Jste zde

Jak na vývar, který má neskutečnou chuť a posílí? Nechte jenom bublat a přidejte kosti

vývar v červeném hrnci Zdroj: www.bigstockphoto.com
Hovězí, zeleninový nebo kuřecí: Víme, jak připravit domácí vývar, který vás posílí a tělo obohatí o cenné látky. Spoiler: Důležité je pomalé vaření a kvalitní výběr surovin.

1. 4. 2020

Poctivý vývar je základem silné polévky, výborné omáčky i tradičního italského rizota. Hodí se k podlévání masa i k přípravě těstovin. Má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus a dokáže na velmi dlouho zasytit. Připravte si doma vývar jako od babičky. Seznamte se s našimi triky a tipy, díky kterým vykouzlíte opravdu kvalitní a chuťově výborný vývar!

Vývar jako lék

Poctivý domácí vývar dodá energii, obohatí tělo o důležité vitamíny i minerály a zasytí. Posiluje imunitu, napomáhá trávení, zmírňuje rýmu i kašel a má velmi pozitivní vliv na zdraví kloubů a kostí. Zlepšuje kvalitu spánku, podporuje růst vlasů a nepřesolený kuřecí vývar dokonce snižuje i vysoký krevní tlak. Po bujaré noci zmírní kocovinu.

Zapomeňte na kostku plnou glutamátů a soli. Kvalitní vývar zvládne uvařit opravdu každý. Důležitý je kvalitní výběr surovin a pozvolné vaření. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Suroviny hrají zásadní roli!

Nikdy nepřipravujte čistě masový vývar! Díky kostem bude mít výsledný vývar lepší chuť a bude obsahovat mnohem více cenných látek. U hovězího vývaru použijte žebra nebo morkovou kost, u kuřecího vývaru vyvařte skelet.

Tip: Kuchaři doporučují kosti omýt studenou vodou, potřít je olejem a umístit je do předehřáté trouby na 20 minut. Vývar, který z nich uvaříte, bude mít mnohem intenzivnější chuť a nebude zakalený!

Do masového vývaru přidejte i zeleninu, ale nepřežeňte to! Mrkev a petržel přidejte ve stejném poměru, aromatického celeru dejte o něco méně a nezapomeňte na cibuli, u které můžete ponechat spodní slupku. Váš vývar díky ní získá krásně zlatavou barvu.

Vývar z hovězího masa a kostí vařte minimálně dvě a půl hodiny. Čím déle ho však necháte vařit, tím spíše docílíte kvalitnějšího vývaru. Zdroj: www.bigstockphoto.com

U zeleninového vývaru přidejte i další druhy zeleniny. Skvělou volbou je červená paprika, pórek, kedlubna, kapusta i česnek se slupkou.

Nezapomeňte na koření, ale nesolte!

K výbornému vývaru vám dopomůže i koření, které je vhodné zabalit do látkového sáčku a nechat před vložením do vody rozvonět na teplé pánvi. Chybět by určitě neměl bobkový list a pár kuliček nového koření a pepře. Sůl přidávejte až na úplný závěr.

Očištěnou a omytou zeleninu nakrájejte na velké kousky, aby se vám nerozvařila, a zasmahněte ji na másle.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Teplá nebo studená voda?

Pokud připravujete polévku a nechcete, aby se maso zatáhlo, ale naopak, aby pustilo veškerou svou šťávu do vývaru, zalijte maso studenou vodou. V případě, že připravujete omáčku a chcete, aby maso zůstalo krásně šťavnaté, zalijte ho teplou vodou.

Vývar nechte pouze mírně probublávat a z hladiny pravidelně sbírejte pěnu. Docílíte tak čirého vývaru. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nespěchejte!

Silný a poctivý vývar získáte pomalým vařením při nízké teplotě. Voda by měla jen lehounce probublávat. Proto jakmile se začne vývar vařit, stáhněte plamen na minimum!

Hovězí vývar je dobré vařit minimálně dvě a půl hodiny, kuřecí hodinu a půl a zeleninový minimálně 45 minut, ale maximálně hodinu. Při delší době vaření se zelenina rozvaří a vývar zakalí.

Je jedno z jakých kostí vařím, já většinou z skopových, mám z nich trochu masa na ostatní výrobky, ale hlavně na polévky, což musím mít k snídani, je to základ dne, jednou za rok vepřové, to je šmak.bača