Jste zde

Feng Shui v dětském pokoji: oddělte aktivitu od odpočinku

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Chcete své ratolesti dopřát pokoj, v němž bude ráda trávit čas, vždy si v něm kvalitně odpočine, bude se jí v něm dobře učit a perfektně se odreaguje při hře? Potom jí zkuste vytvořit pokoj podle učení Feng Shui!

26. 4. 2017

Feng Shui ví, co dělá. Jde o staré čínské učení, které řeší harmonii, vyrovnání energií a hlavně energii čchi a její proudění. Pokud tato energie proudí volně místností, jak má, zajistí v ní harmonii a místnost bude dobře sloužit účelu, k jakému je stvořena. I když jsou ty účely třeba tři.

Rozdělte pokoj na zóny. Nekompromisně!

I podle moderních trendů by měl být dětský pokoj rozdělen na tři zóny – na odpočinkovou, hrací a učební. Všechny musí samozřejmě spojovat, ale zároveň odlišovat vizuální prvky. V rohu, kde je psací stůl a dítě se zde potřebuje soustředit, mohou být například jiné barvy než u postele, kde je třeba mysl zklidnit.

Učení feng shui najdete uplatnění i v kuchyni: Feng Shui v kuchyni: nastolte si u linky harmonii!

Pamatujte na to, že v dětském pokojíku nemusí být dokonale naklizeno, věčný nepořádek je ale opačný a také nevhodný extrém.Zdroj: www.bigstockphoto.com

V celém pokoji by měl být pořádek – u stolu, aby se dítě mohlo dobře soustředit na učení, i u postele, aby ho nic nerušilo při usínání. I hrací zóna by měla mít svůj pořádek, ten je třeba nastolit hned po ukončení hry. A pravidel je tu skutečně více.

Tipy pro zónu, v níž se bude dobře spát

V odpočinkové zóně je samozřejmě stěžejním prvkem postel. Prostor pod ní je často využívaný jako úložný a toto řešení je velice praktické, ale podle Feng Shui funguje spousta věcí uložená mezi zemí a postelí jako brzda energie čchi. Proto je lepší tento prostor nechat volný, pokud je to možné. 

A co obývací pokoj? Feng Shui v obývacím pokoji: hlavně světlo a pořádek

Ač se na první pohled může zdát, že je vše ideální, opak je pravdou. Klidová a účební zóna by měly být jasně oddělené.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pro samotnou postel existuje mnoho pravidel, například o umístění postele na konkrétní světové strany, o nichž jsme se zmínili už v článku o ložnici. Další pravidla jsou velmi podobná těm, která platí v ložnici:

  • čelo postele by mělo být ukotveno u zdi
  • postel by neměla být umístěna přímo pod oknem
  • u postele by měl stát noční stolek s lampičkou
  • nad hlavou by neměla viset polička nebo podobné těžší předměty
  • v této zóně bychom měli volit tlumené barvy – může jít o jakoukoli na škále od bílé po sytě hnědou
  • víc než postel a noční stolek by v této zóně být nemělo – zvláště ne elektronika

Zařiďte dokonalý učební koutek!

Základem učební zóny jsou zase psací stůl s dostatkem místa na aktuálně používané učení, případně na počítač, a pohodlná židle pro zdravé sezení. V této zóně bychom měli používat k výmalbě i při volbě doplňků barvy, které podporují soustředění – může to být třeba fialová nebo jemně žlutá, často se používají pastelové barvy. Záleží na tom, co má dítě rádo a co ho nerozptyluje. 

Jaké povlečení patří do dětské postýlky? Vybíráme dětské povlečení: Víte, na co si dát pozor?

Při zařizování dětského pokoje myslete i na místo pro odpočinek.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Podle Feng Shui byste neměli nechat dítě sedět zády ke dveřím – může se intuitivně otáčet za sebe, zda někdo nepřišel do pokoje, takže bude neustále rozptylováno a třeba zcela zbytečně. A další pravidla?

  • V této zóně maximálně dbejte na pořádek, na stole by mělo být jen to, co dítě právě potřebuje – zbytečnosti ho budou rozptylovat.
  • Vybírejte stůl podle tvaru – vhodnější jsou oblé tvary, nikoli ostré rohy.
  • Žádný ostrý roh v pokoji nesmí mířit na záda dítěte, když sedí na židli u stolu.
  • Dítě by nemělo sedět přímo zády k oknu.

I aktivní zóna musí mít řád

Mohlo by se zdát, že mezi dvěma klidnými zónami může automaticky vzniknout herní zóna bez striktních pravidel, v níž bude panovat chaos a rozházené hračky. Tak by tomu ale rozhodně být nemělo. Po každé hře by mělo dítě samozřejmě hračky uklidit, aby mu nepřekážely a aby ho nerozptylovaly, aby nebylo nuceno k nim neustále upírat pozornost – při usínání nebo při učení.

Místo, kde dítě odpočívá, můžete vymalovat třeba pastelovými tóny.Zdroj: www.bigstockphoto.com

3 rady na závěr

Stejně jako v ložnici, i v dětském pokoji by mělo fungovat několikastupňové osvětlení. Uprostřed místnosti by mělo být velké světlo, které osvítí celý pokoj a může sloužit například při hraní, u psacího stolu a na nočním stolku by neměly chybět lampičky. Pro děti, které nemají rády úplnou tmu, můžeme také pořídit malé světélko na baterky nebo do zásuvky, ale neměli bychom ho umisťovat přímo k posteli.

Dáte-li dětem do pokoje květiny, volte ty s kulatými listy – nepůsobí tolik agresivně. Už vůbec jim nedávejte květiny umělé, to je lepší nemít v pokoji žádné. 

Při zařizování pokoje se snažte skloubit Feng Shui s běžným denním provozem. Je zřejmé, že v dětském pokoji nebude 24 hodin denně naklizeno a vše se bude lesknout, na druhou stranu nenechte pokoj dojít k nepříjemnému nepořádku, v němž se dítě nebude cítit dobře při žádné z aktivit.