Jste zde

Jak a kde skladovat mražené potraviny a suroviny?

Zdroj: www.chlazenipatera.cz
Ať už máte masokombinát či restauraci, obchod nebo sklad, uchovávání mražených potravin, surovin a polotovarů by vás nemělo nechávat chladnými. I pro zdánlivě jednoduché mražení platí pravidla. Zejména co se týče doby skladování a balení.

23. 5. 2019

Ideální variantou, kde mražené věci skladovat, jsou průmyslové mrazicí boxy, kde se teploty pohybují do cca - 20 °C a které vám umožní oddělit od sebe potraviny, které by neměly být pospolu. Například maso, houby nebo zmrzliny.

Pokud máte provozovnu a nakupujete potraviny ve velkém, jsou mrazicí a chladicí boxy naprosto nezbytné pro uchování zásob. Správným skladováním zajistíte potravinám nejen čerstvost, ale i stálost jejich chuti.

Mrazicí PUR boxy

Velkými pomocníky v uchovávání mražených potravin jsou takzvané mrazící PUR boxy, které vám řada firem sestaví na klíč, tedy přesně podle potřeb vašeho provozu i umístění. Je třeba zvážit druhy skladovaného zboží, prostorové možnosti, hlučnost (pro venkovní umístění) i řešení využití odpadního tepla. Pravděpodobně budete řešit také energetickou úspornost, náklady, životnost a spolehlivý provoz takového mrazícího boxu.

Zmrzlinu můžete v mrazáku uchovat až 1 rok.Zdroj: www.chlazenipatera.cz

Jak správně skladovat mražené?

Pokud už ve své provozovně takový box máte, je třeba řešit i to, jak dlouho zmrazené potraviny uchovávat. Největší pozornost potřebuje maso, výrobky z něj, ale třeba také mražená zelenina nebo houby.

Potraviny zásadně neskladujte v mrazících boxech, pokud již byly jednou rozmraženy nebo pokud mají poškozené obaly. Neskladujte nic, co se vám nezdá, a nic, co v mrazícím boxu zůstalo zapomenuté déle než jeden rok.

Před zmražením

Před zmrazením je důležité potraviny pečlivě zabalit. Vybírejte uzavíratelné obaly, potravinové folie nebo mikrotenové sáčky. Dbejte také na to, aby žádná část potravin nebyla odhalená.

Nejen, že to není hygienické, ale může dojít také ke spálení potravin mrazem a tím k znehodnocení. Potraviny popisujte a monitorujte teplotu v chladících boxech nebo zařízeních. Pamatujte na to, jak dlouho se suroviny v mrazáku dají skladovat, aby nedošlo k jejich zkažení. Zmražené potraviny se sice pomaleji kazí, ale ani mrazák není zázračný a neuchová potraviny navěky.

Zamražené bylinky

Maso, pokud je vakuované, vám vydrží až půl roku, pokud je v sáčku, nemělo by se skladovat déle než 2 měsíce. Ovoce a zelenina vydrží až rok, pokud ji předtím blanšírujete, zachová si navíc svou barvu, což je v gastronomii velmi zásadní. Stejně tak bylinky mražené vydrží voňavé až 12 měsíců.

Opatrně pak s hotovkami, jako jsou omáčky a polévky nebo například tučné maso a slanina. Tady nepřekračujte dobu 4 týdnů. Pečivo vám vydrží 2-6 měsíců, podle toho, zda obsahuje nějaké náplně.

Mořské ryby uchovávejte klidně rok, sladkovodní ale pouze tři měsíce. Maso libové také rok, ale to tučné se snažte do měsíce spotřebovat, stejně jako uzeniny, salámy a tepelně upravené výrobky z masa. A co takové zmrzliny? Ty vám vydrží klidně celý rok.

Nemrazí se brambory ani tropické ovoce

A co zásadně nemrazit? Potraviny ještě teplé! Pak se vyhněte bramborám, cuketám nebo lilkům. V mrazáku to nesvědčí ani tropickému ovoci, raději ho zavařte. Stejně tak se nedoporučuje zamrazovat velmi vodnatou zeleninu, třeba salátovou okurku nebo rajčata. Po rozmrazení budete mít bláto.

Vidíte, není to jen o tom koupit mrazicí zařízení a vše tam naskládat. U čeho si nejste jisti, jak dlouho je v mrazáku, zapomněli jste to popsat a označit a netušíte, kde se to tam vlastně vzalo, nepatří na talíř.