Jste zde

Jak vybrat kvalitní máslo? Koukejte na název i procenta mléčného tuku

máslo v misce Zdroj: Bigstockphoto
Řada z nás si nedokáže vaření bez másla představit. Vaříme a smažíme s ním, přidáváme ho do cukroví i dezertů a dokonce s ním můžeme celkem jednoduše odstraňovat skvrny od trávy, asfaltu, smůly nebo dehtu. Jak ale při nákupu poznat to kvalitní?

28. 10. 2021

Jako máslo mohou výrobci a prodejci označovat pouze výrobky výhradně z mléčného tuku. Toho musí být u másla minimálně 80 procent, zatímco obsah vody může činit maximálně 16 procent. Ve výrobku zároveň nesmí být přimíchán žádný další rostlinný tuk. Českým standardem je obecně máslo s 82 procenty mléčného tuku.

Měli byste vědět: Pokud je mléčného tuku ve výrobku méně, jde o směsné (roztíratelné) tuky nebo margaríny – náhražky, u kterých je mléčný tuk částečně nebo úplně nahrazen rostlinnými či jinými živočišnými tuky.

Tradiční, stolní a čerstvé máslo

Na pultech obchodů ale můžete narazit též na výrobky, které jsou označené jako tradiční, stolní nebo čerstvé máslo. Co si pod tímto označením představit? Jako „čerstvé“ máslo se označuje máslo do 20 dnů od data výroby.

U „stolního“ másla jde o máslo skladované nejdéle 24 měsíců při mrazírenských teplotách a je zde uvedeno datum výroby. Název „tradiční máslo“ pak přísluší výrobku stloukanému z mléka či smetany přímo.

bigstock-farm-butter-and-fresh-baguette-397102121.jpg

máslíčko
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tradiční, čerstvé nebo stolní - to jsou označení, která dělí máslo na různé druhy.

Nakupujeme máslo v deseti jednoduchých krocích

Jak postupovat při výběru a nákupu poctivého másla? V první řadě je potřeba číst obaly a sledovat složení daného výrobku. Držet se také můžete následujícího desatera správného výběru:

  • Nesázejte na líbivost obalu, ale hledejte na něm slovo máslo (pouze v tomto a českém, nezdrobnělém tvaru). Jedině tak máte jistotu, že výrobek bude obsahovat přesně to, co je dáno zákonem.
  • Mějte na paměti, že máslo nemá rádo světlo a teplo. Proto kupujte vždycky jen to, které nemá porušený nebo pomačkaný obal.
  • Barva másla může mnohé napovědět třeba o tom, čím se krávy, jejichž mléko je součástí výrobku, živily. Pokud je světlé až bílé, znamená to, že je čerstvé.
  • Co se týče chuti másla, ta by měla být příjemně nasládlá a smetanově mléčná.
  • Pokud je chuť másla prázdná, nečistě nakyslá, sladová kvasnicová, kovová a podobně, příště raději sáhněte po jiném výrobku.
  • Jakmile si máslo přinesete domů, podívejte se, jaký je jeho povrch. Kvalitnější bude déle tvrdší, pevné a hladké a nebude se k obalu lepit. Právě jeho konzistence ovlivní i to, jak se bude máslo chovat například při pečení či vaření.
  • Máslo by mělo být umístěno v chladicích a dobře větraných boxech při teplotě od 2–8 °C. Tuhle teplotu byste měli dodržet i doma, jakmile máslo přesunete do lednice.
  • Jestliže má máslo na povrchu i po odkrojení žlutou barvu a nepříjemně zapáchá, může se jednat o žluklé máslo, které se nesmí prodávat.
  • O tom, zda se jedná o kvalitní máslo, rozhoduje také cena. Náhražky másla jsou podstatně levnější.
  • Skvělým pomocníkem pro výběr másla jsou značky kvality nacházející se na obalu, které zaručují, že je daný výrobek opravdu kvalitní. Nejznámějšími jsou Klasa, Regionální potravina či BIO.

bigstock-small-cereal-bun-table-knife-433569494.jpg

máslo na housce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Máslo můžete i zamrazit. Jen pozor, abyste to udělali správně.

Mrazit, či nemrazit?

Nakoupili jste ve výhodné akci větší množství másla a teď přemýšlíte, jestli ho zamrazit, či nikoli? Mrazení másla je možné při teplotě -18 až -20 °C. Při rozmrazování je ale potřeba brát na zřetel jistá rizika, která mohou máslo zcela znehodnotit.

Při rozmrazování je potřeba máslo vyskládat tak, aby pod jeho obalem nevznikaly kapky kondenzované vody, jinak hrozí růst plísní. Problémem při skladování másla chladírensky i dlouhodobě zamraženého je také oxidace tuku neboli žluknutí, které na chuti ani kvalitě másla rozhodně nepřidá.

Náš tip: Je máslo po vytažení z lednice či mrazáku tvrdé? Nastrouhejte jej na hrubším struhadle a hoblinky pak rozetřete nožíkem.

Použité zdroje:

  • https://www.marianne.cz/jidlo/jak-si-vybrat-kvalitni-maslo
  • https://living.iprima.cz/bydleni/kuchyne/jak-vybrat-maslo-cholesterol
  • https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/maslo-a-rostlinne-nahrazky/r~aa57bd1ab52a11ea842f0cc47ab5f122/
  • https://www.akademiekvality.cz/clanek/ceho-se-vyvarovat-pri-nakupu-masla