Jste zde

Jak se zbavit plísně na zdi? Jde to i bez chemie, ale lepší je prevence

plíseň v rohu Zdroj: www.bigstockphoto.com
Když se v bytě nebo domě sráží pára nebo je v něm samo o sobě vlhko, nic dobrého z toho nemůže vzejít. Naopak – jsou to ideální podmínky pro vznik plísně. Jak se jí zbavit, pokud už ji na svých zdech máte? Tady je pár prověřených tipů.

27. 2. 2021

Nejdřív se ale podívejme na to, kde a proč plíseň vlastně vzniká a co může způsobovat. Plísni se daří ve vlhku a taky tam, kde je zároveň i teplo. V takových místech dochází ke zmiňovanému srážení páry a pro plíseň není nic lepšího. Za vysokou vlhkostí přitom často stojí stavební závady, zatékání nebo špatné těsnění dveří a oken.

Pára v takovém bydlení pak vzniká při vaření, žehlení i kvůli dýchání. Když k tomu připočteme nedostatečné intenzivní větrání, problém je na světě.

Logicky tedy vzniku nové plísně zabráníte pořádným utěsněním oken a dveří a tím, že budete topit, ale zároveň dostatečně větrat, a to krátce a intenzivně (ideálně 3krát denně), nikoli dlouze a „jen tak trošku“. Nikdy byste neměli bydlení nechat vymrznout – vytápějte na pokojovou teplotu, i když jste zrovna pryč, a to i několik dní.

bigstock-bearded-man-removes-black-mold-348153562_1.jpg

plíseň pod stropem
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Za vznikem plísní může stát například nedostatečné větrání.

Plíseň je vždycky problém, i když není vidět

Nikdy by vás nemělo uklidňovat, že je plíseň v místě, kde není běžně vidět. Nejde totiž jen o estetično interiéru. Plíseň totiž může mít negativní dopad na zdraví obyvatel bytu nebo domu. Dokonce obsahuje i těkavé látky! Při častém pobytu v místnosti, kde se plíseň vyskytuje, tak můžete trpět nevysvětlitelnou bolestí hlavy, vyrážkami, zánětem spojivek a při dlouhodobém působení je ve hře i oslabení imunity.

Jak s plísní zatočit? Dezinfekcí, hašeným vápnem nebo grepem

Pokud se chcete plísně zbavit co nejdřív a co nejefektivněji, bude nejlepší sáhnout po klasických koncentrovaných dezinfekcích. S nimi zacházejte opatrně, jsou agresivní! V pohodě ale zlikvidují bakterie, řasy, lišejníky a houby.

Možná budete muset i vymalovat, zvlášť v případě, že je plíseň rozlezlá na velké ploše. Po nanesení dezinfekce ještě za mokra seškrábejte vrchní nátěr špachtlí a k dalšímu malování si vyberte barvu, která vzniku plísní zabraňuje.

bigstock-the-image-of-black-mold-on-the-400653440_1.jpg

nevzhledná plíseň
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Plíseň není jen estetická záležitost. Má i negativní dopady na zdraví.

Jestli se vám nechce používat agresivní látky, můžete to klidně zkusit i bez nich. Tady je pár tipů, které vám přijdou vhod:

  • Hašené vápno: Seškrábejte plíseň, co to jde, a naneste na místo dvě nebo tři vrstvy hašeného vápna. Nezapomeňte si při práci s ním chránit oči.
  • Modrá skalice: Zeď s plísní omyjte vlažnou vodou a nechte ji 24 hodin schnout. V drogerii si pořiďte modrou skalici a smíchejte 10 dekagramů se dvěma litry vody, touhle směsí pak zeď potřete. Nechte ji uschnout, nátěr opakujte a po druhém uschnutí můžete vymalovat. Při práci s modrou skalicí si chraňte oči a pokožku.
  • Chytrá houba: Zkuste to organicky! Chytrá houba je označení pro mykoparazitickou řasovku, která dokáže zlikvidovat jiné houby a poradí si i s plísněmi. Pro lidi i zvířata je přitom neškodná.
  • Jedlá soda: Vytvořte si pastu z jedlé sody a vody (1:1) a potírejte postižené místo. Nechte ho uschnout a pak zeď vydrhněte kartáčem a otřete hadříkem. Tahle směs působí i preventivně!
  • Grep: Rozkrojte grep a na jeho plochu nasypte trochu jedlé sody nebo běžné kuchyňské soli. Tou pak místo poctivě očistěte.

Nejlepší je v tomhle případě ale věnovat dostatečnou pozornost prevenci. Boj s plísní totiž může být na dlouhé lokte a její přítomnost dokáže být zákeřná.