Jste zde

Hrášek je vděčný a nenáročný. Pár tipů, jak ho pěstovat, abyste sklízeli celou sezónu

hrášek v půdě Zdroj: Bigstockphoto
Zelené kuličky plné slaďoučké chuti, které se ukrývají v lesklých voňavých luscích – kdo z nás si nekrátil prázdniny u babičky jejich vyloupáváním? Pokud jste si tuhle zeleninu zamilovali, poradíme, jak si ji vypěstovat v domácím prostředí.

22. 5. 2021

Čerstvý zelený hrášek obsahuje vitaminy C, B1, B2, B3, B6, E, kyselinu listovou, provitamin A, z minerálních látek hodně hořčíku a draslíku, dále vápník, fosfor, železo, měď a molybden. Obsahuje taky v rostlinné říši nezvykle vysoký podíl hodnotných bílkovin, což potěší zejména vegany nebo vegetariány, kteří jím mohou částečně nahradit příjem masa.  

A proč čerstvý zelený hrášek zařadit do svého jídelníčku? Díky vysokému obsahu vlákniny totiž dokáže pomoct se zažíváním i trávením. Hrášek podporuje činnost slinivky břišní, mírně snižuje krevní tlak a cholesterol, zlepšuje stav ledvin a neměl by chybět v jídelníčku lidí s jakýmkoli srdečním onemocněním.

Navíc dokáže zasytit, protože obsahuje poměrně dost bílkovin a už zmíněnou vlákninu.

bigstock-green-pea-plants-with-leaves-i-411161860.jpg

hrášek a jeho opora
Zdroj: 
Bigstockphoto
Hrášek potřebuje stabilní oporu. Posloužit může králičí pletivo, ale klidně i větývky.

Jak si hrášek vypěstovat? Tady je pár praktických rad

Náš tip: Pokud je to možné, zasejte hrách u plotu, po němž se může pnout. Ušetříte čas i pletivo.

  1. Na výsev hrášku se ideálně vrhněte v druhé polovině března. Vysévat ho můžete na záhon nebo do nádob. Protože má poměrně nízké nároky na teplotu, hravě zvládne i přízemní mrazíky.
  2. Pokud se rozhodnete pěstovat hrách setý, mějte na paměti, že tahle odrůda nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Navíc není nijak zvlášť náročná na půdu. Dařit se jí bude klidně i v nevyhnojené, lehké hlinité půdě.
  3. Aby měl hrášek prostor pro budoucí růst, je dobré mu připravit záhon, který pečlivě uhrabeme a rozdělíme do řádků o hloubce 5–7 cm. Vzdálenost řádků se pohybuje s ohledem na vybranou odrůdu od 15 do 40 cm.
  4. Ještě než se vrhnete na samotné sázení, je dobré semena namořit v heřmánkovém nebo česnekovém láku. Potřebovat budete 2 lžičky sušených květů nebo 2 stroužky česneku, které zalijete asi 200 ml vroucí vody. Semena nechte louhovat zhruba půl hodiny, sceďte a nechte vyschnout a vychladnout. Pak je znovu do vychladlého odvaru ponořte na 6 až 8 hodin. Následně se můžete vrhnout na výsadbu.
  5. Zrníčka hrášku vysévejte asi 4 až 6 centimetrů daleko od sebe. Zkusit ale můžete i výsev tzv. „do hnízd“ vždy po 3 až 4 semenech. V takovém případě je ale potřeba dodržovat větší vzdálenost, která by měla činit cca 10 až 15 centimetrů.
  6. Zrnka hrášku důkladně zahrňte zeminou a na čerstvě vysetou plochu nebo ještě před setím natáhněte například králičí pletivo nebo síťku. Použít ale můžete taky větve, tyče, klacíky nebo provázky.
  7. Jakmile hrách vzklíčí, naveďte ho na oporu, čímž zvýšíte kvalitu plodů i bohatost úrody.
  8. Hrášek sklízejte zhruba od poloviny června až do poloviny července podle ranosti vysetých odrůd. Pokud chcete sklizeň hrášku prodloužit, vysejte najednou několik odrůd, případně výsev jedné odrůdy rozdělte mezi 1 – 3 týdny. 
  9. Nezapomeňte záhon s hráškem pravidelně odplevelovat a půdu mírně kypřit a zavlažovat.

Náš tip: Hrách výborně prospívá ve společnosti okurek, mrkve a hlávkového salátu. Před škůdci hrách ochráníme, když budeme v jeho bezprostřední blízkosti pěstovat saturejku a lichořeřišnici. Hrášek ale nesaďte na stejný záhon s fazolemi, protože ty mají stejné nároky na půdu a napadají je i stejní škůdci a nemoci. Nesvědčí mu ani společnost cibule, česneku, brambor a rajčat

bigstock-mangetout-chinese-snow-peas-405742577.jpg

lusky hrachu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Hrášek se dá zkonzumovat úplně celý. A to včetně květů, kterými můžete ozdobit talířek.

Všestranný hrášek

Věděli jste, že hrášek můžete zkonzumovat prakticky celý? Jeho mladé výhonky jsou slaďoučké a hodí se třeba jako příloha nebo do salátů. Stejně tak jeho maličkaté bílé kvítky.

Ty jsou taktéž jedlé a na salátu budou skvěle figurovat jako minimalistická ozdoba. Konzumovat můžete i mladé lusky hrášku, které se skvěle hodí k masu, do salátů nebo jako příloha k hlavnímu chodu. A „dospělé“ hrášky můžete vyloupat, sníst jen tak nebo si z nich připravit humus, či jiné dobroty.