Jste zde

Jak na svatomartinskou husu? Důležitá je teplota, spousta kmínu a „hloupá“ trouba

svatomartinská husa s jablky Zdroj: Bigstockphoto
Historie svatomartinských tradic započala už ve středověku. Samotná tradice martinské husy souvisela s ukončením zemědělského roku, s odvodem úroků vrchnosti, adventním šestitýdenním půstem a ve vinařských oblastech s ochutnávkou prvního vína.

10. 11. 2022

Samotné kořeny pečení a konzumace svatomartinské husy můžeme dohledat v Německu. Na Moravu se tradice dostala v roce 1552. Většinou šlo o velkou slávu a husy byly vyváděny za všeobecného veselí. Dnes už patří pojídání svatomartinské husy spíše mezi symbolické tradice, na které ale mnozí z nás nedají dopustit. Jak na svatomartinskou husu, aby se celá rodina oblizovala? Tady je pár tipů!

Husa potřebuje aklimatizovat

Tříkolovou husu většinou nepečeme každý týden. Proto je potřeba věnovat její přípravě značnou péči. Stejně jako kterékoli jiné kusy masa, si ani husa nelibuje v přílišném střídání teplot. Pokud husu vyndáváte z mrazáku, dopřejte ji postupné rozmrazení v ledničce (rozhodně ne v teple na lince). K důkladnému rozmražení by jí mělo stačit 24 hodin.

bigstock-traditional-roasted-stuffed-ch-346325386_1.jpg

svatomartinská husa
Zdroj: 
Bigstockphoto
Husa potřebuje čas - na rozmrazení, ale i v troubě.

Aby se husa aklimatizovala a chutnala co nejlépe, z lednice ji následně přemístěte do pokojové teploty – třeba na zmíněnou linku. Tady by měla odpočívat další dvě až tři hodiny. Během téhle doby můžete z husy oškubat zbývající peří nebo brka. Když je před škubáním opálíte zapalovačem, půjde vám to ještě lépe. 

Na soli a kmínu nešetřete

Dalším krokem je ochucení masa. U husy si skvěle vystačíte s obyčejnou solí a kmínem. Nezapomeňte husu posolit a pokmínovat také zevnitř. Pokud chcete, aby bylo maso ještě křehčí a chutnější, můžete nechat husu marinovat v lednici po dobu 24 hodin. Pokud vás ale tlačí čas, bohatě stačí, pokud maso nasolíte a okořeníte v den pečení. Použít můžete i oblíbené (čerstvé, nikoli sušené) bylinky.

Náš tip: Husu můžete napěchovat taky rozkrojenými jablky a cibulí

A tady se dostáváme k „jádru pudla“. Pečení je totiž to, oč tu běží! Zapamatujte si jedno zlaté pravidlo šéfkuchařů, které říká, že čím pomaleji se husa bude péct, tím šťavnatější bude.

Troubu si proto nastavte na sedmdesát nebo osmdesát stupňů a husu vložte do hlubokého pekáče. Pokud není husa příliš tučná, můžete do pekáče přidat několik lžic vepřového sádla. Ideální je ale samozřejmě sehnat tuk zvířete, které hodláte péct.

bigstock-fresh-roasted-goose-with-red-c-337011379_1.jpg

husa se zelím
Zdroj: 
Bigstockphoto
Husu stačí posolit a okmínovat. Někdo ji ochucuje i čerstvými bylinkami.

Dejte huse dobrou noc a nebuďte zbytečně zvědaví

Husu doporučujeme péct během noci – ideálně klidně dvanáct až patnáct hodin. Nemusíte se strachovat, husa pustí další šťávu a určitě se nepřipálí. Jen dávejte pozor na trouby s chytrou pojistkou, které se po několika hodinách samy vypnou. Během toho, co budete husu v troubě konfitovat, se pokuste vůbec neotvírat dvířka, nedejbože do masa píchat vidličkou! 

Poslední cca hodinu a půl před podávání teplotu zvyšte. To proto, aby se na mase vytvořila dokonalá křupavá kůžička. Husu můžete podávat s petrželovými knedlíčky a dušeným červeným nebo bílým zelím. 

Zdroje: 

  • https://budejovice.rozhlas.cz/jak-spravne-pect-svatomartinskou-husu-nejprve-na-prsou-pak-na-zadech-7052141
  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/svatomartinska-husa-krok-za-krokem-pece-se-sama-bez-kontroly-13-hodin.A101108_145649_hobby-domov_bma
  • https://www.dama.cz/clanek/svatomartinska-husa-jak-ji-upect-aby-byla-krupava-a-stavnata
  • https://www.tescoma.cz/jak-upect-fenomenalni-svatomartinskou-husu

Spousta kmínu? No fuj, až doteď jsem se na husu těšil.
Celé dětství mi máti kmín znechucovala slovy: "To tam patří."
Teď už mám 35 let důkaz, že správné osolení a dlouhé pečení husy udělá mnohem více parády. A kmín mi fakt nechybí.

Jak muzete nekomu radit opálit peříčka, ze pak pubdou lepe vyndat. To je nesmysl, husa nebo kachna se po ocisteni od peri opálí napr nad svickou, aby zmizely vlasove chloupky, ty zustavaji po opareni. Kdyz je ptak "prumyslove zpracovany", zpravidla parafinem, tak tam nejsou. Rovněž konfitovani je specialni uprava, cela husa zalita a pecena v tuku, nejedna se o pecemi ve vlatni šťávě. Raďte tedy pravdive, prosim!