Jste zde

Jak na malý dětský pokoj: Zapomeňte na skříňky, chce to police a světlé barvy

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Omezený rozpočet, dvě děti a malinké panelákové 3+1. Že je tohle podle vás kombinace, ze které skvělý dětský pokoj nevykouzlíte? Omyl! I na malém prostoru se dají dělat zázraky, jen je potřeba při zařizování dětského pokoje trochu přemýšlet!

30. 5. 2018

Jsou to právě hlavně panelákové byty, které nepřejí velkým prostorům. Vždyť jedna z norem mluví o tom, že dostatečně „velká“ pro jednu osobu je už místnost o rozměrech 4x2 metry – a i ty v některých bytech opravdu najdete. Jenže – místo jedné osoby v nich přebývají osoby dvě. Tyto „pokoje“ totiž velmi často slouží jako ložnice, případně jako dětský pokojík pro dvě děti.

A přitom by jedno dítě mělo mít podle jiné normy k životu minimálně 16 metrů krychlových prostoru, v případě sourozenců tedy hovoříme o dvaatřiceti krychlových metrech! Upřímně, má váš dětský pokoj s průměrnou výškou stropu 2,5 metru rozměry podlahy minimálně 3,5x3,5 metru? Nicméně i menší pokojík se dá vybavit účelně. Přesvědčte se!

Minimum místa, ale maximálně využito! Tady je postel také ve výšce a pod ní jsou umístěné úložné prostory. Je otázkou, jak je to s prodyšností.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Základem jsou dvě zóny

Předtím, než se dáte do vybavování malého dětského pokoje, musíte si uvědomit, že by v něm měly být zastoupeny dvě základní zóny – zóna odpočinková a zóna pro hru (kterou v dalších letech vystřídá zóna pracovní). V dalších letech pak možná přibude ještě i zóna „setkávací“, koutek, do kterého si vaše dítě bude zvát kamarády.

Pokud je váš dětský pokojík opravdu malý, pak hned na začátku řekněte kategorické „ne“ tmavým barvám - tmavá ale neznamená výrazná, výrazným barvám dejte naopak zelenou, podporují tvořivost a podněcují děti k činnosti, minimálně v „hrací“ zóně.

Vykašlete se na uzavřené skříňky a naopak vsaďte na policové systémy!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zapomeňte také na robustní nábytek, absolutním tabu je v tomto případě nápad vybavit dětský pokoj starým a vyřazeným nábytkem z jiných místností. Velmi oblíbené jsou v tomto směru staré obývací stěny, které jsou ale opravdovým zlem!

A rozhodné „ne“ řekněte i dalším kusům nábytku, který je uzavřený. Zbytečně tak ubíráte další místo a nad volným prostorem získává převahu prostor zastavěný, který děti jen minimálně využijí pro své hry.

Světlé barvy prostor opticky zvětší

Ptáte se teď, jak tedy vypadá to správné uvažování hned na začátku? Co se barev týká, vsaďte na barvy světlejší, které prostor opticky zvětšují, a nechte děti, aby si samy vybraly další výrazné doplňkové barvy. Místo robustní staré obývací stěny zainventujte do „chytrého“ nábytku, který šetří místo. A nutně to nemusí znamenat, že utratíte desetitisíce. Ohromnou nabídku pro malý byt má oblíbená IKEA, která navíc staví na nízkých cenách.

Uzavřené skříňky vyměňte za poličky a otevřené policové systémy, kde děti mohou mít vystavené nejoblíbenější hračky. A klasické úložné prostory? Výbornou volbou je třeba vestavěná skříň (jejíž vnitřek si můžete přizpůsobit podle svých preferencí), pokud navíc zvolíte lesklý povrch předních posuvných dveří, prostor opět opticky zvětšíte.

Palanda je rozhodně řešení, ale spíš jen pro menší děti. Pro ty větší je to poměrně málo místa. Také pozor na kvalitu vzduchu na horní posteli.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Hračky dejte do truhliček

Zvláště v pokojíku u malých dětí se potom hodí mít část uložných prostor třeba v nejrůznějších plastových bedýnkách a truhlách na kolečkách – snadno do nich uklidíte všechny hračky a truhly pak můžete „zaparkovat“ někam ke zdi.

Čemu byste se naopak měli vyhnout – využití prostoru pod postelí jako prostoru úložného. Správná postel by měla dýchat a být prodyšná. Prostor pod ní by tak měl být zaplnění maximálně z jedné třetiny, více věcí už prodyšnost značně omezuje.

Nejen u palandy, ale u každé postele myslete na prodyšnost. Úložný prostor pod postelí je fajn, ale matrace pak nemůže "dýchat".Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na posteli nešetřete!

A propos, postel – v případě, že v dětském pokoji žije více dětí, pak jsou právě postele těmi kusy nábytku, které zabírají nejvíce místa. Řešení, jak postelový prostor minimalizovat, ale zároveň dětem zajistit maximálně kvalitní spánek, je několik.

Tím prvním, nejméně šťastným řešením, je pořízení palandy. Nicméně v panelákovém bytě s nízkými stropy to nedoporučujeme – dítě na horní palandě totiž dýchá přehřátý vzduch plný roztočů. Elegantnějším řešením, které také šetří místo, jsou takzvané zásuvné postele, kdy ráno jednu vsunete pod druhou a večer ji opět vytáhnete.

A objevují se ještě sofistikovanější řešení, jako je třeba kolejničkový systém, kdy jsou na zdech umístěné kolejničky a na nich potom jednotlivé prvky – stolky, postele, komody – člověk je potom nad sebe a od sebe posouvá podle toho, jak zrovna potřebuje pokojík přestavět – zda na spaní, nebo na hraní. Mimochodem, právě tento originální systém použili  designéři v pořadu Jak se staví sen.

Pěkný den,
mrkla jsem do zdrojů, původní stránky už nefungují, ale tenhle set by ve své nabídce měli mít v interiérovém studiu dizax.sk. Z českých výrobců by pak podobný set mohli zvládnout i řemeslníci z firmy Komandor.cz - mrkněte :) Lucka Štěrbová