Jste zde

Babské rady pro boj se slimáky: Zalévejte ráno, použijte lógr nebo skořápky

hnědý slimák Zdroj: Bigstockphoto
Slimáci a plzáci patří mezi nezvané hosty na naší zahradě. Zbavit se jich je mnohdy běh na dlouhou trať a vyžaduje trpělivost a pečlivost. Nezatěžujte zahradu chemií a vyzkoušejte generacemi osvědčené babské rady!

24. 5. 2023

Slimáci a plzáci. Během jedné noci jsou schopni zničit záhony s ledovým či hlávkovým salátem, zelím, kedlubnami, ředkvičkami, cuketami či okurkami. Sežerou defacto vše zelené a zastavit je v jejich počínání je mnohdy nadlidský výkon. Vytvořte jim na své zahradě podmínky, které se jim nebudou líbit!

Nepodceňujte prevenci

Vysoká tráva, nepořádek, hromádky plevelu, odložená stará prkna a mnoho tmavých a vlhký koutů představuje pro slimáky ideální místo pro jejich úkryt a vhodné podmínky na kladení vajíček. Na zahradě se proto snažte udržovat pořádek! Důležité je také zapojit sousedy. Boj se slimáky může být velmi obtížný zvláště v případě, kdy váš soused má místo zahrady hotovou džungli.

bigstock-132476648.jpg

slimák hnědý
Zdroj: 
Bigstockphoto
Se sběrem slimáků začněte během jara, kdy jsou nejvíce aktivní. Se sběrem však nepolevujte ani během léta a podzimu, kdy kladou vajíčka!

Slimáci nemají rádi sucho. A naopak: Zaručeně je přiláká vlhko. Rostliny proto zalévejte přímo ke kořenům a záhony udržujte bez plevele! Zalévejte ráno. Večerní zalévaní podpoří jejich aktivitu.

Mnohdy přehlížený způsob likvidace

Začněte den ranní rozcvičkou a vyrazte na slimáky! Ruční sběr slimáků patří stále k nejúčinnějším metodám, jak se slimáků zbavit. Důležitá je však pravidelnost a důkladnost – jen tak bude vaše metoda efektivní!

Na sběr slimáků se vydejte časně z rána, po dešti, v noci s baterkou nebo za soumraku, když začínají vylézat. Prohlédněte všechna tmavá a vlhká zákoutí, nadzdvihněte květináče, cihly a kameny, zaměřte se na kompost. Ten je totiž doslova rájem pro slimáky.

Nasbírané slimáky zlikvidujte! Pouhé házení přes plot slimáky neodradí v jejich návratu. Za noc jsou schopni urazit až 50 metrů.

bigstock-spanish-slug-invasion-in-garde-102938984.jpg

slimák na pampelišce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Slimáky nezašlapujte! Jsou to kanibalové a mrchožrouti. S chutí si tak pochutnají i na svých mrtvých příbuzných.

Způsobů, jak zlikvidovat slimáky, je hned několik. Za nejhumánnější způsob zabití je považováno jejich rozříznutí. Mnozí zahrádkáři však stále preferují drastičtější způsoby zabití. Opravdu pomalou a bolestivou smrt jim připravíte, jestliže slimáky zasolíte. Méně drastický způsob je zalití slimáků vařící vodou.

Vytvořte pomyslný plot

Kolem záhonů vytvořte ochranou bariéru ze surovin, které slimákům znesnadní pohyb a znemožní kladení vajíček. Záhony obsypte pichlavým jehličím, ostrými vaječnými skořápkami, vyšší vrstvou pilin, vápna a popelu. Odradit od vaší úrody je také může lógr z kávy. Nevýhodou této metody je její krátkodobý účinek. Silný vítr, ranní rosa nebo déšť vaši past brzy zničí.

Mnohem větší problém budou mít slimáci s překážkou, kterou nedokážou přelézt. K její výrobě budete potřebovat minimálně 15 centimetrů vysoký plech, jehož horní okraj bude zahnutý směrem od záhonu. Záhon obehnaný tímto plechem vaši úrodu jistě uchrání.

bigstock-young-kohlrabi-plant-with-slug-216034171.jpg

ochrana zelí před slimáky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zeleninu ochráníte použitím plastových nebo plechových zábran. Nebo na zahradu "vysaďte" kachny nebo jinou drůbež. Se slimáky si hravě poradí.

Připravte jim lákavou past

Pivní past je jednou z nejrozšířenějších metod mezi zahrádkáři. Spodní část láhve zabudovaná v zemi a naplněná pivem slimáka přiláká a následně usmrtí. Správně vyrobená a umístěná vás tak může zbavit velkého množství slimáků. Velkou nevýhodou této metody je však fakt, že vůně piva přiláká spoustu slimáků i od vašich sousedů.

Chraňte své záhony aromatickými rostlinami

I přesto, že slimáci sežerou defacto cokoliv, existují rostliny, které slimákům nevoní a jejich vysazením můžete řadu slimáků odradit. Velkým obloukem se vyhýbají cibuli, česneku, pažitce, petrželi, kopru, levanduli, měsíčku či šalvěji. Bohužel, v době největších veder však nepohrdnou ani těmito rostlinami!

Nasaďte na slimáky jejich přirozené nepřátele. Pomoci mohou ježci, slepýši či žáby v zahradním jezírku. Přirození nepřátelé jsou také ptáci, které slimáky najdou spíše na udržovaném a posekaném trávníku než ve vysoké trávě. Vypusťte na ně slepice a kačeny.

Zdroje:

  • https://www.nelenprozelen.cz/a/jak-se-zbavit-slimaku-v-zahrade
  • https://www.pasti.cz/blog/jak-na-slimaky-4-nejucinnejsi-metody-likvidace/
  • https://www.idnes.cz/bydleni/stavba/deset-zpusobu-jak-zbavit-zahradu-zravych-slimaku.A080721_180305_rodinne_domy_web
  • https://www.levnepostriky.cz/aktuality/jak.se.zbavit.slimaku.v.zahrade

Já preferuji sypání kávového logru okolo skalky a okolo záhonů - mám jej dosti z kávovaru - dříve jsem jej vyhazovala. Slimáky jsem dávala do slané vody. Nyní jsem s využitím kávového logru spokojená.