Jste zde

Jak zachránit utopený telefon: Rýže jako nouzovka, lepší je kuskus

utopený telefon Zdroj: Shutterstock
Spadl vám váš mobilní telefon do vody? Zachovejte chladnou hlavu a řiďte se našimi radami, které vám pomohou nefunkční mobil resuscitovat.

8. 8. 2022

Mobil u sebe máme téměř pořád. A mnohdy stačí chvilka nepozornosti, neopatrný pohyb, zkrátka nešťastná náhoda, a váš telefon skončí pod vodou. Dá se zachránit? Občas dá. A my pro vás máme tipy, jak na to. Pomůže rýže, kočkolit i další suroviny, které možná máte doma.

shutterstock_647880127.jpg

telefon politý kávou
Zdroj: 
Shutterstock
Politý, popř. utopený telefon nemusíte hned vyhazovat. S naším návodem se ho můžete pokusit zachránit!

Zachovejte chladnou hlavu a jednejte rychle!

Mobil, který vám spadl do vody, okamžitě vytáhněte, neboť čas hraje ve váš prospěch. Čím déle zůstane mobilní telefon pod vodou, tím menší je naděje na jeho záchranu. 

shutterstock_1046222656.jpg

mobilní telefon a fén
Zdroj: 
Shutterstock
Mokrý mobilní telefon nikdy nesušte fénem ani ho neumisťujte na topení. Vysoká teplota může nadělat více škody než užitku. 

Telefon vypněte a je-li to možné, vyjměte také baterii, abyste předešli poškození zkratem. Dále vytáhněte paměťovou i SIM kartu a z telefonu sundejte kryt i obal.

Zapomeňte na fén

V případě, že váš telefon přišel do kontaktu se sladkou limonádou, pivem nebo mořskou vodou, je důležité mobil nejprve opláchnout čistou vodou, abyste odstranili všechny nečistoty, které by mohly vést ke korozi, a teprve poté je vhodné mobil vysušit savým hadříkem.

Ovšem pouze na povrchu! S mobilem netřeste a veškeré zdířky a otvory nechte usušit volně, popř. zkuste vysát kapky vody vysavačem. 

Pokud se vám do mobilu dostala pouze čistá voda, můžete rovnou přejít k sušení telefonu. 

Telefon nezapínejte, i když budete mít velké nutkání

Utopený telefon vložte do uzavíratelné krabičky a minimálně na 24 hodin, lépe však na 48 hodin, ho zasypte materiálem, který dokáže absorbovat zbytkovou vlhkost. Přičemž stále platí, že čas hraje ve váš prospěch, takže se moc nezdržujte a sáhněte po tom, co máte zrovna po ruce. 

shutterstock_1690339633.jpg

mokrý telefon
Zdroj: 
Shutterstock
Mokrý telefon nikdy nepřipojujte k elektrické síti ani k notebooku, abyste zachránili fotky. Může dojít ke zkratu!

Suchá nevařená rýže představuje obvykle nejrychlejší řešení, jak zbavit váš telefon zbytkové vlhkosti. Nutno však podotknout, že patří k nejméně efektivním, neboť rýže nedokáže zcela dobře absorbovat vlhkost uvnitř telefonu.

Vločky, kuskus a kočičí stelivo nabízí lepší, avšak pracnější řešení, jelikož miniaturní kousky se dostanou úplně všude a je velmi obtížné a zdlouhavé je vyndat. 

Silikagel, drobné poloprůhledné kuličky, které obvykle naleznete u bot, představují nejlepší řešení. Dokážou absorbovat velké množství vlhkosti a telefon nijak neohrozí. Ale přiznejme si, kdo z nás ho má doma v takovém množství, aby zcela zasypal mobilní telefon. 

Tip: Pokud se vám po 48 hodinách sušení podaří váš mobilní telefon zprovoznit, zálohujte veškerá data! Následky utopení se mohou projevit i za několik týdnů. 

Zdroje:

  • https://hobby.magazinplus.cz/ostatni/409-utopili-jste-mobil-vime-jak-ho-jeste-zachranit-pouzijte-ryzi.html
  • https://www.porovnej24.cz/clanky/co-delat-kdyz-mi-spadne-mobil-do-vody
  • https://smartmania.cz/utopeny-telefon/
  • https://www.alza.cz/jak-zachranit-utopeny-telefon