Jste zde

Domácí „krtek“ na odpady: Stojí pár kaček a často je účinnější než ten z obchodu

domácí krtek do odpadu Zdroj: Shutterstock
Zanesené odpady nejsou jenom estetickým problémem. Neodtékající voda a všudypřítomný zápach jsou důsledkem usazujících se nečistot, kosmetiky i vlasů, chlupů a zbytečků kůže.

6. 2. 2023

Čas od času je proto potřeba odpad důkladně „protáhnout“. Řada z nás v naprosté většině případů sáhne po poměrně nákladném pomocníkovi z drogerie, který je plný chemie.

O jeho účinnosti můžeme vést sáhodlouhé diskuze. Množství agresivní chemie, která se ale v zakoupeném prostředku nachází, rozhodně neprospívá našemu zdraví ani životnímu prostředí.

shutterstock_571641430.jpg

čištění odpadu pomocí zvonu
Zdroj: 
Shutterstock
Ucpaný odpad můžete zkusit vyčistit pomocí zvonu. Nicméně "chemická" cesta obvykle bývá úspěšnější.

Zanesené odpady lze přitom vyčistit poměrně rychlou, jednoduchou, levnou a hlavně přírodní cestou. Jak si doma vyrobit účinného „krtka“? Stačí vám jenom několik základních surovin ze spíže. 

Domácí krtek na mírně znečištěné odpady

Na středně ucpaný odpad si vystačíte s obyčejnou kuchyňskou solí a horkou vodou. Půl hrníčku kuchyňské soli a čtyři litry horké (ne vařicí) vody nalijte do odpadu. Nechte působit zhruba půl hodiny a propláchněte. V případě potřeby můžete celý postup zopakovat.

Krtek, který si poradí i se silně znečištěným odpadem

V tomto případě budete potřebovat obyčejnou jedlou sodu a ocet. Sodu dejte do hrnku, nasypejte do odpadu a po několika minutách zalijte octem. Jakmile zareaguje a probublá, přilejte konvici horké vody. Tento postup několikrát zopakujte. 

shutterstock_309060395.jpg

čističe odpadu
Zdroj: 
Shutterstock
Domácí čističe nikdy nekombinujte s nakoupenou chemií. Může to vyvolat nečekanou chemickou reakci.

Náš tip: Aby byl domácí krtek účinnější, můžete sodu (150 g) nejprve zahřát na pánvi. Jakmile získá jemnější strukturu, odstavte ji a nechte zchladnout. Následně přidejte 200 ml vody a důkladně promíchejte. Vlijte do odpadu a nechte působit ideálně přes noc.

Použít můžete i méně tradiční suroviny

Kromě jedlé sody, soli a octa se k uvolnění ucpaného odpadu perfektně hodí i netradiční suroviny třeba v podobě kypřicího prášku, tekutého mýdla nebo Coca-Coly. Zmíněné suroviny používejte spíše na pravidelné bázi, s většími usazeninami si totiž pravděpodobně příliš neporadí. 

Praktický tip závěrem

Všechny výše uvedené suroviny mají při čištění dopadů velký potenciál. Některé fungují spíše na preventivní bázi, jiné si dost dobře poradí i s velmi znečištěným odpadem.

Vždy ale pamatujte, že je nikdy nesmíte kombinovat s běžně dostupnými prostředky z obchodu. Za prvé to ztrácí smysl, za druhé nikdy nevíte, jakou chemickou reakci vše dohromady vyvolá.

Použité zdroje:

  • https://www.kosmetikahrou.cz/recepty/prirodni-krtek-na-odpady/
  • http://www.home-made.cz/2012/09/domaci-cistic-odpadu.html
  • https://www.aazdravi.cz/domaci-krtek-je-mnohem-ucinnejsi-nez-ty-slabe-z-obchodu-navic-skoro-nic-nestoji-a-funguje-skvele/