Jste zde

Jak vyčistit pračku: Na těsnění mrkněte jednou týdně a pozor na vodní kámen!

pračka plná pěny Zdroj: www.bigstockphoto.com
Každým zapnutím pračky se v jejích útrobách usazují zbytky pracího prášku, nečistot z oblečení, neodpařená voda a nebezpečný vodní kámen. Proto bychom ji měli čas od času vyčistit. Jak na to? Pomůžou babské rady i jednoduché triky.

25. 5. 2020

Proč byste neměli čištění pračky zanedbávat?

Usazené zbytky pracích prášků, gelů, aviváží a dalších prostředků jsou živnou půdou pro nejrůznější nezvané návštěvníky. Když k tomu přidáte ideální teplotu a vlhkost, zjistíte, že jde o skvělé prostředí pro množení bakterií a plísní. Ty mohou způsobovat nepříjemný zatuchlý zápach, mohou zhoršovat funkce pračky a také se při každém praní dostávají zpět do už vypraného oblečení. 

V souvislosti s čištěním pračky je často skloňován také vodní kámen. Ten trápí zejména domácnosti s výrazně tvrdou vodou.  Kromě toho, že může mít negativní dopad na samotný proces praní, také zanáší vnitřní prostory pračky a při absenci pravidelného odstraňování dokonce může zkrátit životnost spotřebiče (v tomhle případě je úplně jedno, jestli pračky, domácího kávovaru, varné konvice, nebo žehličky.) 

bigstock-children-in-laundry-room-with-261190282.jpg

malé děti u pračky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
O pračku byste se měli postarat po každém vyprání. Výrazně tím zvýšíte její životnost.

Proto je potřeba pračku čas od času vyčistit a zbavit ji všeho, co v jejích útrobách nemá co dělat. Pro mnohé je čištění pračky otrava, naštěstí ale existují běžné dostupné prostředky, které si hravě poradí s plísní i vodním kamenem. Pokud chemii příliš neholdujete, vystačíte si s obyčejnými surovinami, které máte doma v lednici nebo ve spíži. 

Začněte těsněním

Nejvíce nánosů textilních vláken, pracích prášků, prachu, chlupů od domácích mazlíčků nebo lidských vlasů ulpívá v těsnění pračky. To byste proto měli čistit po každém praní. Pokud si ale na tenhle krok vzpomenete alespoň jednou týdně, nic se nestane. Rukou odstraňte nečistoty ze záhybů a suchým hadříkem vytřete gumové těsnění. Pokud nějaká špína odolává, vezměte si na pomoc starý zubní kartáček. Dvířka od pračky ponechte pootevřená, aby vlhkost nezůstávala uvnitř pračky.

bigstock-girl-takes-out-the-laundry-fro-366808921.jpg

otevřené dveře pračky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zaměřte se na těsnění. Právě v něm se usazuje velké množství nečistot, které mohou způsobit například zápach prádla.

Náš tip: Čištění octem byste neměli praktikovat častěji než 2 – 3 ročně. Agresivní ocet totiž může poškozovat gumové části pračky.

Neopomíjejte zásobník na prášek a aviváž

Ideální místo pro množení plísní a bakterií je tam, kde bychom ho možná vůbec nečekali – v zásobníku na prací prášek a aviváž. I ten je proto čas od času (ideálně jednou měsíčně) potřeba podrobit důkladné údržbě. Proto vyjměte zásobník z přihrádky a vypláchněte ho v umyvadle pod proudem teplé vody. Pokud jsou zbytky prášku či gelu už zaschlé, opět použijte starý zubní kartáček. Zásobníky vytřete do sucha a nechte několik hodin povytažené.

Filtr čistěte alespoň dvakrát ročně

Filtr je srdcem celé pračky. Pokud nebude šlapat jako hodinky, brzy se můžete se svým spotřebičem rozloučit. Proto ho podrobte důkladné očistě alespoň dvakrát ročně. Tuhle důležitou součástku najdete ve spodní části pračky za dvířky. Podrobný návod, jak filtr vyjmout a vyčistit, naleznete v manuálu každého modelu. Hrubé nečistoty z filtru odstraňte manuálně a nezapomeňte ho důkladně opláchnout pod proudem tekoucí vody. Žádné speciální čisticí prostředky v tomhle případě nejsou potřeba. 

bigstock-washing-machine-abstract-3295885.jpg

buben pračky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Máte-li tvrdou vodu, dejte si pozor na vodní kámen. A to nejen u pračky, ale i u dalších spotřebičů.

I buben pračky si zaslouží vaši péči

Buben pračky můžete vyčistit pomocí speciálních čističů, které koupíte v obchodě nebo ingrediencí, které máte doma běžně ve spíži či lednici. S nečistotami a usazeninami si poradí třeba jedlá soda, ocet nebo kyselina citronová. Ocet jednoduše nalijte do pračky a nechte ji prát naprázdno na nejvyšší teplotu. Kyselinu citronovou nebo jedlou sodu pak můžete nasypat do zásobníku na prací prášek a opět zapnout program pracující s vysokou teplotou.

Pravidelnou péči potřebuje i další domácí spotřebič: Jak vyčistit myčku nádobí: Nezanedbávejte ramena a nechte dvířka otevřená

Praktická opatření závěrem

Aby vám pračka sloužila pokud možno co nejdéle, po každém praní nechávejte otevřená dvířka. V pračce se tak nebude hromadit vlhkost, která nabízí ideální prostředí pro množení bakterií. Čas od času zapněte pračku na vysoké teploty. Buben pračky zbytečně nepřeplňujte a používejte pouze kvalitní prací prostředky a aviváže v doporučeném dávkování.