Jste zde

Jak zpříjemnit bydlení alergikovi: Větrejte po dešti a pořiďte si přírodní čističe vzduchu

alergik uprostřed pole s řepkou Zdroj: www.bigstockphoto.com
Trápí vás senná rýma, pálení a svědění očí nebo jiné příznaky pylové alergie? Naučte se s námi jednoduché triky, které vám pomohou alespoň doma zbavit se nepříjemných alergických reakcí.

8. 8. 2020

Alergie na pyl je nejčastější typ alergie, který každoročně trápí mnoho z nás. Jejím spouštěčem jsou miniaturní pylová zrnka trav, stromů, květin i bylin, která jsou všudypřítomná. Poletují ve vzduchu, snadno ulpívají téměř na jakémkoli povrchu a otevřenými okny, dveřmi a na oblečení i domácích mazlíčcích se dostávají k vám do bytu, kde vám znemožňují volně dýchat. 

bigstock-allergy-medical-seasonal-flowe-370459117.jpg

žena trpící sennou rýmou
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zarudlé oči, kýchání a senná rýma jsou typické příznaky alergie, jejímž spouštěčem jsou pyly stromů, bylin, květin a trav. 

Pojďte se s námi bez problémů nadechnout alespoň doma! Prozradíme vám osvědčené rady, díky kterým ochráníte váš domov před pyly, které způsobují alergickou reakci a znepříjemňují vám život. 

Naučte se větrat!

Pylová zrnka se stejně jako prach šíří vzduchem a do bytu se dostávají hlavně při větrání skrz otevřená okna. Při velmi vážných alergických potížích proto lékaři doporučují větrat krátce, ale zato intenzivně, a vyhnout se větrání za větrného počasí nebo v odpoledních hodinách, kdy je koncentrace pylu v ovzduší nejvyšší. Ideální doba na větrání je velmi brzy ráno nebo v noci, za deště nebo krátce po dešti. 

bigstock-a-bee-while-collecting-pollen-377748316.jpg

včela obalená pylem
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Miniaturní a lehká pylová zrnka bez problémů proklouznou otevřenými i špatně těsnícími okny a dveřmi. 

Účinnou zbrání jsou také klimatizace, speciální sítě, které zamezí pylu proniknout přes otevřené okno do bytu, nebo čističky vzduchu, jejichž mikrofiltry jsou schopny zachytit až 80 % alergenů ve vzduchu

Vsaďte na pokojové rostliny okrasné listem

Pokojových rostlin v bytě se nemusíte vzdát, ale vybírejte je s rozvahou a minimálně jednou za týden jim dopřejte sprchu, abyste z listů odstranili pylová zrnka, respektive prach. Doma nikdy nepěstujte sazenice rajčat, paprik ani okurek.

Zcela se vyhněte kvetoucím řezaným rostlinám i rostlinám v květináči, které produkují pyl. Mnohem vhodnější jsou stálozelené pokojové rostliny, jako například cypřišek pokojový nebo břečťan, které nejenže zvlhčí vzduch v místnosti, ale zbaví ji i vzdušných nečistot. 

Pravidelně stírejte prach

Důkladný úklid je v domácnosti alergika velmi důležitý. Pyl, který se usazuje na podlaze, na různých lapačích prachu nebo usedá do koberce, je nutné pravidelně vysávat výkonným vysavačem s HEPA filtrem, který zachytá velké množství alergenů, a stírat mokrým hadrem, abyste pyl zbytečně nevířili. Velkou pozornost věnujte také těžko dostupným místům, záclonám i závěsům. V případě vážnějších alergických reakcí se záclon i závěsů raději zbavte! 

bigstock-stylish-scandinavian-living-ro-357774524.jpg

pes na modrém gauči
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pokojové rostliny jsou vhodnou dekorací do každé domácnosti i do té, ve které žije alergik. Správně zvolené vyčistí a zvlhčí vzduch. 

Během pylové sezóny nesušte prádlo venku

Drobná pylová zrnka si domů můžete zanést i na svém oblečení, vlasech nebo na srsti vašeho čtyřnohého miláčka. Po příchodu domů se proto osprchujte, umyjte si vlasy a převlékněte se do domácího oblečení, abyste pyl neroznášeli po celém bytě. Vašeho psího mazlíčka alespoň vyčešte. 

Oblečení schovejte do skříně nebo ho ihned vyperte. V pylové sezoně ho však nikdy nesušte venku!