Jste zde

Přidat komentář

Pěstování bez květináče: Zkuste japonské umění kokedama. Není tak složité, jak vypadá!

Toužíte po zajímavé dekoraci do vašeho domova? Vsaďte na kokedamu! Nový způsob pěstování, který si teprve hledá své pěstitele. Zavěšená v prostoru nebo položená na misce se může stát originální dekorací.

19. 11. 2018

Kokedama je netradiční způsob pěstování, který se do našich zeměpisných šířek dostal až z dalekého Japonska. Celé kouzlo tohoto způsobu pěstování spočívá v nahrazení klasického květináče balem zeminy, který je vytvarován do tvaru koule a pokryt mechem.

Položená na misce nebo zavěšená v prostoru pak tvoří originální a krásnou dekoraci. Pojďte s námi poznat tento neznámý, ale stále oblíbenější trend v pěstování pokojových rostlin.

Vyberte si odolnou a nenáročnou rostlinu

Péče o kokedamu není složitá. Světlo, ideální teplotu a pěstební podmínky přizpůsobte rostlině, kterou si zvolíte. K rostlině se chovejte stejně, jako by byla zasazena v klasickém květináči. Podstatný rozdíl je pouze v zálivce, v její četnosti a ve způsobu zalívání.

Funkcí mechu je udržet vlhkost a zabránit odplavení substrátu. I přesto, že časem zhnědne, své funkce si bude držet dál. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tajemství úspěchu také tkví ve vodě, kterou rostlinu budete zalévat. Ta by měla být vždy odstátá, měkká a měla by mít pokojovou teplotu. Vhodnou variantou se také může stát voda dešťová nebo převařená.

Jak často zalévat?

Nejlépe a nejjednodušeji se potřeba zálivky odhaduje podle váhy celé kokedamy. Příliš lehký bal je známkou nedostatku vody, a naopak příliš těžký je příznakem přemokření. Na nedostatek vody vás mohou upozornit svěšené listy a nezdravý vzhled rostliny. Pozor však, aby na zálivku nebylo už pozdě! Zkušení pěstitelé zase potřebu vody poznají i pouhým sáhnutím do substrátu.

Kokedamu zalívejte vždy vodou odstátou. Nejenže voda získá pokojovou teplotu, ale usadí se i chlór, který mechu vůbec neprospívá. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Obecně však platí, že vlhkomilné rostliny je potřeba v letních měsících zalévat jednou týdně a v zimních měsících je třeba zálivku výrazně omezit. Velmi prospěšné je také pravidelné rosení.

Kokedamu nikdy nezalívejte klasickým způsobem. Všechna voda by vám protekla. Zejména pak v případě, kdy máte kokedamu zavěšenou v prostoru. V létě proto celý bal vložte raději na několik vteřin do kýble s vodou. Až kokedama klesne na jeho dno a přestanou stoupat bublinky, je nejvyšší čas rostlinu z vody vyjmout. V zimě postačí kokedamu postavit na několik minut do misky s vodou a nechat ji nasát.

Jdeme na to!

Výroba vlastní kokedamy vyžaduje trochu zručnosti a alespoň základní pěstitelské zkušenosti. Pro začátek proto raději zvolte vlhkomilnou rostlinu menšího vzrůstu. Péče o ni není složitá a s vlhkým substrátem se vám bude pracovat mnohem lépe. Výborně bude vypadat například sleziník, ledviník či asparágus.

Ketotsuchi je japonský černý jíl bez živin. Do substrátu se proto nebojte přidat i vhodné hnojivo. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nejsložitější z celého procesu je namíchání správného substrátu. Důležité je nejen jeho složení, ale i konzistence. Základní složku by měl tvořit speciální černý jíl ketotsuchi, který je lepivý a umožňuje tvarování. Ostatní složky substrátu a jejich množství přizpůsobte rostlině. Chybět by však neměla rašelina, která má schopnost zadržovat vodu, zeolit, který váže živiny, a pemza, která substrát odlehčí. Všechny složky smíchejte dohromady a postupným přiléváním vody si vytvořte lepkavou hmotu.

Rostlinu vyndejte z květináče a opatrně odstraňte veškerou hlínu. Poté kořenový systém rostliny obalte v rašeliníku, nebo rovnou v připraveném substrátu. Postupujte pomalu a hlavně šetrně, abyste rostlině nepolámali kořeny. Postupným přitiskáváním a jemným stlačováním utvořte za substrátu kouli. Tvarujte, dokud vám hmota nedrží kulovitý tvar a nepraská!

K zafixování mechu je nejvhodnější umělý provázek. Dobře se s ním pracuje, odolá vlhkosti a nekoroduje jako drát. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na závěr na kouli připevněte menší kusy nízkého mechu. Ten si můžete nasbírat jednoduše v lese nebo se dá zakoupit. Pozor však na mech, který by vykazoval známky plísní a hub. Jako prevenci je dobré nechat mech řádně vyschnout nebo ho na chvíli umístit do vyhřáté trouby.

Před tvořením si ho ale navlhčete, bude se vám s ním snáze pracovat. Zafixovat ho můžete umělým provázkem, nití, vlascem či drátem. Po vytvoření kokedamy rostlinu nezalévejte. Počkejte pár dní, než kořenový val vyschne.

CAPTCHA
Kontrolní otázka. Při kontrole textu nezáleží na velikosti písmen