Jste zde

Dýňová semínka pomáhají (nejen) s náladou a chutnají v salátu i nasladko

dýňová semínka na lžičce Zdroj: Shutterstock
Semínka jsou většinou chuťově fantastická, a kdo jim propadne, jen tak se téhle závislosti nezbaví. Navíc jsou i zdravá! Pojďme se společně tentokrát zblízka podívat na dýňová semínka a na to, co nám nabízí.

2. 7. 2022

Semínka obecně mají společné ty nejdůležitější vlastnosti. Jsou zdrojem bílkovin a kvalitních, zdravých tuků, které lidské tělo potřebuje pro správné fungování. Zároveň z nich můžeme čerpat i energii a taky vitamíny a minerály.

Proč dát dýňovým semínkům prostor v jídelníčku?

Co se prospěšných látek týče, semínka z dýně můžeme postavit na piedestal s ohledem na množství železa, které obsahují. Jeho nedostatek často způsobuje únavu, a dokonce může vést i k anémii.

shutterstock_221167054.jpg

dýně a dýňová semínka
Zdroj: 
Shutterstock
Dýňová semínka jsou plná živin, zároveň ale poměrně dost kalorická.

V hojné míře se pak z těchhle semínek dají čerpat i vitamíny skupiny B, tedy – B1, B2, B3 a B9. Nechybí v nich ani zinek, který se hodí všem, zvlášť pak ale pacientům s osteroporózou, a L-tryptofan, který se podílí na udržení dobré nálady. A nakonec se v nich dá najít taky hořčík, fosfor, mangan a měď. A to všechno potřebujeme!

V dýňových semínkách mají dobré zastoupení fytosteroly, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. S jejich pravidelnou konzumací se taky dost možná ušetříte vzniku ledvinových kamenů a akné, což platí extra pro dospívající. Nesporným benefitem semínek je to, že látky v nich obsažené zabraňují v životě parazitům v lidském těle.

V neposlední řadě nabízejí antioxidanty – látky bojující proti volným radikálům. Působí tedy preventivně proti předčasnému stárnutí buněk a vzniku rakovinného bujení.

shutterstock_757140604.jpg

opražená dýňová semínka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Dýňová semínka můžete i opražit. A klidně i nasladko.

Dýňový olej: alternativa k „oliváči“, kterou musíte zkusit!

Rádi si studenou kuchyni obohacujete o olivový olej? A co takhle zkusit ten dýňový? Jeho účiny ocení hlavně pánové trpící potížemi s prostatou, všichni ostatní si pravděpodobně zamilují jeho jemně oříškovou chuť, která vynikne v ovocných i zeleninových salátech, ale i v kaších, na dezertech a palačinkách. Dýňový olej je nesmírně zdravý (a to nejen pro zmíněné pány), tak mu dejte šanci!

Co s dýňovými semínky? Dejte si je do jogurtu i do salátu

Možná vás překvapí, jak se může i z tak obyčejných semínek stát fantastická součást prakticky kteréhokoli denního jídla. K snídani si je můžete dát do jogurtu nebo rýžové kaše, k obědu do salátu. Večer je můžete opražené s oblíbeným kořením chroupat místo chipsů u televize nebo je taky přidat do polévky místo krutonů. A pozor, dýňová semínka se dají opražit i nasladko, se zkaramelizovaným cukrem jsou neodolatelné!

Všeho s mírou. I se semínky

Dýňová (a ostatní) semínka jsou sice zdravá, to je bez diskuze. Jde ale o dost kalorickou surovinu – ze 100 g semínek získáte 2 450 kJ, což by se (čistě teoreticky jen tou energií) mohlo rovnat hodně pěknému obědu. Ve 100 g je taky 21 g bílkovin (což se dá srovnat s masem), 20 g sacharidů (a jen necelé 3 g cukrů), 52 g tuků (a jen 4,5 g z nich jsou nasycené mastné kyseliny) a 9 g vlákniny (to je asi třetina doporučeného denního příjmu). Maximálně je tak vhodné sníst denně asi půl šálku semínek.

Použité zdroje: 

  • https://www.jsmekocky.cz/clanek/monika-dokoupilova/zajimavosti/dynova-seminka-zasobarna-prospesnych-latek-kterou-si-zamilujes
  • https://www.zdravizone.cz/dynova-seminka-a-ucinky-na-zdravi-antioxidanty-zinek/ 
  • https://www.healthline.com/nutrition/11-benefits-of-pumpkin-seeds