Jste zde

Jak vybrat domácí ventilátor, abyste z léta neměli peklo

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Teploty už jsou letní a léto samotné přijde co nevidět. Pokud jste ještě nepřemýšleli, jak přežít horka doma nebo v kanceláři, měli byste to napravit. Poradíme vám, jak ventilátor správně vybrat, aby vám dobře sloužil a nezklamal vás.

12. 6. 2019

Pokud nemáte dům nebo byt vybavený klimatizací a upravený tak, aby v něm v létě nebyla nepříjemná výheň, ventilátor je takřka nezbytný.

Parametry, na které musíte při výběru myslet

První, co by vás mělo zajímat, bude umístění – přijde na zeď, nebo na strop?

Další je hlučnost – každý ventilátor vydává zvuk, akorát ty lepší ho vydávají mnohem méně. Pokud nechcete, aby vás dennodenně rušil, určitě zapátrejte po nějakém tišším. Výrobce vydávaný hluk uvádí, takže výběr podle tohoto parametru nebude složitý.

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Hlučnost se průměrně pochybuje okolo 39 decibelů a snesitelná je ještě 47 decibelů. Počítejte ale s tím, že každý decibel je znát, zvlášť při sledování televize nebo usínání (u ní). Na druhou stranu je pravda, že u hlučnějších ventilátorů může docházet k většímu průtoku vzduchu, což je velká výhoda.

Pozor si dejte taky na spotřebu energie, abyste se při dalším vyúčtování nedivili.

Samozřejmě je třeba taky myslet na velikost ventilátoru, protože čím větší místnost chcete provzdušnit, tím větší ventilátor byste měli vybírat. A naopak – bylo by chybou pořídit si velký ventilátor do malé místnosti v domnění, že to bude mít lepší efekt.

Kolikrát zvládne vyměnit vzduch v místnosti?

Jak tedy na to? Určitě si nejdřív vypočítejte objem místnosti a pak se zaměřte na ventilátory, které objem vzduchu v ní dokážou za hodinu 1—2 výměnit. Pro kuchyně pak platí, že by měly zvládnout 8—20 výměn za hodinu a pro kanceláře 5—8 výměn za hodinu.

Zdroj: www.bigstockphoto.com

A zaměřte se i na další vlastnosti. U samostatně stojících ventilátorů by mělo být samozřejmostí nastavení výšky, automatické otáčení a několik rychlostí ventilace. U dražších modelů pak může být i dálkové ovládání, noční režim nebo režim přirozeného větru, který nahodile mění rychlost ventilace, čímž navozuje dojem normálního vánku.

Taky nezapomeňte, že v zimě pravděpodobně větrák nebudete potřebovat. Proto by měl být skladný, zvlášť pokud máte jen malý byt a počítáte každý centimetr.

Zaostřeno na bezpečnost

Každý ventilátor by měl mít ochrannou mřížku, aby se k jeho lopatkám nedostalo zvíře nebo dítě. Pokud máte aspoň jednu z těchto radostí doma, pořiďte větrák s mřížkou, kterou nepůjde prostrčit čumák, nos ani prstík. Některé větráky se dokonce samy vypnou, jakmile zaznamenají cizí dotyk.