Jste zde

Jak na přípravu zeleného čaje: Dejte si pozor na kovové lžičky a nebojte se více nálevů

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zelený čaj má jemnou chuť a jedinečné aroma. Hořkost nebo mdlá chuť jsou znakem špatné přípravy. Víte, jak si připravit šálek zeleného čaje a nepřijít o cenné látky, které mají blahodárný vliv na tělo i mysl?

16. 1. 2019

Zelený čaj je oblíbený a velmi zdravý nápoj. Jeho příprava má však svá specifika. Důležitá je teplota vody, doba louhování i množství zeleného čaje v šálku. Naučte se správně připravit zelený čaj a jeho pití se pro vás stane opravdovým požitkem. 

Zelený čaj povzbudí tělo i mysl

Ručně sbírané čajové lístky jsou plné cenných látek, které pozitivně ovlivňují naše tělo. Velké množství tříslovin předchází rakovině a chrání tělo před chorobami srdce a cév. Vysoký obsah vitamínu C posílí vaši obranyschopnost, vitamíny skupiny B posílí paměť, zaženou depresi a postarají se o zdravou pokožku i vlasy. Z minerálů obsahuje zelený čaj mangan, zinek, draslík a fluor, který předchází vzniku zubního kazu.

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zelený čaj popíjejte s mírou

Zelený čaj obsahuje i kofein. Jeho množství závisí na způsobu přípravy i druhu čajovníku. Celodenní popíjení čaje může vést k nespavosti i k problémům s usínáním. Zelený čaj není vhodný pro děti a těhotné ženy, u kterých může vyvolat nevolnost.

Věděli jste, že…

Zelený čaj se bezprostředně po sběru spařuje vodní parou nebo praží na pánvi wok. Tepelnou úpravou se zabrání oxidaci a čaj si tak zachová svou sílu.

Popíjení zeleného čaje je také skvělou prevencí Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Pár šálků denně podporuje hubnutí, zlepší vaše trávení a zpomalí proces stárnutí. Zevně užívaný zelený čaj vyčistí, vyhladí, zjemní a příjemně osvěží vaši pleť. Zklidní pokožku spálenou od slunce a pomáhá při hojení ran.

Příprava zeleného čaje má svá pravidla

Při přípravě zeleného čaje pamatujte na to, že zelený čaj se nesmí nikdy zalít právě uvařenou vodou! Čaj by ztratil svou jedinečnou chuť i cenné látky. Vodu v konvici nechte zchladnout minimálně na 80 stupňů Celsia. Důležitá je i doba louhování. První nálev stačí louhovat jen 30 vteřin. S dalšími nálevy prodlužujte dobu louhování a zvyšujte teplotu vody.

Z kvalitního zeleného čaje je možné připravit až 5 nálevů, které se liší chutí a svou sílou. Přičemž nejchutnější a nejlepší nálev je obvykle až ten druhý.

Zelený čaj nezalévejte právě uvařenou vodou a zbytečně neprodlužujte dobu louhování. Čaj by vám zhořkl. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Síla zeleného čaje se odvíjí i od množství čajových lístků. Na jeden šálek zeleného čaje vám postačí jedna zarovnaná kávová lžička.

Zelený čaj nemíchejte kovovou lžičkou a neceďte přes kovové sítko. A opravdové barbarství je doslazování čaje klasickým cukrem.

Pamatujte na to, že příprava jednotlivých druhů zeleného čaje se může značně lišit. Rozdílná je doba louhování i teplota vody. Při přípravě se proto řiďte návodem!

Třísloviny rozhodně nezpůsobujesobuji ochranu před rakovinou a čímkoli, od toho jsou polyfenoly, katechiny zejména epigalokatechin3galat. Třísloviny způsobují hořkou chuť při nadměrném louhovani. Teplota by se měla držet ne na více než 70 stupních, u kvalitnějších do 60. Po zeleném čaji se nehubne a kovove sítko lze použít a také se používá v celém světě. První nálev by měl být minutu a ostatní slevat hned, ale je to individuální. Zelený čaj by se nikdy neměl nechat vychladnout. Nikdy není možné měřit množství čaje lžičkou, protože každý čaj má různou hmotnost, některého je půl lžička více než druhého lžíce. Čaj se prostě musí vážit.