Jste zde

Jak inflace ovlivňuje ceny nájmů?

inflační doložka Zdroj: Freepik
Pokud bydlíte v podnájmu, možná vás děsí míra inflace, která aktuálně hýbe republikou. Nejen, že se zvedají ceny potravin, energií a pohonných hmot, ale majitel bytu může také za určitých okolností zvednout nájem. Kdy na to má nárok?

4. 10. 2022

Co je to inflace?

Jednoduše řečeno, inflace je pokles kupní síly měny v průběhu času a míra inflace je míra, kterou kupní síla klesá ročně nebo měsíčně. Inflace znamená, že za své peníze se v průběhu času nakoupíte méně než dříve, a v důsledku toho cena zboží a služeb v průběhu let stoupá.

Inflace je pro spotřebitele špatná, protože musí tvrději pracovat, aby vydělali více, aby si mohli koupit stejné zboží jako v minulosti. Aktuálně se inflace v ČR pohybuje kolem sedmnácti procent a na cenách je to opravdu znát. 

Jak inflace ovlivňuje nájemné?

Obecně platí, že inflace pozitivně ovlivňuje vlastníky nemovitostí, protože to znamená, že mohou zvýšit nájemné. Inflace také prospívá vlastníkům nemovitostí, protože ceny výstavby rostou, což znamená, že se méně staví a je k dispozici méně nových nemovitostí k pronájmu.

Dalším příjemným bonusem pro majitele nájemních nemovitostí je, že inflace také zvyšuje náklady na bydlení, což znamená, že méně lidí si může dovolit koupit dům, což zvyšuje poptávku po nájemním bydlení. 

Se zvýšenou poptávkou a malou nabídkou mají majitelé nemovitostí větší pravděpodobnost, že dostanou nájemné, které požadují, i když je oproti loňským letům vysoké. Každý potřebuje střechu nad hlavou a pronájem bydlení je obecně levnější než jeho nákup.

Ať už si tedy jako příklad vezmeme na pronájem bytů Plzeň, Prahu, nebo kterékoli jiné město, situace v nich je velmi podobná. Tím, jak rostou požadavky bank na poskytování hypoték, a samozřejmě i výše splátek, bývá nájemní bydlení mnohdy jediným způsobem, jak vyřešit své bytové potřeby. 

Na druhou stranu ale s rostoucími příjmy z pronájmu rostou i jejich výdaje, například na opravy nebo údržbu nemovitosti. Náklady na pronájem nemovitostí, které se během tohoto období vysoké inflace zvýšily, zahrnují:

  • Náklady na údržbu 
  • Velké rekonstrukce 
  • Sazby hypoték 
  • Majetkové daně 
  • Marketingové náklady na nalezení nájemců 
  • Pojistné pronajímatele

Inflační doložka - co je to? 

Často se v nájemních smlouvách vyskytují takzvané nájemní doložky. Jedná se o odstavec, ve kterém si majitel nemovitosti vyhrazuje právo na zvednutí nájmu podle výšky inflace. V reálu to znamená, že pokud je váš nájem 15 000 Kč a inflace dosáhne nárůstu 17 % oproti loňskému roku, může vám pronajímatel zvednout nájem až o 2 550 Kč. 

Kdy může pronajímatel zvednout nájem o inflaci? 

České zákony myslí i na ochranu nájemníků. Podívejte se tedy v první řadě důkladně na svou nájemní smlouvu. A i když v ní najdete inflační doložku, stále ještě to nemusí znamenat, že ke zvýšení nájmu dojde. Jak je to možné? 

  1. Nájem lze zvýšit maximálně o dvacet procent ve třech po sobě jdoucích letech. Pokud tedy v předchozích třech letech došlo ve vašem podnájmu ke zdražení, majitel může nájem zdražit maximálně do dorovnání dvaceti procent navýšení.
  2. Aby byla inflační doložka platná, musí být správně uvedena ve smlouvě. Musí jednoznačně určit, kterou konkrétní inflací se řídí - například sazbou ČNB. Nezbytné je i určení data, k němuž bude nájem navyšován. Pokud tyto údaje ve smlouvě chybí, je dle českých zákonů inflační doložka neplatná. 
  3. Zvýšení nájmu je zároveň možné provést pouze jednou ročně. Pokud jste tedy před několika měsíci podepsali zvýšení nájmu a nyní majitel požaduje další navýšení dle inflační doložky, nemá na ně nárok.