Jste zde

Jak vypěstovat bambus na zahradě i na balkóně

bambus Zdroj: Bigstockphoto
Téhle trávě se zdřevnatělými stébly propadl kdekdo. Bambus je široce využitelný pro stejné účely jako dřevo, dá se ale i sníst nebo vypít v podobě pálenky. A taky nám může dělat radost v domácnosti nebo na zahradě jako pěkný dekorační prvek.

16. 5. 2021

Oproti dřevu je bambus křehčí, ale zároveň pružnější. Nejde o strom, nýbrž o trávu. Dá se z něj vyrábět papír a buničina, používá se taky ke stabilizaci půdy před erozí, může se stát součástí léčiv a někde slouží i jako stavební a konstrukční materiál.

Kromě toho se bambus pyšní i titulem nejrychleji rostoucí rostliny na světě – je to dokonce zaznamenáno i v Guinessově knize rekordů. Některé odrůdy totiž vyrostou až o 91 cm za jeden den!

Jak vypěstovat bambus krok za krokem

Nejprve si promyslete, co od bambusu očekáváte. Kolik na něj máte prostoru? Má jít o hlavní rostlinu zahrady, nebo mu chcete věnovat jen okrajovou část? Podle toho si vyberte správný druh bambusu (je jich nepočítaně).

bigstock-detail-of-canes-and-leaves-of-412052527_1.jpg

rychle rostoucí bambus
Zdroj: 
Bigstockphoto
Bambus roste velmi rychle a některé druhy velmi invazívně. Dokonce existují bambusy, které dokážou vyrůst skoro o metr za den!

V zásadě se ale dělí na dva základní druhy – trsnaté a výběžkaté. První zmíněný druh vytváří ohraničené trsy vysoké 1 až 4 metry, druhý zmíněný se šíří do okolí a je nutné ho ohraničit (například pomocí kořenové fólie nebo betonu).

Při výběru se pak musíte řídit i tím, jakému poddruhu bambusu se v našich klimatických podmínkách bude dařit. Uvažovat musíte i o světových stranách, přítomnosti přímého slunce a vystavení větru.

Doba výsadby

Nejlepší doba k vysazení bambusu je u nás na jaře, aby tenhle fešák stihl do zimy pořádně zakořenit. 

Zalévání

Bambusy potřebují dost vody, ale zároveň to nejsou bažinaté rostliny. Proto to ani u nich se zálivkou nepřehánějte. V jílovitých a špatně propustných půdách buďte extra opatrní, tady je poměrně jednoduché bambus přelít. Ideální je vsadit bambus do speciálních valů nebo provést efektivní drenáž.

Rostlině spíš prospěje, když k ní necháte 15 minut proudit vodu z hadice, než kdybyste ji často kropili. Bal můžete zalít a pak ho nechat i 4 dny schnout, opět ale záleží na typu půdy. Jakmile se začnou stáčet listy, je čas na zalévání.

bigstock-dry-home-bamboo-leaves-on-gray-412212781_1.jpg

bambus v nádobě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Úspěšné pěstování klasických druhů bambusů v nádobách je spíše výjimkou.

Hnojení a mulčování

Zatímco některé druhy takřka nepotřebují hnojivo, jiné ho vyžadují. Pomáhá třeba posekaná tráva nebo listí, které opadává ze samotného bambusu. K mulčování můžete využít běžně dostupné kůry, jen je potřeba dát pozor na to, aby nebyla vybraná kůra moc kyselá. 

Jak pěstovat bambus v nádobách?

Bambusem si můžete udělat radost na zahradě, ale i na terase nebo na balkóně. Je to ale poměrně složité a úspěšnost pěstování bambusu v nádobě v našich klimatických podmínkách nepřesahuje 60 %.

Po celý rok potřebuje bambus dostatek vláhy – k té se na zahradě dostává z půdy. V nádobě je to ale jiné a obzvlášť náročné je pro něj období zimy a předjaří, kdy je všechno ještě promrzlé. Neprospěje mu ani mrazivý a suchý vítr nebo ostřejší jarní sluníčko. 

Pro pěstování si vyberte velkou zateplenou nádobu (pokud chcete mít bambus po celý rok), a to aspoň o rozměrech zhruba 80x80x80 cm na kus bambusu. V téhle nádobě ho musíte umístit někam, kde bude chráněn před ostřejším jarním sluncem a větrem. Během zimy a předjaří ho pro jistotu přistiňte. Když bude hodně mrznout, zabalte ho do plachty, aby ho mráz úplně neponičil. 

Druhy bambusů, které se do našich podmínek hodí

Už jsme zmínili, že bambusů je nepočítaně druhů. Které jsou tedy vhodné pro pěstování u nás? Z výběžkatých je to například Psyllostachys bissetii, nuda, humilis, glauca nebo parvifolia. Z trsnatých pak vsaďte třeba na druhy Fargesia nitida, rufa nebo Jiuzhaigou.