Jste zde

Himálajská sůl: Jde o přírodní zázrak, nebo jen chytrý marketingový tah?

himálajská sůl na dřevěných lžičkách Zdroj: Bigstockphoto
Himálajská sůl nezatěžuje organismus a její používání v kuchyni je mnohem zdravější než používání běžné kuchyňské soli. Pravda, nebo dobrý marketingový tah, jak navýšit cenu? Zjistili jsme za vás, jestli stojí za to si připlatit.

4. 3. 2024

Růžová sůl, jinak také himálajská sůl, je nerafinovaná krystalická sůl, která obsahuje 84 stopových prvků, které blahodárně působí na lidské zdraví. Pravda, nebo lež? Poznejte nejčastější mýty a nejasnosti kolem himálajské soli.

Himálajská sůl se těží v Himálajích

Ne tak úplně! Himálajská sůl se těží v Austrálii, v Peru a v obrovském dole v podhůří Himálají v Pákistánu. Nikoliv tedy v čisté oblasti hluboko v Himálajích, jak tvrdí prodejci. Navíc těžba je prováděna dost nešetrným způsobem a zanechává po sobě výraznou ekologickou stopu.

bigstock-natuaral-cosmetics-with-pink-h-300212107.jpg

růžová sůl
Zdroj: 
Bigstockphoto
Himálajská sůl je mnohonásobně dražší než běžná kuchyňská sůl. Stojí za to si připlatit?

Má blahodárný vliv na lidské zdraví a nezatěžuje organismus

Omyl! Himálajská sůl nemá na zdraví člověka žádný výrazný účinek. Negativní i pozitivní vlastnosti, které z himálajské soli dělají malý zázrak, můžeme připsat i běžné kuchyňské soli. Stejně jako klasická sůl způsobuje vysoký krevní tlak, poškozuje cévy a zvyšuje riziko infarktu a mrtvice.

A navíc u vnitrozemské populace způsobuje nedostatek jódu, který může vést k poruchám štítné žlázy. Ne každý si totiž uvědomuje, že chybějící jód z klasické soli je nutné nahradit!

bigstock-handmade-salt-peach-scrub-with-232876969.jpg

růžová hrubá sůl
Zdroj: 
Bigstockphoto
Himálajskou sůl můžete použít nejen k osolení pokrmů, ale i k dekorativním účelům. Díky své čistotě je také skvělou přísadou do koupele.

Obsahuje 84 stopových prvků, včetně vápníku, draslíku a hořčíku

Himálajská sůl obsahuje opravdu více přírodních složek a minerálů než klasická kuchyňská sůl, ale jejich množství je tak zanedbatelné, že na zdraví člověka nemají vůbec žádný vliv. Látky tvoří pouze 2 procenta. Zbylých 98 procent je jen a jen chlorid sodný, který běžně známe pod označením kuchyňská sůl.

Za růžovou barvou soli stojí vyšší obsah železa

Růžové zabarvení soli opravdu způsobuje vyšší obsah železa, ale novější tvrzení poukazují i na to, že za charakteristickou barvou soli mohou stát i těžké kovy, jako jsou například olovo, arsen či radioaktivní cesium.

bigstock-himalayan-salt-lamp-on-table-i-320884837.jpg

solná lampa
Zdroj: 
Bigstockphoto
Solné lampy z himálajské soli zlepšují kvalitu vzduchu v uzavřeném prostoru a pohled na ně vás uklidní a uvolní.

Himálajská sůl neobsahuje žádné chemicky přidané látky

Pravda. Co se však himálajské soli nedá odepřít je její čistota! Na rozdíl od klasické soli není chemicky bělena a neobsahuje žádné protispékavé látky, které negativně ovlivňují lidský organismus a mohou ohrozit i zdraví. Himálajskou sůl proto můžete použít i jako sůl do koupele při lupénce a atopických ekzémech.

Ptáte se tedy, proč himálajská sůl stojí mnohonásobně více? Možná proto, že je růžová a její krystalky na steaku vypadají prostě tak nějak lépe.

Zdroje:

  • https://www.bio-detox.cz/blog/jak-se-pouziva-himalajska-sul/
  • https://www.nakliceno.cz/himalajska-sul/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Him%C3%A1lajsk%C3%A1_s%C5%AFl
  • https://www.magieprirody.cz/sul-himalajska/