Jste zde

Jak ušetřit za vodu: Toaletou vám často protečou stovky korun denně

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Patříte mezi ty, které každoroční vyúčtování za vodu nemile překvapí? I malé kroky vám mohou ušetřit stovky, někdy až tisíce korun. Zvažte, jestli vám místo plné vany, nebude stačit rychlá sprcha.

9. 9. 2020

I když si to mnohdy ani neuvědomujeme, bez vody se neobejdeme. Průměrný Čech během jednoho dne vypotřebuje až sto litrů vody. Pokud patříte k těm, kteří s vodou příliš nešetří, může se vaše spotřeba vyšplhat až přes 200 litrů vody každý den. Změňte své návyky a každoroční vyúčtování už pro vás nebude noční můrou.

I na splachování WC se dá ušetřit! Zužitkujte vodu po koupeli

Největší žrout vody ve vaší domácnosti je bezesporu koupelna. Vše začíná ranním čištěním zubů, osobní hygienou a toaletou. Věděli jste, že jedno spláchnutí vás vyjde zhruba na 85 haléřů? Zdá se vám tato částka zanedbatelná? Zkuste si ji vynásobit počtem osob a počtem spláchnutí během jednoho dne, měsíce či roku. Určitě vám vyjde částka, nad kterou už jen tak rukou nemávnete. Investujte proto do modernější toalety, která vám umožní spláchnout za pomoci menšího množství vody, nebo využijte vodu po koupeli.

Nepřehlížejte ani protékající záchod. Do odpadu vám může protéci až dva tisíce litrů během jednoho jediného dne!

Neposílejte vodu hned po koupeli do odpadu. Zkuste ji dále zužitkovat. Využít ji můžete například ke splachování toalety.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Čistíte si zuby při tekoucí vodě? Pak zpozorněte! Během jednoho dvouminutového čištění vám proteče až 30 litrů vody.

Vana nebo sprcha?

Za luxus můžeme také považovat večerní relaxaci ve vaně, která je až po okraj naplněná vodou. Záleží na velikosti vaší vany, ale obecně lze říci, že jedna taková koupel je co do množství vody třikrát nákladnější než tříminutová sprcha. I zde je však nutné dodržovat určitá pravidla. Zavírejte vodu, když se mydlíte. Pořiďte si pákovou baterii a investujte do novější sprchy, která mísí vodu se vzduchem. Proteče méně vody, ale požitek ze sprchování bude stále stejný.

Staré kohoutky vyměňte za pákovou baterii. Vyhnete se tak zdlouhavému nastavování ideální teploty, při kterém vyteče velké množství vody.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na spotřebičích nešetřete!

Při koupi pračky sledujte energetickou třídu. Pračka s lepší energetickou třídou vám ušetří nejen energii, ale i množství vody. Novější modely si vezmou až o 50 % méně vody, lze nastavit úsporný program a většina praček si už umí vzít množství vody podle váhy prádla. V opačném případě zapínejte pračku až při jejím plném naplnění. Naučte se správně používat programy. Málo znečištěné nebo jen mírně propocené prádlo nevyžaduje zbytečně dlouhé máchání.

Největší nešvar mnoha domácností – mytí nádobí pod tekoucí vodou!

Druhým největším žroutem vody ve vaší domácnosti je kuchyň. Pár litrů vody spotřebujete při vaření, mnohem větší část však spotřebujete při mytí nádobí. Zvláště pokud myjete nádobí pod tekoucí vodou.

Několik litrů vody vám ušetří i úsporná myčka a vhodně zvolený mycí program. Na skleničky, talíře či příbory postačí krátký program. Nádobí do myčky správně poskládejte, aby se do ní vešlo co nejvíce, a zapínejte ji až po úplném naplnění.

Průměrná myčka spotřebuje 10-15 litrů vody. Oproti ručnímu mytí v zašpuntovaném dřezu tak můžete ušetřit až 5 litrů vody.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kape vám v kuchyni kohoutek? Věnujte mu pozornost! Během jednoho dne vám může prokapat až 90 litrů vody.

Obklopuje váš dům zahrada, kterou je potřeba zalévat? Zkuste k zalévání používat dešťovou vodu. Nashromáždit ji můžete ve velkém sudu za pomoci střešních okapů.