Jste zde

Jak ušetřit za topení? Větrejte krátce a dejte šanci hliníkové fólii

člověk zabalený do svetru sahá na radiátor Zdroj: www.bigstockphoto.com
Kdo by dneska nepotřeboval šetřit? Ať už nemáte na rozhazování, nebo si jen prostě chcete dopřát vysněnou dovolenou, každá koruna vám může přijít vhod. A my pro vás máme dobrou zprávu. Dost peněz můžete ušetřit, když budete topit chytře!

27. 1. 2020

Nebudeme vám radit, abyste stáhli topení a od října do dubna se doma třásli zimou. Tyhle tipy a triky by měl znát každý, jenže osvěta pořád ještě trošku pokulhává. Náklady na teplo se přitom pohybují mezi 50 a 80 % z celkových nákladů na energie.

Na místnosti záleží

Zvlášť bychom se měli bavit o konkrétních místnostech, protože právě ony vyžadují specifický přístup. Tak třeba v obýváku by vám mohlo stačit 20 až 22 °C. Snažte se teplotu udržovat konstantně a uvidíte, že za topení neutratíte majlant.

V ložnici pravděpodobně uvítáte spíš chladno než přetopeno. Proto nastavte topení třeba na minimum, které vám bude vyhovovat na noc. Když v ložnici netrávíte den, může vám být jedno, že je v ní „imrvére“ zima. Za ideální se obecně považuje 17 °C.

Lehce přitopit si můžete v koupelně, což oceníte nejspíš vy, ale především vaše děti. Z teplé sprchy nechce nikdo vylézat do zimy. Tady je fajn mít teplotu mezi 23 až 25 °C.

Každá místnost v bytě má jinou optimální teplotu. V ložnici může být chladno, naopak v koupelně byste měli přitopit.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Víte, že v českých domácnostech, v panelácích obzvlášť, hrozně přetápíme? Teploty kolem 20 °C jsou sice ideální, mnozí „to“ ale vytáhnou i na 25 °C a víc a to už je pak čirá nehospodárnost. Radši si vezměte dlouhé kalhoty a svetr. Snížení teploty o 1 °C v místnosti vám ušetří 6 % nákladů na teplo.

A teď už se pusťme do šetření, ať vidíte výsledky co nejdřív.

Nevypínejte topení úplně

První rada vám bude nejspíš znít kontraproduktivně, ale nebojte se. Pokud každý večer úmyslně vypínáte topení s tím, že v noci vám stačí teplo pod peřinou, neděláte dobře. Když si totiž pak chcete na den zatopit, potřebujete k vytopení místnosti nebo bytu víc tepla. Radíme tedy topení mírně stáhnout, ale nevypínat úplně.

Utěsněte okna a dveře

Moderní plastová okna toho utěsní dost, pokud nejde o odbytou práci. Jestli ale cítíte od oken a ode dveří závan chladného vzduchu, zbystřete a utěsněte skulinky. Jimi se totiž ztrácí tolik tepla, že byste z toho šli do kolen.

Kromě těsnicích doplňků do bytu můžete například ke dveřím pořídit zvýšený práh. U oken pak odborníci radí mimo jiné zatahovat na noc žaluzie a rolety.

Nevypínejte topení úplně. Raději ho jen ztlumte. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Větrejte krátce a intenzivně

Větrat se musí, o tom není pochyb. A to nejen když si zrovna dopřáváte nějakou tu aromatičtější dobrotu. Abyste ale v chladnějších dnech netopili pánu bohu do oken, určitě větrejte jen krátce a vytvořte průvan. Výměna vzduchu bude rychlá a bude to lepší, než když budete pouštět teplo ventilačkou po celé hodiny, aniž by se vzduch citelně měnil.

Na radiátor a před něj nic nepatří

Jistě, čas od času potřebujete rychle usušit ponožky nebo utěrku, tak je hodíte na radiátor. Nedělejte to ale často, nevyplatí se to. A zřejmě tou nejhorší chybou, kterou můžete dělat, je umístit před radiátor nábytek nebo těžké závěsy. Teplo se k vám nebude dostávat tak, jak by mohlo, a vy budete stále přitápět, aniž by to bylo reálně potřeba.

Hliníková fólie jako záchrana nejen v paneláku

Jestli bydlíte v paneláku nebo cihlovém domě, možná víte, že vám teplo uniká zdmi. Pokud si ale myslíte, že se s tím nedá nic dělat, jste na omylu. Stačí pořídit speciální hliníkovou fólii, která teplu nedovolí proniknout do zdi za radiátorem. Jde o investice v řádu stokorun a určitě se vyplatí.

Zavírejte dveře mezi místnostmi

Jestli topíte v obývacím pokoji a na něj navazuje předsíň a ložnice, kde držíte teplotu nízko, rozhodně zavírejte dveře. Byla by škoda, kdyby vám teplo utíkalo právě tam, kde ho ani nepotřebujete.

Odvzdušněte topení

I to je občas potřeba. Topení se může zavzdušnit a pak hřeje jen jeho část. Vy ale platíte, jako byste topili plně funkčním radiátorem. Zavzdušněné topení poznáte podle nepříjemného šplouchání a taky hmatem – když topí jen některé jeho části a jiné zůstávají vlažné, je čas zavolat někoho na opravu.

Stačí málo a příští placení energií bude o něco veselejší. Vyzkoušejte to!

Tak, a) že zavzdušněný radiátor netopí ale platíte jako by topil je blbost - buť topí a platím nebo netopí a neplatím.
b) hliníková fólie lehce pomůže se sálavým teplem ale rozhodně to není žádná izolace která by bránila průchodu tepla zdí....