Jste zde

Tipy na dokonalou bábovku: Hlavně neotvírat troubu!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Bábovka jako od babičky? Žádný problém! S našimi tipy a triky už vás nic nepřekvapí. Víme, jak upéct vláčnou a nadýchanou bábovku. Už žádné připálené okraje a stávkující bábovka, která nechce ven.

31. 8. 2019

Vše jste správně navážili, smíchali, a přesto vám upečená bábovka nejde vyklopit nebo se vám zdrcla? Víme, kde je problém! Pojďte s námi upéct dokonalou bábovku, kterou se nebudete stydět naservírovat. Generacemi ověřený recept nestačí. Pojďte s námi poznat tipy a triky, které vám pomohou upéct dokonalou bábovku.

Pozor na studené suroviny!

Suroviny, které budete potřebovat k přípravě bábovky, si vyndejte hodinu před přípravou těsta. S rozehřátým máslem se vám bude mnohem lépe pracovat a z vajec se vám podaří vyšlehat opravdu tuhý sníh.

Dokonale upečená bábovka netkví pouze ve smíchání potřebných surovin. Důležitý je i správný postup přípravy!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tip: Mouku vždy prosejte přes jemné sítko a promíchejte ji s kypřícím práškem. Pak bábovka krásně vyběhne.

Suroviny si rozdělte do dvou misek. Tekuté i sypké suroviny smíchejte nejdříve zvlášť. Dohromady je smíchejte až na závěr před finálním přidáním vaječného sněhu.

Bílkový sníh šlehejte vždy z čerstvých vajec a při rozklepávání vajec dbejte na to, aby se k bílku nedostal ani malinký kousek žloutku. Bílky snadněji ušleháte, když k nim přidáte i špetku soli a trochu vody. Nádobu, ve které budete šlehat vaječné bílky, mějte dokonale čistou a odmaštěnou.

Na vymazání a vysypání bábovkové formy si dejte záležet!

Na vymazání bábovkové formy je nejlepší použít stoprocentní tuk. Formu nikdy nevymazávejte máslem. Snadno se přichycuje a na okraji formy se pak připaluje. Tuk se snažte dostat do všech záhybů. Pomoci vám může klasická peroutka z peří nebo speciální spreje.

Formu můžete vysypat hrubou moukou, ale i jemným kokosem, strouhankou, krupičkou nebo najemno nastrouhanými oříšky.

Správně upečenou bábovku poznáte podle špejle, kterou zapíchnete do bábovky. Pokud je špejle po vyndání suchá, bábovka je hotová!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na vyklopení bábovky z formy nespěchejte! Po vyndání z trouby ji nechte vychladnout. Prudká změna teplot by mohla být příčinou jejího sražení.

Tip: Nejde vám bábovka po vyndání z trouby vyklepnout? Přiložte na formu utěrku namočenou ve studené vodě. Bábovka po chvíli sama vypadne.

Pozor na špatně nastavenou teplotu

Bábovku vkládejte vždy do předem vyhřáté trouby a pečte ji pozvolna. Pokud budete péct bábovku příliš rychle, bábovka praskne nebo se na povrchu spálí. Příliš pomalé pečení zase bábovku vysuší.

Při pečení bábovky nebuďte nedočkaví! Předčasné otevření trouby může mít za následek nerovnoměrné propečení a sražení. První otevření dvířek od trouby by nemělo být dříve než po 30 minutách pečení.

Vkládám bábovku i do studené trouby, na vyklopení to nemá vliv. Dokonce to je v receptu na čokoládovou i tak napsáno. Pokud je bábovka nahoře už upečená a uprostřed syrová, stačí přiklopit alobalem. Ono to trvá než každý vystihne u své trouby tu správnou teplotu a zda péct na horkovzduch nebo ne.
Pokud nejde vyklopit po částečném schladnutí, trochu jí mechanicky pomůžu a zabalím do mokré studené utěrky, to také pomůže.
Nejlépe se mi peče v bábovce Nordic ware, ještě lépe než v keramické. Je rychleji hotová, peče se rovnoměrně a jde velmi snadno vyklopit. Forma je drahá, ale při správném zacházení se může dědit z generace na generaci tak jako za časů našich prababiček.

Bábovkovou formu vymazávám máslem už 40 let (stejně jako přede mnou má matka a před ní babička), a nikdy se mi nestalo, že by mělo spálené okraje. Když se vymaže máslem, kůrka pak krásně máslem voní.