Jste zde

Jak přilákat světlušky? Zhasněte světla a dejte jim klid na páření

světluška na listu Zdroj: Bigstockphoto
Poznejte s námi pozoruhodné a užitečné světlušky! Víme, jak mohou být vaší zahradě prospěšné, a prozradíme vám, jak je na ni přilákat.

2. 7. 2022

Světlušky, známé také jako svatojánské mušky, jsou pozoruhodní noční brouci, kteří obvykle žijí v lesích, na vlhkých loukách a na okrajích mokřadů i řek. Nadužíváním pesticidů a zánikem míst, kde tito světélkující brouci žijí, však dochází k tomu, že jejich populace rapidně klesá

bigstock-adult-firefly-beetle-of-the-tr-444893606.jpg

samička světlušky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Věděli jste, že pokud sameček dlouho nepřilétá, začne svítící světluška vrtět zadečkem, aby byla nápadnější? 

Pojďte jim proto společně s námi pomoci přežít a vytvořte jim na své zahradě vhodné podmínky k páření. Na oplátku se vám brzy odmění nejen úchvatnou podívanou, ale i nemalým užitkem.

Svítí, aby si našly vhodného partnera

Světlušky patří do poměrně početné čeledi světluškovitých a jsou rozšířené po celém světě. Na našem území se však vyskytují pouze tři druhy - světluška menší, světluška větší a světluška krátkokřídlá, která žije vzácně hlavně na Moravě. 

Světlušky se začínají rojit obvykle kolem svátku sv. Jana a svým svitem signalizují, že jsou připravené k páření

bigstock-fireflies-in-the-bush-at-night-382437104.jpg

světlušky v lese
Zdroj: 
Bigstockphoto
V době rozmnožování samička světlušky vylézá na vyvýšené místo a svým světlem láká samečka k páření do trávy. Jakmile si ji sameček najde, zhasne.

Přirození nepřátelé slimáků

Dospělé světlušky mají velmi krátký život. Oba partneři hynou do několika dnů po páření. Samička však před svou smrtí stihne ještě naklást několik desítek vajíček, ze kterých se po pár týdnech líhnou dravé larvy, které na své zahradě ocení jistě každý zahrádkář. 

Larvy světlušek se živí slimáky, proto patří na zahradě mezi vítané pomocníky. Aby však práce těchto pomocníků byla patrná, je potřeba je na svou zahradu přilákat a hlavně je tam udržet! 

bigstock-firefly-flying-in-the-forest-a-249136051.jpg

les se světluškami
Zdroj: 
Bigstockphoto
Světlušky si svou záři vyrábějí chemickou reakcí v těle a v případě ohrožení dokážou kdykoliv zhasnout. 

Opečovávané zahrady jim příliš nevoní!

Světlušky milují tmu a pro svůj život vyhledávají vlhká a temná místa, která jim zajistí klid, bezpečí a vhodné podmínky pro kladení vajíček. Na své zahradě jim proto ponechte místo, kde bude vysoká tráva, hromada větví a ztrouchnivělé kmeny stromů. 

Pokud máte velký pozemek a dostatek místa, vysaďte si na své zahradě i husté keře, borovice a jiné jehličnaté stromy nebo si na svém pozemku vybudujte jezírko. Stejně jako komáři totiž milují vlhko.

Zcela také zapomeňte na pesticidy, které ničí jejich přirozené životní prostředí, a zhasněte světlo, které narušuje pářící rituály. Silné umělé světlo totiž samečky, kteří hledají partnerky k páření, dezorientuje. 

Zdroje:

  • http://www.casopisveronica.cz/clanek.php?id=1035
  • https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svetlusky-pomalu-zhasinaji
  • https://nasazahradka.ta3.com/tajomstvo-ako-prilakat-viac-svetlusiek-do-vasej-zahradky-uz-toto-leto/
  • https://www.ireceptar.cz/zajimavosti/cas-svatojanskych-broucku.html
  • https://adbz.cz/zahrada/jak-usetrit-a-osvetlit-pohadkove-svou-zahradu-zde-jsou-zarucene-tipy-jak-prilakat-svetlusky/

Související články