Jste zde

Kolik „žerou“ elektrické spotřebiče a na co si dát pozor, když chcete ušetřit

domácí spotřebiče úspora Zdroj: Shutterstock
Elektrické spotřebiče nám denně usnadňují práci a zlepšují život. Jen pomyslete na svou ledničku, pračku, televizi nebo kávovar. S tím, jak ale rostou ceny za energie, je na místě vědět, kolik co „žere“ a jak co nejvíc ušetřit.

8. 7. 2022

Se vším, co nám slouží, přichází taky výdaje. Domácí spotřebiče a pomocníci se bez „šťávy“ neobejdou. Víte, kolik baští vaši miláčci?

Než se pustíme do čísel, musíme se ještě zmínit o poměrné nové záležitosti, kterou je třída energetické účinnosti. Dřív se totiž do hodnocení spotřebičů propisovala energetická třída, od 1. března 2021 se ale hodnocení značně posunulo, takže například lednička, která mívala energetickou třídu A+ je dneska pravděpodobně ve třídě C. Nová stupnice zahrnuje hodnocení A až G, žádné „plusy za áčkem“ tedy už není třeba hledat.

Jak ušetřit za topení? Větrejte krátce a dejte šanci hliníkové fólii

Kolik stojí provoz pračky, ledničky nebo televize? Koupit si domácí spotřebiče je jedna věc. Už během výběru určitě hleďte na to, do jaké třídy energetické účinnosti váš favorit spadá, především v případě, že vybíráte spotřebič, který budete využívat prakticky pořád.

shutterstock_1769700395.jpg

otevřená lednice s potravinami
Zdroj: 
Shutterstock
Lednička patří ke spotřebičům, které běží neustále. Proto se na ní nevyplácí šetřit.

Co vám ještě napoví? Příkon! Tahle veličina vám prozradí, kolik elektrické energie musí spotřebič dostat, aby vám posloužil, jak jste si představovali, a to za jednu hodinu provozu.

Příkon se udává ve wattech (W) a cenu jeho provozu si můžete snadno spočítat prostřednictvím vzorečku příkon (ve wattech) x 0,001 x doba provozu (v hodinách) x cena energie za 1 kWh (v Kč). Ještě je třeba vědět, že kWh (kilowatthodina) označuje množství elektřiny spotřebované za jednu hodinu.

A teď už k modelovým výpočtům. Například lednice s mrazákem ve třídě energetické účinnosti C spotřebuje ročně 149 kWh. Vynásobením cenou za kilowatthodinu získáte částku, kterou zaplatíte za rok používání ledničky, ovšem samozřejmě odhadem. V sazbě D02d, která je pro české domácnosti typická, jde plus mínus o 1 100 Kč (údaj z června 2022). Kdybychom vzali lednici ve třídě energetické účinnosti F, dostaneme roční útratu téměř 2 250 Kč. A to je pořádný rozdíl!

shutterstock_1929910904.jpg

odšťavňovač
Zdroj: 
Shutterstock
U spotřebičů, které zapínáte jen občas, nemusíte tolik řešit, jak moc jsou neúsporné.

Jak jsou na tom ostatní spotřebiče?

  • Televize: LED 90–101 cm = 98 kWh ročně, tedy 710 Kč; LCD o stejné úhlopříčce vyjde na 179 kWh ročně, tedy skoro 1 300 Kč, což je jednou tolik
  • Počítač: Pro běžného uživatele jde často o 122 kWh ročně, tedy 890 Kč; pro hráče, který u počítače stráví i 6 hodin denně, je to 832 kWh, tedy i 6 000 Kč
  • Pračka: Pračka ve třídě A se spotřebou 47 kWh na 100 cyklů ročně stojí 550 Kč, model ve třídě D se spotřebou 73 kWh na 100 cyklů pak vyjde na 850 Kč ročně
  • Myčka nádobí: Myčka ve třídě C spotřebuje 74 kWh na 100 cyklů, takže vyjde na 1 300 Kč ročně; model ve třídě F spotřebuje 105 kWh na 100 cyklů, čímž se cenovka dostane na 1 820 Kč ročně

Jak je patrné, rozdíly můžou být velké, a i když se to možná nezdá, za rok se pěkně nasčítají. Jak tedy ušetřit, co se používání elektrických spotřebičů týče?

Vybírejte úspornější modely a vypínejte, co se dá

Koupit si úspornější lednici znamená investici. Je to ale investice, která se vyplatí. Tenhle spotřebič totiž používáte nepřetržitě. Pokud hodně perete, pátrejte i po úspornější pračce a analogicky pokračujte se vším, co se u vás doma prakticky nezastaví. Na rozdíl od těchhle pomocníků nemusíte příliš řešit fén nebo toustovač – to jsou totiž věci, které pustíte na chvilku třeba jen jednou za pár dní.

Starejte se o spotřebiče. Například mrazák pravidelně odmrazujte, rozdíl je pak citelný – vrstva ledu dokáže napáchat nepěkné finanční škody.

Spotřebiče vždycky správně umístěte. Zbytečné je třeba postavit ledničku ke sporáku nebo topení. Musela by spotřebovávat víc energie na to, aby vaše potraviny uchovala ve stavu, v jakém je chcete mít. Taky nastavte správnou teplotu – v ledničce je to asi 5 °C, v mrazáku -18 °C. Každý stupeň míň znamená větší výdaj.

Co jde, to vypínejte a nenechávejte ve stand-by režimu. Často jde o televizi nebo počítače. Ačkoli se zdá, že spotřebiče spí a nic nespotřebovávají, opak je pravdou.

Nenechávejte v zásuvce nabíječku na mobil. Jednak to není úplně nejbezpečnější, jednak se i tahle spotřeba za rok nasčítá, že se nebudete stačit divit.

Dalším tipem, jak ušetřit na elektřině, je výměna starých žárovek za nové. I to dokáže udělat divy.

Držíme palce, ať se vám daří šetřit!

Použité zdroje:

  • https://www.enviweb.cz/118622
  • https://www.srovnator.cz/clanky/kolik-stoji-provoz-beznych-spotrebicu-v-domacnosti/
  • https://www.elektrina.cz/spotreba-a-prikon-domacich-spotrebicu-lednice-televize-pc-pracka
  • https://dodavatelektriny.cz/uzitecne-informace/spotreba-domacich-spotrebicu

Přestaňte už proboha s těmi bláboly o tom, jak nabíječky telefonů žerou, až se nebudete stačit divit. U starých nabíječek s trafem tam nějaký minimální odběr byl, ale cokoli s usb konektorem už má nabíječky elektronické, a ty mají odběr naprázdno neměřitelný. Takže vaše pečlivé vypínání vám ušetří možná 2 nebo 5 haléřů ročně...

Citujem"Nenechávejte v zásuvce nabíječku na mobil. Jednak to není úplně nejbezpečnější, jednak se i tahle spotřeba za rok nasčítá, že se nebudete stačit divit."
Autorovi odporucam si kupit merac spotreby a skusit si zmerat kolko spotrebuje taka nabijacka, ked nenabija. Prezradim, ze to ten merac budem mat problem zmerat. Takze spotreba bude zanedbatelna. Je dobre ju vyberat kvoli bezpeciu ale urcite nie kvoli spotrebe.
Podobne aj ine male spotrebice. Uz nejaky cas plati EU norma, ktora urcuje stand-by spotrebu pre bezne spotrebice. Je to max 0.5W alebo 1W podla toho, ci obsahuje displej. V minulosti stand-by spotreba dost vysoka. Dnes to uz nastastie neplati.