Jste zde

Jak se zbavit kůrovce: Sledujte náznaky a volejte odborníka

dřevo napadené kůrovcem Zdroj: Bigstockphoto
Lýkožrout smrkový, lidově kůrovec, dokáže poničit celé lesy, natož pak stromy na jedné zahradě, které spočítáte na prstech jedné ruky. Jak ho poznat a ubránit se mu? Bez odborníka to nejspíš nepůjde.

26. 6. 2022

Pokud máte na zahradě stromy, může se s kůrovcem setkat stejně tak jako majitelé rozlehlých lesů. Lýkožroutu smrkovému se líbí v mírném podnebí, nejvíc u nás, na Slovensku a v Polsku. Není proto divu, že u nás spojení „kůrovcová kalamita“ pěkně zlidovělo. 

A jak tahle potvůrka vůbec vypadá? Kůrovec je drobný brouk, měří 1 až 9 mm, má oválné nebo válcovité tělo a bývá hnědý až černý. Kromě stromů si pochutnává i na bylinkách, kapradinách a semenech.

bigstock-european-spruce-bark-beetle-i-453480347.jpg

kůrovec pod kůrou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pro výskyt kůrovce jsou typické vykotlané cestičky pod kůrou stromu.

Co kůrovec dělá?

To, že je strom napadený kůrovcem, nejspíš poznáte až po odloupnutí kousku kůry. Pak totiž spatříte do stromu vykousanou síť cestiček, což je právě práce lýkožrouta smrkového. Občas to ale způsobují i některé druhy mravenců nebo bekyně mniška. 

Potíž je v tom, že takhle napadený strom je najednou nebezpečný nejen pro ostatní stromy kolem, ale pro všechno živé včetně lidí, které může při případném pádu zranit (nebo dokonce zabít). 

Jak kůrovce odhalit?

Jak už bylo napsáno, nejspolehlivější způsob, jak zjistit, jestli se strom potýká s nevítanou návštěvou, je odloupnutí kousku kůry. Někdy to ale vůbec není potřeba – varovat můžou i nápadně jemné piliny popadané pod stromem. U takového stromu to začíná a končit to může obrovskou škodou. Kůrovec se s tím totiž zrovna moc nepáře.

bigstock-the-european-spruce-bark-beetl-450988019.jpg

kůrovec v detailu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na první pohled a v detailu působí možná až roztomile. Nenechte se ale zmást, kůrovec dokáže zklikvidovat celé lesy.

Kůrovec jako přírodní benefit

Benefit zní v souvislosti s kůrovcem možná trochu zvláštně, ale i s ním měla příroda nějaký záměr. Lýkožrout smrkový má totiž „čich“ na vyhledání už napadených nebo nemocných stromů, které pak přirozeně začne likvidovat. Pro přírodu je to ve finále plus, ale jen do té doby, dokud kůrovec baští stromy, které by stejně musely jít k zemi. Bohužel se často pouští i do těch zdravých…

Likvidace je dlouhá a náročná, vyhrát se nad ním ale dá

Když se kůrovec dá do stromu a pak do dalšího a dalšího, je jedinou cestou k záchraně paradoxně kácení, a to mnohdy plošné a skutečně ve velké míře – tedy pokud jde o lesy, na zahradě toho tolik ke kácení nejspíš nebude. Zároveň je třeba urychleně zlikvidovat už napadené dřevo, ze kterého by se mohl kůrovec dál šířit. 

Když si ale kůrovce všimnete včas, může k vyřešení vašeho problémového soužití stačit jen drobnější ořez stromů nebo jejich částí. Z hlediska bezpečnosti je ale lepší najmout si na to odborníka.

Použité zdroje:

  • https://www.rizikabezrizika.cz/aktuality/jak-se-zbavit-lykozrouta-smrkoveho/
  • https://www.dewolf.cz/blog/jak-se-zbavit-kurovce/

Takové množství chyb v článku jsem už dlouho neviděl. Předně lýkožrout nemá velikost 9mm, ale zhruba poloviční. To by se chudák pod kůru ani nevešel. Nepochutnává si na bylinách a kapradinách, není to kráva, ale lýkožrout. Síť cestiček, správně požerek, skutečně vytváří, na rozdíl od bekyně, což je naopak listožravý škůdce. A dále napadený strom většinou pouze uschne, ale nespadne. To se může stát až cca po 4 letech, kdy se souše začíná rozpadat vlivem hub. Lýkožrout nic nevyhledává, napadá za normálních okolností oslabené stromy, ty zdravé se mu totiž ubrání např. smolením. A na závěr naprostý nesmysl o tom, že k záchraně stromu stačí jen drobnější ořez. WTF Lýk. smrkový napadá primárně korunovou část kmene, takže pokud byste ho skutečně včas zachytili, což se nedaří ani odborníkům na slovo vzatým, odříznout stojící strom zhruba v polovině asi nebude řešení.