Jste zde

Jako ve Francii: Vybavte si bydlení ve stylu provence – levandulí a „starým“ nábytkem

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Proměňte neútulný panelákový byt v útulný domov ve stylu provence. Všudypřítomné květinové vzory, světlé pastelové barvy a omamná vůně levandule vnese do vašeho domova teprve tu pravou atmosféru!

5. 11. 2017

Provensálský styl patří mezi nejoblíbenější styly bydlení. Do vašeho domova vnese atmosféru francouzského venkova a navodí příjemné romantické prostředí. Objevte s námi tento úchvatný styl a nechte se inspirovat turisticky atraktivní, nejoblíbenější a nejkrásnější oblastí Francie.

Inspiraci hledejte v provensálské krajině

Barvy stěn volte spíše světlé. V interiéru by rozhodně měla převládat bílá barva. Obávat se však nemusíte ani jiných barev. Zavřete oči a představte si Provence! Jistě uvidíte levandulová či slunečnicová pole, louku zalitou sluncem a blankytně modrou oblohu.

Styl Provence je typický velkým množstvím látek, polštářků a deček. Ideálně samozřejmě v pastelových tónech fialové.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Bílou barvu tak můžete ozvláštnit pastelovými odstíny zelené, modré, růžové či fialové. Tmavým a výrazným barvám se v menší místnosti raději vyhněte. Ve větší místnosti s dostatkem denního světla se jich vzdát však nemusíte. V menší míře zkuste třeba tmavě hnědou barvu v kombinaci s bílou.

Skvěle vypadají i tapety s jemným květinovým vzorem, který je pro provensálský styl typický.

Nábytek by měl mít ideálně patinu. Prozkoumejte půdu. Třeba na ní něco pěkného najdete. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Dlaždice použijte nejlépe šestiúhelníkové

Podlahu volte v přírodním designu. Skutečného provensálského vzhledu docílíte teplejší dřevěnou podlahou nebo studenější kamennou dlažbou či dlaždicemi. Ve stejném dekoru můžete použít i obklady na stěnu. Zdobí-li váš byt trámy, nikdy se jich nevzdávejte. Ba naopak! Nechte je vyniknout. Drobné nedokonalosti a nerovnosti zachovejte. Místnosti dodají tu pravou patinu.

Specializovaných obchodů přibývá

Zařizujete-li si domácnost v provensálském stylu, nezapomeňte na doplňky. Ty totiž hrají velmi důležitou roli. Prostor dotváří a zútulňují. Porcelánové nádobí vystavte v kredenci, staré pánvičky a naběračky pověste na zeď, knihy uložte do otevřených skříněk či na police.

Ano, i tohle je provence styl. Přírodní materiály tady vkusně doplňují moderní zařízení. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nic neschovávejte! Na stole by rozhodně neměla chybět čerstvá či sušená kytice levandule, květy slunečnic, hortenzie, růže či jiné luční barevné kvítí. Byt příjemně provoní. Na kuchyňskou linku umístěte stylové květináče s bylinkami. Večerní atmosféru doladí svíčky, lustr či staré lampy s patinou.

Útulnou atmosféru do vašeho bytu vnesou i bavlněné a lněné textilie. Ubrusy, polštářky, ručně vyšívané prostírání, závěsy či přehozy přes postel volte krémové, šedivé či ve světlých pastelových barvách. Židle ozdobte sedáky a kuchyň dolaďte utěrkami a chňapkami.

Nábytek volte v rustikálním stylu

Zcela se vyhněte sériovému nábytku, dřevotřísce či laminátu. Prohledejte půdu a navštivte starožitnictví a bazary. Hledejte masivní dřevěný nábytek! Ten můžete nechat v jeho původním nedokonalém stavu s drobnými nedokonalostmi a odřeninami nebo jej můžete natřít bílou či krémovou barvu.

Fantasticky vypadá i nábytek v nádechu růžové, fialové, světle modré či zelené barvy. Tu pravou patinu nábytku dodá i jemná řezbářská práce či kování. Nábytek by měl vypadat, jako by už za sebou svá nejlepší léta měl.