Jste zde

Energetické třídy spotřebičů: Co všechno vám prozradí

energetické třídy úvodní Zdroj: istockphoto.com
Zatímco za spotřebu ledničky s energetickou třídou A+ zaplatíte ročně zhruba 1 200 Kč, s energetickou třídou A+++ ušetříte téměř polovinu. Co jsou energetické třídy? Kde se vzaly a proč je dobré, energetické štítky pečlivě sledovat?

30. 10. 2020

Historie energetických štítků sahá do roku 2001, kdy Evropská unie rozhodla o označování domácích spotřebičů právě jimi. Energetické třídy však vznikly až o 9 let později. Jsou definovány směrnicemi EU a setkáte se s nimi ve všech členských zemích.

K čemu energetické třídy slouží?

Energetické třídy vznikly zejména proto, aby zákazníci měli přehled o energetické náročnosti spotřebiče, který se chystají koupit. Zavedení ale mělo motivovat i výrobce domácích spotřebičů, aby se snažili o výrobu co nejúspornějších kusů elektroniky.

EU si zároveň dala dlouhodobý cíl snižovat energetickou náročnost spotřebičů. Proto od 1. července 2010 nenajdete na pultech s elektrospotřebiči chladničky a mrazničky třídy B, C a horší.

Při nákupu energetický štítek určitě prostudujte, obsahuje totiž spoustu podstatných informací a měl by být vodítkem při nákupu.Zdroj: impressionmedia.cz

Co vám energetický štítek prozradí?

Na energetickém štítku nenajdete pouze energetickou třídu, ale další údaje:

  • V horní části se nachází jméno výrobce spotřebiče.
  • Na pravé straně v horním rohu najdete označení modelu výrobku.
  • Pak jsou to už zmíněné a barevně označené energetické třídy s černě zvýrazněnou třídou právě zvoleného spotřebiče.
  • Dále je na štítku uvedená roční spotřeba elektřiny daného spotřebiče v daných podmínkách: U ledničky najdete roční spotřebu při 24hodinovém provozu, u pračky spotřebu při určitém množství pracích cyklů ročně, stejně tak u myčky.
  • Hlučnost spotřebiče.

Energetický štítek ledničky je pak doplněný například také o informace o objemech chladicí a mrazicí části, u pračky najdete kupříkladu třídu účinnosti při odstřeďování a energetický štítek myčky se může chlubit údaji o délce standardního mycího cyklu.

Nejzásadnější informací je pro vás ale energetická třída a roční spotřeba elektřiny.

Pozor, od března 2021 nás čeká změna: Protože na trhu roste počet spotřebičů s označením A+ až A+++ a mizí spotřebiče horších kategorií, dojde k přeštítkování a de facto k návratu k původní stupnici A až H. Spotřebič, který se aktuálně chlubí označením A++ (= druhý nejúspornější), tak bude přeštítkovaný na B (=zůstane druhý nejúspornější, jen na staronové stupnici).  

Před nákupem nové pračky nebo ledničky chvilku počítejte: Levnější spotřebič s vyšší spotřebou vás ve finále bude stát víc než dražší, ale úspornější model.Zdroj: impressionmedia.cz

S energetickou třídou A+++ ušetříte až 1 000 Kč ročně

Za spotřebiče s energetickou třídou A+++ (od března roku 2021 tedy „A“) si sice něco připlatíte, ale v budoucnosti se vám tato investice vrátí. A to nejen v poplatcích za energie, které budou znatelně nižší, ale také v životnosti spotřebiče. Pro lepší představu úspory jsme si pro vás připravili porovnání několika spotřebičů, které jsme zadali do internetového srovnávače. Data jsou tak samozřejmě zprůměrovaná z pohledu ceny elektřiny, nicméně určitě ukazují na (ne)úspornost jednotlivých tříd.

Spotřebič / Cena za roční provoz

Energetická třída

A+++

Energetická třída

A+

Lednička

582 Kč

1094 Kč

Pračka

422 Kč

701 Kč

Sušička

640 Kč

1123 Kč

Energeticky úsporné spotřebiče jsou sice dražší, ale jak jsme si ukázali, tato investice se vám vrátí. Pokud zrovna nemáte finance na nákup vybraného spotřebiče nebo nechcete vybrat všechny úspory ze spořicího účtu, využijte nákup elektroniky na splátky. Velmi často dnes narazíte na nabídky nákupu bez navýšení. Alternativou je i klasický spotřebitelský úvěr. Ten si ale musíte sjednat ještě před samotnou koupí, zatímco nákup na splátky vyřídíte rovnou v prodejně nebo na e-shopu.

Cituji: "investice vrátí. A to nejen v poplatcích za energie, které budou znatelně nižší, ale také v životnosti spotřebiče."

Jak jste přišli na to, že spotřebiče s menší spotřebou mají delší životnost? Jako technika by mě to docela zajímalo :)

Já si třeba vybírám výrobky podle úplně jiných kritérií a vždy se mi to vyplatilo. Třeba podle toho jak jsou konstruované (zjistím buď sám, nebo přes lidi, kteří je servisují) abych věděl jak velké je riziko že se rozbijí a pokud, tak jestli to půjde rozumně technicky i ekonomicky opravit.

K čemu je mi A+++ lednička, která mi po dvou letech zdechne neopravitelně jen proto, že je zezadu hladká stěna a nemá klasická žebra? (takže chladivo unikne dovnitř a znehodnotí komplet izolace a případně i elektroniku) Ale i bez poruchy je mi taková lednice na houby když je vyrobena z mizerných plastů, které se mi časem rozlámou protože jsou křehké.

K čemu je mi A+++ pračka, která mi na rozdíl od té méně úsporné nedokáže vyprat špinavé oblečení když přijdu z lesa a nebo když něco dělám na svých dvou domech? A její oprava v případě poruchy bude neekonomická, protože budu muset vyměnit komplet vnitřek?

K čemu je mi nízkospotřebové LEDkové osvětlení, když je mi nepříjemné (mizerné barevné spektrum, mám pak současně pocit oslněnosti a málo světla, mizerné podání barev atd) a velmi mi unavuje oči?

Díky tomu mohu své peníze přesměrovat jinam než do neustálého kolotoče nefungujících a nebo nevyhovujících spotřebičů.

A ještě něco - utracení peněz za spotřební zboží není investice pokud se nejedná o ziskový podnikatelský záměr. Když si koupíte zmrzlinu nebo herní konzoli také to není investice. Konstatování že se vám to (finančně) vrátí je tedy nesmyslné.