Jste zde

Juka pokojová: Seznamte se s moderní pokojovkou, která vkusně oživí interiér

listy juky Zdroj: Bigstockphoto
Juka pokojová je atraktivní pokojová rostlina, která zažívá v posledních letech veliký rozmach. Zájem o ni stoupá především pro její nenáročnost a exotické vzezření připomínající nám tolik vzdálené palmy.

13. 9. 2021

Chcete ji mít také doma? Podělíme se s vámi o pár rad a tipů, jak se o tuhle krásku co nejlépe postarat. 

Kde se juka vzala? 

Vytrvalá rostlinka stromkovitého vzrůstu z rodu agávovitých má svou domovinu v jižních částech USA a Mexika. Popsáno je přibližně okolo 35-40 druhů rostliny z rodu juka. U nás v ČR našla svou oblibu právě juka pokojová, okrasná pokojová rostlina. Země původu napovídá, že jde o teplomilnou rostlinu, která má ráda slunce a při troše dobré péče bude vděčnou pokojovou rostlinkou. 

V suchých panelákových bytech nezapomeňte listy juky přes léto lehce rosit.

Jak vybrat správnou rostlinu?

Juku zakoupíme téměř v každém dobrém květinářství. Jedná se o menší stromek, z jehož kmínku vyrůstají jedna či více růžic se zelenými listy, které by měly být na první pohled svěží a zdravé. 

Když budete vybírat rostlinu, ohlídejte si, aby neměla žluté listy, nahnědlé konce listů a celkově povadlý vzhled. Příliš promočený substrát taky nevěstí rostlince zdravou budoucnost. Pořizovací cena juky začíná orientačně od 300 Kč a stoupá s ohledem na její velikost. Při nákupu počítejte s tím, že při kvalitní péči vám může juka v květináči za rok vyrůst přibližně o 10 až 15 cm. 

bigstock-houseplant-with-long-green-lea-421537511.jpg

žloutnutí listů
Zdroj: 
Bigstockphoto
Žloutnutí listů může být varovným signálem, že se dopouštíte některé z pěstitelských chyb.

Vhodná péče

Aby juka dobře rostla a mohla vám dělat radost po celý rok, potřebuje trochu vaší pozornosti. Její rostoucí kořenový systém vyžaduje jednou ročně přesadit. Počítejte s tím, že substrát by měl dobře odvádět vodu a zároveň být dost těžký, aby juku udržel ve vzpřímené poloze. Vhodné je použít substrát pro palmy. Skvělá je i zemina pro pokojové rostliny s příměsí písku. 

Květy juky jsou v našich podmínkách spíše raritou. Ve své domovině však kvetou překrásně. 

V období intenzivního růstu (od března do srpna) je dobré rostlinu hnojit. Držte se pokynů výrobce hnojiva. Sáhnout můžete například po hnojivu na palmy. Zabráníte tím svěšení a zežloutnutí listů. 

Pozor na přemokření

Juka je velmi citlivá na přemokření. Zalévejte ji až ve chvíli, kdy je svrchní vrstva substrátu proschlá do hloubky  3 až 4 cm.  Tady dejte pozor. Přebytečná voda musí mít možnost z květináče odtéct. Myslete na to už při výběru rostlinky. Klasická miska v tomto případě nestačí. Dno květináče je potřeba vysypat štěrkem nebo vhodnou drenáží. Výplň by měla zabírat orientačně 1/8 květináče, přičemž určující je velikost rostliny. 

bigstock-street-black-cat-relaxing-in-t-422716748.jpg

juka pokojová
Zdroj: 
Bigstockphoto
Juka dokáže v interiéru dokreslit správnou pohodovou atmosféru.

Kam s ní? 

Teplomilná juka miluje slunce a je ráda i na vzduchu. V létě ji klidně můžete umístit na terasu, či balkón. Začněte s tím ale až po květnových zmrzlých. Optimální letní adresou juky bude nepřímé sluneční světlo. Vhodné je tedy umístit rostlinu tak, že bude kryta před paprsky přímého slunce. Nesvědčí jí silný vítr, průvan ani prudký déšť. 

Dobře vzrostlá juka vypadá velmi efektně ve světlém interiéru umístěna jako solitér.

V zimě má ráda nižší teploty, který by však neměly klesnout pod 10 °C. Takové zadání skvěle splňují zimní zahrady i prosklené lodžie. Pokud nemáte balkón ani lodžii k dispozici, nezoufejte. Juka velmi dobře snáší běžné pokojové teploty. V interiéru potřebuje juka světlé místo. Nezabere moc prostoru, protože roste do výšky.

Zdroje: 

  • https://www.ceskenapady.cz/juka-cnp-1038-7696.html
  • https://sazenicka.cz/pestovani-juka/
  • https://www.britannica.com/plant/yucca
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/juka-pestovani-a-mnozeni