Jste zde

Jak vybrat aku nářadí?

aku nářadí Zdroj: Bigstockphoto
Nástroje odjakživa pomáhají lidem tvořit a vyrábět nejrůznější věci. Moderní 21. století přináší nové možnosti, jak si práci ještě více usnadnit. Seznamte se s akumulátorovým nářadím.

2. 4. 2022

Co je aku nářadí?

Akumulátorové nářadí (zkráceně aku nářadí) je druh elektrického pracovního nářadí, které se vyznačuje absencí napájecího kabelu. Aku nářadí je napájeno dobíjecí baterií (akumulátorem), která se nabíjí ve speciální nabíječce.

Klasické ruční nářadí napájené ze sítě nabízí oproti aku nářadí vyšší výkon za výhodnější cenu, na druhou stranu je však o dost nepraktičtější. Kvůli nutnosti neustálého zapojení do elektrické sítě je řemeslník zásadně omezen v pohybu i při manipulaci s přístrojem. Jestliže v nějakém prostoru není elektřina zavedena vůbec, obyčejné síťové nářadí nemůže vůbec použít. 

Aku nářadí je možné využívat kdekoliv, neboť vám nepřekáží napájecí kabel. Nářadí s dobíjecím akumulátorem je velmi praktické, dostatečně výkonné a kompaktní. Využijete jej i na místech, kde není elektrický proud. Akumulátorové produkty ocení jak začátečníci, tak profesionálové.

bigstock-close-up-of-woman-hand-holding-437705807.jpg

aku vrtačka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Aku nářadí je praktické. Při manipulaci vás nijak neomezuje kabel.

Jaké existují druhy aku nářadí?

Na trhu je opravdu velké množství nářadí s dobíjecí baterií od různých výrobců, které si můžete zakoupit.

V nabídce najdete mimo jiné:

  • aku šroubováky (akumulátorový šroubovák)
  • aku pily (akumulátorové pily)
  • aku brusky (akumulátorové brusky)
  • aku vrtačky (akumulátorové vrtačky)
  • aku hoblíky (akumulátorové hoblíky)
  • aku bourací kladiva (akumulátorová bourací kladiva)
  • aku vrtací kladiva (akumulátorová vrtací kladiva)
  • aku sponkovačky (akumulátorové sponkovačky)
  • aku rázové utahováky (akumulátorové rázové utahováky)
  • aku tavné pistole (akumulátorové tavné pistole)
  • aku stříkací pistole (akumulátorové stříkací pistole)
  • aku multifunkční nářadí (akumulátorové multifunkční nářadí)
  • aku zahradní technika (robotické a strunové sekačky, křovinořezy, nůžky na živý plot, kultivátory, vertikutátory nebo vysavače listí)
  • a mnoho dalšího...

Podle čeho vybírat aku nářadí?

Typ baterie

Baterie aku nářadí využívají tři odlišné technologie nabíjení. V označení výrobků se můžete setkat s akumulátorovými články NiCd, NiMH a Li-Ion.

1. Nikl-kadmiové akumulátory (zkráceně NiCd)

Technologie NiCd nabízí velmi dobrou proudovou zatížitelnost pro velký výkon akumulátoru a dlouhou životnost. Při nesprávném nabíjení však může vzniknout paměťový efekt, který životnost snižuje. Opravy NiCd nejsou příliš drahé a složité, nicméně od roku 2017 se tento typ baterií nesmí vyrábět ani prodávat.

bigstock-male-mechanic-works-in-worksho-431452130.jpg

aku vrtačka při práci
Zdroj: 
Bigstockphoto
Aby vám aku nářadí dlouho vydrželo, pečlivě se starejte o baterii.

2. Nikl-metal hydridové akumulátory (zkráceně NiMH)

NiMH články mají oproti NiCd menší paměťový efekt při nesprávném nabíjení a také méně zatěžují životní prostředí. Tento druh baterií není vhodný do prostředí s vysokou teplotou. Opravy NiMH jsou relativně snadné a cenově přijatelné.

3. Lithium-iontové baterie (zkráceně Li-Ion)

Nejmodernější druh dobíjecích baterií, které se hojně využívají ve spotřební elektronice. Li-Ion články nemají žádný paměťový efekt, takže dobíjení je možné kdykoliv potřebujete. Ve srovnání s NiCd a NiMH mají Li-Ion baterie při stejné velikosti vyšší kapacitu. Na druhou stranu má tento typ o něco dražší nabíječky a nabízí menší výkon v teplotách pod 0 °C. Li-Ion baterie jsou charakterizovány dlouhou životností, ale v případě poškození je není možné vždy opravit.

