Jste zde

Hmyzí hotel: Vyrobte si ho na zahrádku. Ze starého květináče, mechu a dřeva

mravenec rudý Zdroj: www.bigstockphoto.com
Postavte si na zahradě hmyzí hotel! Krásnou a užitečnou dekoraci, která na vaši zahradu přiláká užitečný hmyz a nabídne mu vhodné útočiště pro jeho vývoj.

4. 7. 2020

Hmyz na zahradě má velmi důležitý a nezastupitelný význam. Stará se o opylení ovocných dřevin, je přirozeným nepřítelem mnoha škůdců a je potravou pro mnoho jiných živočichů, kteří vás zbaví zase jiných nechtěných škůdců.

Zkrátka a dobře - udržet na zahradě hmyz se vyplatí! Jenže. Anglický trávník a uklizená zahrada bez harampádí hmyzu nepřejí. Chybí mu vhodné místo, kde by mohl naklást vajíčka a přezimovat. Výroba hmyzího domečku však může být řešením! 

bigstock-honey-bee-collecting-pollen-on-347122018_1.jpg

včela
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Populace hmyzu rapidně klesá! Nedostatkem vhodného místa k jeho vývoji vymírají včely, motýli i další důležití opylovači. 

Obyvatelé domku se postarají o mšice i svilušky

Domeček pro hmyz je uměle vytvořená skrýš, díky které přilákáte na vaši zahradu spoustu užitečného hmyzu. Správně zhotovený hmyzí hotel je totiž ideální místo, které hmyzu poskytne přesně to, co potřebuje pro svůj vývoj – klid a bezpečí. 

Hmyzí hotel poskytne útočiště čmelákům, včelám samotářkám, některým druhům vos, motýlům, beruškám, pestřenkám i škvorům a zlatoočkům, kteří se postarají o odstranění svilušek a mšic. 

Výrobu hmyzího domečku zvládnete i s dětmi

Výroba hmyzího domečku je jednoduchá a velmi levná. Na výrobu budete potřebovat pouze provázek nebo drát, pár hřebíčků na vytvoření konstrukce, pletivo a nejrůznější přírodní materiál, kterým vyplníte jednotlivé „pokojíčky“ a kterým vytvoříte systém chodbiček a skulinek, které poskytnou hmyzu vhodné útočiště. Použít můžete mech, větve s měkkou dužinou, kůru, suchou trávu, šišky, duté stonky rákosu, bukvice i navrtaná polínka nebo cihly s různě velikými otvory pro vlet.

Nápaditosti se meze nekladou! Dbejte však na rozmanitost přírodního materiálu. Přilákáte tak mnohem více hmyzích druhů. 

Při výrobě hmyzího domku pamatujte také na to, že umělá hmota, kov nebo chemicky ošetřený přírodní materiál hmyz spíše odpudí

bigstock-old-clay-pots-with-ornamental-371365822_1.jpg

otlučený květináč
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Základ hmyzího domečku si můžete vytvořit z prken, ze staré skříňky, dřevěné bedýnky, ze ztrouchnivělého kmene, květináče i z plechovek. 

Domeček opatřete střechou, aby do něj nezatékalo, a boky zakryjte pletivem, aby se do domku nedostali ptáci. 

Kam s ním?

Hmyzí domeček můžete umístit na zahradu, ale třeba i na balkon. Důležité je dbát na dostatek slunečního světla a ochranu před větrem i deštěm. Hmyzu dopřejte klid a pletivem, které umístíte z obou stran domečku, ho chraňte před hladovými ptáky. 

Domek by měl být umístěný nad zemí, ale dostatečně upevněný, aby se nehoupal ve větru a nehrozilo jeho převrhnutí.

bigstock-rotten-wood-pile-with-close-up-318877228_1.jpg

ztrouchnivělé dřevo
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Při výrobě hmyzího hotelu se vyvarujte pestrým barvám, chemikáliím i plastu. Hmyz nalákáte spíše na přírodní materiál. 

Hmyzí hotel před příchodem zimy schovejte na suché místo a důkladně ho vyčistěte, abyste předešli šíření bakterií, nebezpečným virům i plísním, které mohou v další sezóně zahubit celou populaci.