Jste zde

Jak vybrat batoh pro školáka: Pamatujte, že by na zádech neměl nosit víc než 15 % své hmotnosti

dva školáci Zdroj: Bigstockphoto
Trh je doslova zahlcený řadou aktovek, školních tašek a brašen. Jak se v téhle nabídce zorientovat a bezpečně vybrat batoh, který bude respektovat komfort i potřeby dítěte? Stačí se držet následujících rad a tipů!

5. 9. 2021

Školní batoh vs. aktovka

Asi prvním kritériem, které budete při výběru tašky řešit, je to, zda zvolit klasickou aktovku, nebo modernější školní batoh. V téhle oblasti se naštěstí nedá šlápnout vedle a výběr je proto čistě individuální záležitostí. 

Obecně nicméně platí, že školní aktovka je stabilní a přehledná, což oceňují především rodiče prvňáčků. Má navíc pevnou konstrukci, která drží stále stejný tvar, ať je prázdná, nebo plná.

Kvalitní školní batoh má pro změnu anatomicky tvarovaná vyztužená záda a často více než jednu hlavní komoru. Toto praktické členění dává dítěti možnost zorganizovat si školní pomůcky podle svého uvážení do různých kapes.

bigstock-group-of-school-children-with-423472841_1.jpg

školáci na cestě do školy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Reflexní prvky by na batohu měly být ze všech stran. Aby bylo dítě dobře vidět.

Ergonomie na prvním místě

Mnohem důležitějším parametrem je ergonomie batohu nebo tašky. Pamatujte, že aktovka nebo školní taška musí mít pevná anatomicky tvarovaná záda a dostatečně široké i nastavitelné polstrované popruhy.

Díky těmto vlastnostem umožní taška školákovi rovnoměrně rozložit celou váhu obsahu a zabraňuje tak křivení páteře. Důležitá je též hmotnost tašky, která by neměla přesáhnout 1,5 kg

Pamatujte též na to, že školáci by měli nosit maximálně 10 až 15 % své váhy, což vzhledem k množství školních pomůcek, svačinám a podobně znamená, že čím je batoh lehčí, tím lépe.

Reflexní a ochranné prvky

I když nebude dítko po cestě do školy čekat přechod silnice, je nezbytné, aby byl batoh vybavený praktickými reflexními, případně dalšími bezpečnostními prvky

bigstock-mother-accompanies-the-child-t-423472676_1.jpg

školák s maminkou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pamatujte, že dítě by nikdy na zádech nemělo nosit víc než 10 až 15 procent své hmotnosti.

Nehoda totiž není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Školní taška by proto měla mít tyto prvky umístěné ze všech stran, tedy i na popruzích. S použitím reflexních prvků se totiž viditelnost školáka zvyšuje na 200 metrů!

Certifikace potvrzující funkčnost a kvalitu

Dalším parametrem pro výběr kvalitní školní tašky i je platná certifikace výrobce (případně prodejce), která zákazníka informuje o tom, že batoh prošel nezávislými testy. 

Tato certifikace dokládá, že výrobek splňuje základní bezpečnostní a zdravotní požadavky a nepoškozuje zdraví dítěte. V opačném případě vám totiž může jeho výrobce napovídat o nosnosti, odolnosti nebo použitých materiálech takřka cokoli.

Dětský pokoj bez kompromisů: Rady a tipy, jak školákům zpříjemnit začátek roku

Členění batohu a praktické přihrádky

Nyní se už můžete vrhnout na kontrolu vnitřních prostor batohu, které by měly být členité a rozdělené několika praktickými přihrádkami. Do hlavní kapsy by se mělo dítě dostat jednoduše, ideálně jednou rukou

Brašna pak musí mít minimálně ještě jednu větší přihrádku na pití a svačinu. Dalším bonusem mohou být síťované kapsy na drobnosti, přihrádka na rozvrh nebo karabina na klíče.

Vzhled batohu

Vzhled a barevnost batohu už můžete nechat na samotném školákovi. Jen ho upozorněte, že taška mu může sloužit klidně i několik let a aktuální trendy se mohou měnit. 

Pokuste se proto s dítětem domluvit na vhodném kompromisu. To pro to, ať nemusíte kupovat novou školní tašku dříve, než to bude z důvodu růstu dítěte nutné.

Použité zdroje:

  • https://www.sevt.cz/jak-spravne-vybrat-skolni-aktovku-nebo-batoh-1/
  • https://www.mall.cz/jak-vybrat-skolni-batoh
  • https://www.topgal.cz/jak-vybrat-skolni-batoh