Napětí akumulátoru

Jeden ze základních parametrů pro výběr adekvátní akumulátorové baterie. Čím je napětí vyšší, tím větší výkon můžete od nářadí očekávat. Základní jednotka elektrického napětí je volt (zkratka V). Akumulátorové články se vyrábí na napětí 1,2 V, takže výkon přístroje je vždy uveden v násobcích této hodnoty - například 9,6 V, 10,8 V, 12 V, 14,4 V, 18 V atd. Nejběžnější napětí aku nářadí je 18 V.

Kapacita akumulátoru

S napětím baterie jde ruku v ruce její kapacita, která je vyjádřena v jednotkách zvaných amperhodina (zkratka Ah), případně tisícina amperhodiny (mAh). Kapacita baterie udává, jakou dobu je daná baterie schopná dodávat proud jeden ampér (1 A). Když má baterie kapacitu 1 Ah (respektive 1000 mAh), vydrží dodávat proud o hodnotě 1 A jednu hodinu.

Výdrž akumulátoru

Pro snadnější porovnání různého aku nářadí se často používá výdrž baterie = doba, jak dlouho vydrží baterie bez nabíjení. Její jednotkou je watthodina (zkratka Wh), což je násobek napětí a kapacity konkrétního typu baterie.

Když má baterie kupříkladu napětí 18 V a kapacitu 5 Ah, je výsledné napětí 18 × 5 = 90 Wh. Obecně čím má baterie větší výkon a kapacitu, tím má vyšší hmotnost. Pro občasné využívání to není na škodu, nicméně při delší manuální práci může být těžký akumulátor na obtíž.

Jak pečovat o akumulátory?

Ano, i dobíjecí baterie potřebují adekvátní péči, aby sloužily co nejdéle jako nové. Na následujících řádcích najdete základní tipy, jak správně pečovat o aku baterie a zajistit jim co nejdelší životnost.

  1. Akumulátory skladujte nejlépe v teplotách 5 až 15 °C, optimální provozní teploty se pohybují v rozmezí 0 až 40 °C.
  2. V létě nenechávejte aku nářadí dlouho na slunci nebo v automobilu. Při teplotách nad 40 °C mohou baterie ztratit až 35 % kapacity.
  3. Skladování akumulátorů v teplotách pod 0 °C se nedoporučuje, nicméně v zimních měsících jim uložení ve sklepě vadit nebude. Důležité je, aby měly baterie před nabíjením pokojovou teplotu, jinak by se mohly nenávratně poškodit.
  4. Před dlouhodobým skladováním nenechávejte akumulátory zcela nabité ani vybité. Optimální je nabití na 40-80 % kapacity.
  5. Není dobré akumulátor vybíjet do úplného vybití a poté nabíjet na maximum. Baterii dejte nabíjet při zbývajících 20 % kapacity a odpojujte z nabíječky, když je přibližně na 90 %.
  6. Po nabití nezapomeňte odpojit nabíječku ze zásuvky. V opačném případě se bude při poklesu kapacity o 2-5 % baterie opětovně nabíjet, čímž se bude snižovat počet možných nabíjecích cyklů.
  7. Dodržujte takový vybíjecí proud, jaký je pro nářadí stanoven. Navyšování výkonu (zvyšování odběru elektrické energie) při méně náročné práci akumulátor zbytečně zatěžuje.
  8. Nezaměňujte akumulátory přístrojů různých výrobců mezi sebou. Baterie používejte vždy pro konkrétní aku systém, jinak může dojít k jejich nenávratnému poškození.

Jaké aku nářadí koupit?

Při celkové obměně stávajícího elektrického nářadí za akumulátorové je třeba si rozmyslet, který druh nářadí a jak často budete chtít používat. V dnešní době výrobci nabízejí širokou škálu aku nářadí. Pokud si chcete dílnu vybavit více kousky, vyplatí se vám nakupovat zboží od jednoho výrobce, jejichž výrobky mají akumulátor kompatibilní mezi sebou. Pro všechny nabíjecí baterie budete moci používat jednu nabíječku, případně více totožných, a akumulátory mezi sebou vyměňovat dle stavu nabití.

Některé aku nářadí je možné zakoupit i levněji bez akumulátoru. Doporučujeme si koupit celý set aku nářadí stejné značky, jehož cena vyjde ještě o něco výhodněji. 

Zdroje:

  • https://www.promistry.cz/blog/aku-naradi--podle-ceho-vybirat-akumulatory-a-jak-o-ne-pecovat/
  • https://www.naradihornig.cz/clanek/20/aku-program-co-rozmyslet-pred-nastoupenim-do-vlaku/
  • https://www.nako.cz/jak-vybrat-aku-naradi.html
  • https://www.fotopasti.cz/blog/jak-vybrat-akumulatorove-naradi
  • https://www.rucni-naradi.cz/jak-vybrat-aku-vrtacku