Jste zde

Jak (ne)pečovat o plastové dózy: Od skvrn a zápachu pomůžou noviny, jedlá soda i sluníčko

plastové dózy na oběd Zdroj: Bigstockphoto
Rádi si připravujete jídlo do krabiček? Pokud máte ty plastové, určitě už jste zaznamenali, že s časem ztrácejí svou krásu a čistotu a později už nevypadají příliš důvěryhodně. Jak na to, aby vydržely pěkné a čisté co nejdéle?

16. 1. 2022

Znáte to. Máte svou oblíbenou krabičku, ve které si nosíte jídlo do práce, jak ale doba pokročí, vaše oblíbenkyně doznává jisté újmy – může být flekatá, poškrábaná (s tím tedy zrovna moc nenaděláte) a taky může nepříjemně zapáchat. Vy ji ale nechcete vyhodit, protože skvěle těsní a můžete se na ni spolehnout. 

Plast je sice v téhle podobě nesmírně vděčný materiál, je ale potřeba se o něj náležitě starat. Jak na to, abyste se za svou krabičku nemuseli stydět? 

bigstock-fried-chicken-with-rice-in-a-p-444720965.jpg

oběd v krabičce
Zdroj: 
Bigstockphoto
S odstraněním zápachu například po výrazném obědě pomůžou staré noviny.

Jedlá soda dokáže zázraky. Vyčistíte s ní toaletu, dlaždičky i připálené hrnce a pekáče.

Plastová dóza s vlastní historií

Jakmile vytáhnete plastovou dózu s hříbkovým rizotem, nepotřebujete vzpomínat na lasagne bolognese z minulého týdne. Aby vám na krabičkách nezůstávaly fleky, vypláchněte ji po jídle studenou vodou, pak teplou, potřete ji olejem a ještě jednou opláchněte. Pak ji umyjte.

Na fleky pomáhá i sluníčko, tak ho svým plastovým dózám dopřejte, pokud zrovna svítí. Nechte ho působit 2–3 hodiny a uvidíte, že skvrny budou mizet. Když to tak budete dělat pravidelně, nebudete s nimi mít problém!

Jestli se neštítíte řešení pomocí chemie, sáhněte v nejhorším případě po bělidle, jako je třeba Savo. Jeho smícháním s vodou v poměru 1:2 docílíte efektivně pracujícího roztoku. Ten nalijte do krabičky a nechte ho působit zhruba 30 minut. Pak nezapomeňte dózu pořádně umýt nejen vodou, ale i mycím prostředkem.

Jak na nepříjemný zápach?

Když krabička začne páchnout, nejjednodušším řešením jsou noviny. Zmuchlejte je a dejte je do umyté krabičky. Pořádně ji zavřete a nechte tak do druhého dne. Zápach dost pravděpodobně zmizí, jen pak krabičku nezapomeňte opláchnout.

bigstock-school-lunchbox-healthy-lunch-440189567.jpg

dóza na oběd
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud dóza přestala těsnit, můžete vyzkoušet trik s opravdu horkou vodou.

Když nepomůžou noviny, vezměte si na pomoc věrného druha ve zbrani – jedlou sodu. Rozmíchejte 4 lžíce v litru teplé vody a krabičku do roztoku namočte. Nechte ji tak 30 minut, pak ji opláchněte čistou vodou a osušte.

Stejně tak můžete ve vodě rozmíchat trochu kypřicího prášku, roztok nechat v krabičce působit přes noc a pak ji klasicky umýt. 

Kypřicí prášek můžete vzít i na špinavou troubu nebo zašlé bílé boty!

A samozřejmě skladujte plastové dózy otevřené, ať můžou větrat!

Vaše krabičky versus myčka a mikrovlnka

Až si budete pořizovat novou plastovou dózu, ujistěte se, že vám bude ve všem vyhovovat. Pokud si v ní například potřebujete jídlo ohřívat v mikrovlnce, sledujte symbol tří vlnek na dóze – takovou pak můžete do mikrovlnky s klidem dávat, aniž by se z ní uvolňovaly škodlivé látky. 

S myčkou problém nebývá, snad všechny moderní plastové dózy v ní můžete umýt.

Potíže s netěsnícím víčkem? 

Jestli už máte svou oblíbenou plastovou dózu dlouho, možná už tolik nedrží její těsnění. I s tím se ale dá pracovat, rozhodně to hned není důvod k vyhození. Víčko namočte do horké vody. Až těsnění změkne, rychle víčko osušte a hned s ním dózu zavřete. Zase se přizpůsobí a bude ještě dál spolehlivě sloužit.

Použité zdroje:

  • https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-volny-cas-bydleni/313785/jak-zbavit-plastove-krabicky-na-jidlo-skvrn-a-zapachu-poradime-vam.html
  • https://recepty.blesk.cz/clanek/vareni/4282/plastove-misky-jak-o-ne-pecovat-aby-vydrzely-nesmrdely-a-nebyly-zabarvene.html?kapitola=15189