Jste zde

Kam umístit knihovnu: Nepatří do ložnice, přístup k ní musí mít každý

luxusní knihovna Zdroj: Bigstockphoto
Milovníci knih mají jasno. Bez nich ani ránu, a i když se může zdát, že klasickým knihám v on-line době prakticky odzvonilo, není to zatím tak horké. Kam ale knihy umístit?

22. 1. 2022

Domácí knihovny patřily v dřívějších dobách v podstatě k povinné výbavě každé domácnosti.  V časech bez internetu byly knihy primárním nositelem informací i oblíbeným zdrojem volnočasové zábavy.  

Dnes zájem o knihy v jejich původní podobně pozvolna opadá, ale i přesto jich v našich domácnostech pořád najdeme celou řadu. A nabízí se otázka, jak je vhodně uskladnit, aby to lahodilo oku a zároveň bylo uspořádání funkční? 

Podobu knihovny máme obvykle spojenou s nevzhlednou kvádrovou skříní připlácnutou na zdi, v lepším případě chráněnou sklem, aby se na vzácné knihy neprášilo. Pojďme tedy zkusit opustit zafixovanou představu o tom, jak vypadaly knihovny v minulosti a zaměřit se na moderní kousky, kterých na trhu s nábytkem najdeme nepřeberné množství.

bigstock-budva-montenegro-august-385688714.jpg

starožitná knihovna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Starožitná knihovna dominuje celé místnosti.

Knihovna jako dominanta

Pokud přemýšlíte o drobném oživení vašeho interiéru, vsaďte na novou knihovnu. Pořiďte si originální kousek a udělejte z něj dominantu celého pokoje. Návrháři nábytku produkují velmi originální a nevšední knihovny. Vybrat si můžete modulární knihovnu, kde jednotlivé díly lze volně kombinovat s ohledem na prostor v pokoji. Výhodou je, že časem můžete přikoupit další a svoji knihovnu tak rozšířit klidně i za pár let. 

Toužíte-li po větší inovaci, zkuste si pořídit závěsnou knihovnu v různých tvarech a dotvořit tím styl celého pokoje. Existují závěsné knihovny ve tvaru stromu, bludiště či srdce. Nemusíte se bát ani knihovny na míru. Šikovný truhlář vyslyší vaše přání a dokáže vhodně využít každý centimetr vašeho prostoru.  

bigstock-library-with-bookcases-many-d-438993329.jpg

knihovna na míru
Zdroj: 
Bigstockphoto
Police vyrobené na míru jsou skvělou alternativou běžné knihovny.

Parametry knihovny

Ať už pořizujete zcela novou knihovnu, nebo máte starší kousek, držte se pár praktických zásad. Knihovna může být vysoká i nízká, lesklá i tmavá. Lze jí postavit na podlahu, či pověsit na zeď (zafixovat knihovnu ke zdivu se doporučuje s ohledem na bezpečnost vždy, když je nábytek vyšší než 160 cm). Pamatujte, že police by neměly být užší než 30 cm, aby se do nich dobře vešly i větší knihy. V případě hlubších přihrádek bude uskladnění knih spíše nepřehledné. Obecně lze proto doporučit pořízení knihovny mělké a široké. 

bigstock-library-with-bookcases-many-d-438993263.jpg

poličky knihovny
Zdroj: 
Bigstockphoto
Fádní knihovnu můžete oživit originálními zarážkami na knihy.

Obývák nebo ložnice?

Do kterého pokoje knihovnu umístit? Určujícím kritériem je samozřejmě velikost vašeho obydlí. Pokud máte velký dům, může mít knihovna svůj velkolepý samostatný prostor, klidně i celý pokoj. Při umisťování knihovny mějte vždy na paměti, že jde o nábytek sdílený celou domácností. Jinými slovy, umístěte knihovnu tak, aby všichni členové rodiny mohli ke knihovně volně přistupovat, vybírat si knihy a nikoho tím nerušit. 

K tradičním místnostem, kam knihovny nejběžněji umisťujeme patří obývák nebo dětský pokojíček. Ložnice je s ohledem na výše uvedené z kola ven, ale to neznamená, že na poličce u postele nebo na nočním stolku, nemůžete pár svých oblíbených knih odložit. Nevšedním místem pro zřízení knihovny může být i prostorná předsíň. Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou. Jednak knihovna v předsíni působí  velmi originálně a navíc tím efektivně využijete volný prostor.

bigstock-love-concept-of-heart-shape-fr-286929058.jpg

srdce z knih
Zdroj: 
Bigstockphoto
Oblíbené knihy můžete mít vždy po ruce.

A co na to Feng Shui ?

Feng Shui je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka k jeho životnímu prostoru a pokouší se nastolit harmonii tak, aby energie čchi mohla nerušeně plynout. A co Feng Shui říká o umístění knihovny?

Velká otevřená knihovna je podle čínského učení spíše rušícím prvkem. Podvědomě totiž stále vnímáme všechno kolem sebe, a pokud je knihovna neuspořádaná, přeplněná knihami i jinými předměty, nebudeme se v její blízkosti zkrátka cítit dobře.  

Znalci Feng Shui proto doporučují knihovnu spíše skrýt, třeba za mléčné sklo, což celý prostor zklidní a pomůže nastolit v místnosti harmonii. Také není od věci těžkou knihovnu odlehčit malým světlem, nebo osvětlit celou vitrínu.  Čínské učení navíc upozorňuje, že prach, špína a nepořádek také zastavují proudění energie. Proto je nezbytné knihovnu udržovat čistou a alespoň jednou za rok ji důkladně uklidnit.

Zdroje:

  • https://www.living.cz/dominantou-vaseho-bytu-se-muze-stat-treba-knihovna/
  • https://www.marianne.cz/marianne-bydleni/poradna/bydleni-podle-feng-shui-obyvak-1-dil-sezeni- 
  • https://www.novinky.cz/bydleni/clanek/napadite-knihovny-najdou-sve-misto-v-obyvaku-i-predsini-73495