Jste zde

Jak se zbavit oparu: Zkuste česnek nebo zázvor

opar na rtu Zdroj: www.bigstockphoto.com
Bolestivý vřídek, který neustále praská a hyzdí obličej, se zpravidla objevuje vždycky v tu nejméně vhodnou dobu. A je úplně jedno, jestli jde o rande nebo důležitý pohovor. Jak se zbavit oparu a co dělat, aby se puchýřek vůbec nevytvořil?

28. 2. 2021

Opar je způsobený virem zvaným herpes simplex. Jedná se o virus, který se může přenášet dotykem, a který zůstává už navždy uvnitř těla pacienta. Je uložen v nervových buňkách a objevuje se nejčastěji, pokud máme oslabenou imunitu. K tomu dochází zejména v období chřipkových epidemií, stresu, při únavě, nebo po dlouhém pobytu na přímém sluníčku.

Jak se opar projevuje

Opar o sobě dává zpravidla vědět už den předem. Postižené místo (na/v nose, na rtu nebo genitáliích) začne nepříjemně brnět, svědět a bolet. A přesně v tuhle chvíli je ideální začít s léčbou. Pokud zabere, bolestivý vřídek se vůbec nevytvoří a člověk tak nebude muset řešit jeho neustálé praskání. Co na vznikající opar zabírá?

  • Česnek: Stačí oloupat jeden stroužek, rozkrojit ho napůl a z vnější části poloviny odkrojit jeden tenčí plátek (cca 1 – 2 mm) i se zeleným klíčkem. Plátek stačí přiložit na bolestivé místo a nechat pár minut působit.
  • Zázvor: Podobně pomáhá taky plátek čerstvého zázvoru, který stačí na vznikající opar na dobu několika minut přiložit. Zázvor totiž obsahuje speciální látku gingerol, která má potenciál zabránit šíření viru herpes simplex, případně zmírnit příznaky spojené s opary.
  • Tea tree: Účinný je taky čajovníkový olej, známější pod anglickým názvem tea tree. Olej jednoduše kápněte na vatovou tyčinku, a vznikající opar několikrát za hodinu potírejte. Pokud se vám nepodaří opar zastavit před vytvořením puchýřku, ani během jeho léčby s tea tree nepřestávejte. Jen dávejte pozor, ať už použitou vatovou tyčinku do lahvičky s olejem znovu nenamočíte. 

bigstock-woman-applying-balm-on-lips-h-180000517_1.jpg

opar den předem
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Opar svoji přítomnosti ohlašuje už den předem. Často svěděním.

Co dělat, když se opar vytvoří?

V tomhle případě už bude potřeba sáhnout po silnějším kalibru. V obchodech jsou k dostání speciální náplasti na opary, které mají puchýřky zamaskovat, a zároveň urychlit hojení. Jejich účinnost je ale diskutabilní. Navíc pořízení těchto náplastí nepatří mezi nejlevnější.

V boji s opary se nicméně osvědčily nejrůznější mastičky se zinkem a zvýšený přísun vitamínu E. Další oblíbené přírodní látky, které pomáhají při hojení oparu, jsou výtažky z technického konopí a z propolisu, které se v některých mastech nacházejí společně.

Urychlit hojení pak dokáže i vitamin B12 a med, kterým stačí bolavé místo několikrát za den potírat. K potlačení infekce, snížení bolesti a urychlení hojení napomáhá aplikovat na postižené místo použité, mírně teplé a stále ještě vlhké sáčky ze zeleného čaje

Z bylinek pak můžeme jmenovat třezalku tečkovanou, která je skvělá v boji s depresemi i viry. K dostání je ve formě krému, tablet, tinktuře. V boji s opary se osvědčila taky třapatka nachová (echinacea). Ta je skvělá jako přirozený stimulant imunity i bylinka urychlující hojení ran a kožních zánětů. 

bigstock-woman-with-herpes-applying-cre-405789170_1.jpg

léčba oparu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Opar můžete zaléčit přípravky, které seženete v lékárně, nebo pomocí bylinek.

Skvělá je i vodilka (kořen) nebo třeba prášek z kořene lékořice lysé. Hubí totiž virus způsobující opar, proto by měla dobu hojení výrazně urychlit. Na jaře můžete vyzkoušet i obklady z listů podbělu lékařského. Nasbírejte listy, naklepejte je nožem tak, aby se uvolnila šťáva a přikládejte na opar. Jeden list můžete používat přibližně hodinu, poté ho vyměňte.

Když to bez odborníka nepůjde…

V drtivé většině případů opar zmizí během 7 až 10 dnů a návštěva lékaře proto není nutná. Pokud ale máte opar déle než dva týdny, nebo se často vrací, je dobré zamířit k lékaři, který vám může předepsat krém s antivirovou složkou. V případě, že vás během léčby oparu začnou pálit nebo bolet oči, případně budete přecitlivělí na světlo, vyhledejte lékaře. Virus se totiž mohl dostat do očí a bez vhodné léčby hrozí poškození zraku.