Jste zde

Exotická pitahaya: Jedlý plod kaktusu, který přispívá ke správnému trávení

neoloupaná pitaya a další exotické ovoce Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ochutnejte s námi pitahayu, nebo chcete-li pitayu! Méně známý druh ovoce, který se zejména v zimních měsících objevuje na pultech mnoha obchodů. Pitaya vás upoutá nejen svým vzhledem, ale i neobvyklou chutí.

23. 1. 2020

Doby, kdy se na pultech objevovaly pouze nám běžně známé druhy ovoce, jsou už dávno pryč. Vedle obvyklého sortimentu můžete v obchodě narazit i na různé druhy cizokrajného ovoce. Nám neznámého vzhledem i chutí.

Dnes se podíváme na exotickou pitahayu, zkráceně pitayu. V dalších dílech našeho seriálu se pak můžete těšit na durian, maracuju nebo nám známější kiwi či papáju.  

Silná slupka se na první pohled může zdát nedostupnou. Ve skutečnosti je však měkká a citlivá na otlačení, což velmi ztěžuje transport. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Sehnat pitahayu není jednoduché

Pitaya, jinak také dračí ovoce nebo jahodová hruška, je exotické ovoce z tropických oblastí střední Ameriky, Číny a Vietnamu. Vzhledem k tomu, že úroda nebývá vysoká a ovoce je velmi citlivé na otlačení, ve svém sortimentu ji nabízejí pouze větší obchodní řetězce nebo rozlehlejší vietnamské tržnice.

Vypadá lépe, než chutná

V obchodě pitahayu poznáte podle výrazné barvy slupky. Žlutá pitaya má krásně žlutou slupku, červená pitaya má červenou až fialovou slupku. Dužina, která mimo jiné i krásně voní, je šedobílá s drobnými černými semínky nebo červená.  Celý plod je pokryt výrůstky, které připomínají plameny.

Z drobných černých semen uvnitř dužiny si můžete vypěstovat popínavý kaktus. Velké jedlé plody v domácích podmínkách ale nečekejte. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Chuť žluté a červené pitahay je mírně odlišná. Zatímco chuť červené pitay připomíná sladký vodní meloun, chuť žluté pitayi je více nakyslá. Někomu připomíná angrešt, jinému zase kiwi. Celkově však chuť dužiny není nijak výrazná. Výjimkou je pouze pitahaya, která se pyšní dužinou výrazné červené barvy.

Tip: Zkuste rozkrojenou pitahayu pokapat pár kapkami limetkové šťávy, která chuť pitahay zvýrazní.

Přírodní prevence rakoviny

Jako každé ovoce se i pitaya pyšní blahodárnými účinky na lidský organismus. Vysoký obsah vitamínu C posiluje obranyschopnost, ochraňuje před nemocemi srdce a snižuje hladinu špatného cholesterolu. Přítomná vláknina zase urovná trávení, uleví při zácpě a zastaví průjem. Je skvělou přírodní prevencí rakoviny prostaty a díky minimálnímu množství cukrů je vhodná i pro diabetiky a ty z vás, kteří chtějí zhubnout nějaké to kilo.  

Kaktusy, na kterých pitaya roste, vytváří žluté nebo bílé květy, které se rozvíjejí pouze v noci. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Mnohdy působí jen jako dekorace

Pitahayu konzumujte čerstvou. Přidat ji můžete do ovocného salátu, jogurtu i tvarohu, nebo si z ní můžete připravit osvěžující a zdravý džus. Dužinu stačí pouze rozmixovat s minerální vodou a přidat k ní šťávu z limetky a cukr.

Před loupáním pitahayu nezapomeňte důkladně omýt! Ovoce je velmi často ošetřeno škodlivými pesticidy.