Jste zde

Oskeruše: Zapomenuté ovoce, které vypadá jako přerostlé jeřabiny

jeřáb oskeruše Zdroj: Bigstockphoto
Vypěstujte si s námi oskeruši! Pozapomenutý druh ovocného stromu, který se v poslední době pozvolna vrací do českých zahrad.

12. 2. 2022

Jeřáb oskeruše je méně známý druh jeřábu, který plodí chutné ovoce plné vitamínů, minerálů a mnoha dalších zdraví prospěšných látek. Mohutný strom, který může dorůst do výšky až 30 metrů a dožít se mnoha set roků, je však v České republice spíše vzácností.

Několik stovek exemplářů můžete spatřit pouze na jihovýchodní Moravě nebo v Českém středohoří. A to je velká škoda! Oskeruše totiž patří mezi zcela nenáročné rostliny na pěstování. 

bigstock-the-fruits-of-the-sorbus-domes-386136046.jpg

oskeruše strom
Zdroj: 
Bigstockphoto
Oskeruše patří mezi nejplodnější ovocné stromy. Vzrostlý strom může urodit až půl tuny chutného ovoce. 

Plody vypadají jako velké jeřabiny

Plodem oskeruše jsou drobné malvice, které mají nejčastěji žlutozelenou až oranžovočervenou barvu a tvarem připomínají malá jablka nebo hrušky. K jejich dozrání dochází koncem září až začátkem října, ale vyplatí se počkat do prvních mrazů, které zmírní jejich trpkost.

bigstock-sliced-apple-fruits-from-the-s-429004976.jpg

oskeruše plody
Zdroj: 
Bigstockphoto
Před konzumací nechte oskeruše několik dní uležet na suchém a chladném místě. Zhnědnou, změknou a získají si mnohem lepší chuť.

V kuchyni plody oskeruše poslouží k přípravě kompotů, marmelád i džemů a jsou skvělým ozvláštněním nejrůznějších moštů a dezertů. Ceněné jsou při výrobě vína, různých likérů a velmi kvalitní pálenky, která rozhodně stojí za ochutnání. 

Oskeruše se dají také velmi snadno zamrazit nebo usušit v sušičce či horkovzdušné troubě a čerstvě namleté pak mohou posloužit jako skvělé koření, které doladí nejrůznější dezerty. Svou chutí totiž připomínají skořici

Čerstvé oskeruše mají mírně projímavé účinky

V lidovém léčitelství se oskeruše používají při žaludečních a střevních problémech. Podporují zažívání a dokážou pomoci při průjmu i při zácpě. Posilují imunitu, pomohou při léčbě nachlazení a dokážou snížit horečku. Zmírňují bolesti při revmatismu. 

bigstock-211448404.jpg

zralé oskeruše
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rezavé tečky na povrchu zralých oskeruší nejsou známkou choroby, ale zcela přirozeným jevem.

Pro svou nenáročnost si opět nachází své pěstitele! 

Jeřáb oskeruše je teplomilný strom původem pravděpodobně z jižní Evropy. Bez problémů však zvládne i naše klimatické podmínky. Důležitým krokem je ale najít stanoviště s dostatkem denního světla a prostoru. 

Oskeruši si můžete naroubovat na jiný druh jeřábu nebo si ji můžete vypěstovat ze semen. Strom však roste velmi pomalu, a tak se první úrody dočkáte asi až za 10 let.

Tip: Dřevo oskeruší je velmi pevné a má krásnou barvu i kresbu. S oblibou se proto využívá v truhlářství a v řezbářství. 

Zdroje:

  • https://zena.aktualne.cz/jerab-oskeruse/r~i:wiki:4450/
  • https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/jadroviny/stromy-vnuky-oskeruse-rostou-pomalu-zato-dlouho-ziji/
  • https://radimejak.cz/jerab-oskeruse-vyuziti-ucinky/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Je%C5%99%C3%A1b_oskeru%C5%A1e
  • https://www.nazeleno.cz/oskeruse-%E2%80%93-zazracny-strom-na-ktery-se-zapomnelo/

Oskeruše je mohutný solitérní strom, velikosti dubu. Na běžnou zahradu se nehodí. Plody se ke konzumaci také moc nehodí, ale je z nich skvělá marmeláda. Oskerušová kořalka je hodně drahá, ale spíš z důvodu, že se jí produkuje málo. Chuťově je dost mizerná, klasická švestková slivovice je skutečně mnohem, mnohem lepší.

Související články