Jste zde

Hmatový chodník: Vyrobte si ho na zahradě. Pomůže od stresu i bolesti zad

bosé nohy na cestě Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pojďte se s námi zout a vytvořte si doma nebo na zahradě stezku pro bosé nohy. Poradíme vám, čím vyplnit jednotlivá pole, a řekneme vám, jaké přínosy má chůze naboso pro vaše zdraví.

8. 7. 2020

Chůze naboso byla kdysi přirozená věc! Měla své výhody i pozitivní vliv na lidské zdraví. Netrpěli jsme bolestmi zad, plochými nohami ani deformací prstů, kterou způsobují zejména těsné boty. Zvykli jsme si na tvrdé podrážky bot a vzali jsme nohám svobodu

Bosá dráha, chodníček z přírodního materiálu, je ideální způsob, jak nohám alespoň částečně navrátit jejich volnost. Vytvořit si ho můžete na zahradě i doma v obývacím pokoji. Řekneme vám, jak na to!

bigstock-stone-path-pebble-walkway-in-g-363477772.jpg

hmatový chodník
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Na stezku pro bosé nohy můžete narazit nejen ve volné přírodě, ale i v městských parcích.

Balzám pro duši i tělo

Chůze naboso je zdravá! Zejména u malých dětí má pozitivní vliv na správné držení těla a správný vývoj nožní klenby. V pozdějším věku pravidelná chůze po nerovném povrchu funguje jako prevence bolavých zad, zlepšuje stav kloubů a snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Chodidla jsou přirozeně masírována a správnou stimulací reflexních bodů, kterých je na nohou značné množství, posilujte i svou imunitu a činnost některých vnitřních orgánů. Tělu dodáte energii a zbavíte se stresu!

bigstock-lower-body-part-of-bare-feet-o-370670740.jpg

bosé nohy
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
U výroby hmatových chodníků myslete na svou bezpečnost. Nepoužívejte hřebíky a materiál pravidelně kontrolujte. 

Nápaditosti se meze nekladou

Výroba bosé dráhy, jinak také hmatového chodníku, je velmi jednoduchá a nemusí vás stát ani korunu. Jednotlivé zóny můžete vyplnit nejrůznějšími přírodními materiály i předměty, které najdete doma.  

Využít můžete oblázky, písek, kůru, mech, smrkové i tvrdší borovicové šišky, nejrůznější klacíky, jemný štěrk, jehličí i bláto. Doma skvěle poslouží kostky lega, pěnové puzzle, kuchyňské houbičky, těstoviny, čočka i smotaný provaz.

Zábava i účinná prevence

U venkovní stezky je vhodné připravit si povrch. Pruh země, který by měl být minimálně 0,75 metru široký, zbavte drnů trávy, urovnejte ho a pokryjte ho černou mulčovací fólií, která zabrání prorůstání plevele. Od okolního trávníku oddělte stezku plastovými, dřevěnými nebo betonovými obrubníky. Udrží materiál na svém místě. 

bigstock-several-pine-or-fur-cones-fall-365730811.jpg

šišky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Procházka po hmatovém chodníku nemá bolet! Nohy si na tvrdší a méně příjemné materiály musí postupně zvyknout. 

Délku jednotlivých polí přizpůsobte materiálu.  Středová pole s obtížnějším materiálem udělejte kratší a naopak pole s příjemnějším a měkčím materiálem, která se umisťují na začátek a na konec stezky, tvořte delší. U delších stezek jednotlivá pole s obtížným a jednodušším materiálem střídejte, aby si nohy během cesty odpočinuly. 

Stezku přizpůsobte jednotlivci

Stezku doma tvořte podle stejných zásad, jako stezku venkovní. To znamená, že obtížnější materiál umisťujte do středu stezky, a naopak méně obtížný umisťujte na začátek a na konec stezky, aby si nohy nejprve zvykly a ke konci odpočinuly. 

Materiál doporučujeme nalepit na pruh staršího koberce nebo lina, aby vydržel stále na stejném místě.