Jste zde

Jak správně připravit bylinkový čaj: Nálev není odvar. A nejlepší je macerovat

bylinkový čaj Zdroj: Shutterstock
Využijte sílu bylinek naplno a naučte se správně připravit bylinný čaj! Máme pro vás podrobný návod i několik tipů a triků, které vám pomohou využít jejich potenciál ve svůj prospěch.

14. 2. 2023

Bylinné čaje se rozhodně vyplatí zařadit do svého pitného režimu. Tělu dodají mnoho cenných látek, navodí klid a dobrou náladu, před spaním vás ukolébají ke spánku a jsou důležitou součástí domácí léčby mnoha neduhů. Nesprávnou přípravou však mohou přijít o své benefity a způsobit více škody než užitku! 

Lahodný a léčivý bylinný čaj můžete připravit třemi způsoby, přičemž každý se hodí pro jiný druh, popř. jinou část bylinky.

Pokud výrobce neuvádí jinak, připravte si z bylinek nálev

Nejčastěji se bylinný čaj připravuje ve formě nálevu. Květy, listy, nať a bylinky, které obsahují silice, stačí přelít horkou, nikoliv však vroucí vodou a nechat louhovat 10 až 20 minut. Všeobecně však platí, že měkkým částem obvykle stačí 5 až 10 minut a tvrdším 15 až 20 minut. 

shutterstock_592770077.jpg

louhování bylinkového čaje
Zdroj: 
Shutterstock
Byliny, které obsahují vonné silice, louhujte vždy pod pokličkou, aby vám s párou neunikly i zdraví prospěšné látky. 

Chcete-li silnější čaj, připravte si odvar

Pokud chcete připravit bylinný čaj z kořene, kůry a z jiných tvrdších částí rostliny, je lepší volbou odvar. Při jeho výrobě se nejprve byliny vloží do studené vody a na mírném plameni přivedou k varu. Bylinka se vaří po dobu 2 až 5 minut a poté se louhuje několik minut v závislosti na tom, jak silný čaj chcete mít. 

shutterstock_612040652.jpg

odvar z bylinek v sítku
Zdroj: 
Shutterstock
Tvrdé části bylin zalijte vždy studenou, popř. vlažnou vodou. Pokud je zalijete teplou, bílkoviny uvnitř bylin se srazí a ztíží uvolňování účinných látek.

Macerace by měla probíhat za studena

Macerování je vhodné pro bylinky, které vlivem vyšší teploty přicházejí o cenné látky. Typickým příkladem jsou například květ či list slézu, kořen ibišku, kozlík lékařský, lněné semínko nebo šípky, které teplem zbytečně přicházejí o vitamín C. 

shutterstock_1994067188.jpg

macerování bylinek
Zdroj: 
Shutterstock
Bylinky nechte macerovat ideálně přes noc, aby měly dostatek času uvolnit účinné látky. 

Macerování probíhá ve vodě, jejíž teplota nesmí přesáhnout 40 stupňů Celsia, a trvá o poznání déle než jiné metody. Bylinky navíc můžete opětovně zalít a nechat znovu vyluhovat. 

Základní pravidla při přípravě bylinného čaje

Každý bylinný čaj užívejte v doporučeném množství a ideálně v jeho čisté podobě. Neslaďte, nijak ho neochucujte, popíjejte ho teplý a při jeho přípravě se vyhněte kovovým a nerezovým lžičkám, sítkům, hrníčkům i konvičkám.

Tip: Pokud se nechcete vzdát sladké chuti, nahraďte cukr medem nebo kousky čerstvého listu stévie.

Kov totiž může ovlivnit nejen chuť, ale také může vyrušit účinek některých látek. Pokud vám z vodovodu teče tvrdá voda, přefiltrujte ji a čaj připravujte vždy z menších bylinných kousků.

V případě, že máte po ruce sušené bylinky, připravte si na jeden šálek jednu čajovou lžičku. U čerstvých bylinek použijte trojnásobné množství. 

Zdroje:

  • https://www.lekarnickekapky.cz/leky/jak-si-spravne-pripravit-bylinny-caj.html
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/lecive-rostliny-byliny-macerat-odvar-nalev-koreny-trisloviny-20200503.html
  • https://www.kohoutkova.cz/2020/11/09/jak-uvarit-bylinkovy-caj-a-neprijit-o-vitaminy/
  • https://www.mojezdravi.cz/prirodni-medicina/jak-spravne-pripravit-bylinkovy-caj-manual-ktery-ocenite-po-cely-rok-6390.html
  • https://www.naturalek.cz/blog/jak-spravne-pripravit-bylinny-caj/