Jste zde

Cukerné alkoholy: Ušetříte kalorie a snížíte dopady cukru na zdraví

lžička xylitolu Zdroj: Shutterstock
Současná osvěta zní jasně. Bílý cukr je pro lidské zdraví ve větším množství zhoubou, třtinovým cukrem to moc nevylepšíme. Některá sladidla si na zdravá jen hrají… Řešení to ale má. Cukerné alkoholy.

25. 9. 2022

Cukerné alkoholy (nebo taky obráceně alkoholové cukry) jsou látky, které se přirozeně vyskytují v ovoci a zelenině. Pro potravinářské účely sice často vznikají uměle, na přínosu jim to ale neubírá.

V čem jsou cukerné alkoholy jiné?

Na rozdíl od cukru mívají i do značné míry míň kalorií a nižší glykemický index (to znamená, že tolik nezvyšují hladinu cukru v krvi). Všechny cukerné alkoholy pak mají ještě jednu přidanou hodnotu – mají pozitivní vliv na zuby! Proto je můžete najít třeba ve svých žvýkačkách.

Nejlíp v souboji velikánů vychází erythritol. Má prakticky nulovou kalorickou hodnotu, proto se hodí do jídelníčku i diabetikům. Ocení ho ale i ostatní, především ti, kteří bojují s váhou. Erythritol má oproti cukru 70% sladivost, proto je třeba přidat ho například při pečení trošku víc než cukru. 

shutterstock_1919025548.jpg

erythritol cukerný alkohol
Zdroj: 
Shutterstock
Erythritol má oproti cukru poměrně výrazně nižší sladivost.

Na pomyslném druhém místě se pak stabilně drží xylitol. S tím se možná setkáte i pod názvem březový nebo dřevný cukr. Oproti klasickému cukru má o 40 % nižší kalorickou hodnotu a obsahuje o 75 % míň sacharidů. Při pečení nebo jiném slazení ho přidejte tolik, kolik byste dali cukru. Má úplně stejnou sladivost.

Alternativní slazení: Březový cukr xylitol prospěje zubům i vaší figuře

shutterstock_632671304.jpg

xylitol
Zdroj: 
Shutterstock
Březový cukr není žádné umělé éčko, ale přírodní látka.

Třetí místo obsazuje maltitol, který si oproti výš zmíněným nevede tak dobře, ale kombinace s nimi je jednoznačně ku prospěchu věci. Mimochodem – když si koupíte cokoli bez cukru (v čem by jinak cukr měl být), největší zastoupení v tom nejspíš najde právě maltitol.

Maltitol má oproti klasickému cukru 80% sladivost a glykemický index má téměř poloviční. Není ale nejvhodnější pro menší děti a potíže může dělat celiakům.

Na co si dát pozor?

Konzumace cukerných alkoholů je pro zdravého člověka bez rizika. Alkohol v žádném případě neobsahují, jen je třeba hlídat si denní zkonzumované množství. Při jeho překročení hrozí nadýmání, nebo dokonce průjem. Hranice se ale může lišit. Záleží na tom, jak jste na cukerné alkoholy zvyklí.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Cukern%C3%A9_alkoholy
  • https://www.healthline.com/nutrition/sugar-alcohols-good-or-bad