Jste zde

Zapomenuté plody zahrad: Naše babičky pěstovaly mišpule, moruše i oskeruše. Znáte je?

zapomenuté plody Zdroj: Bigstockphoto
Švestky, jablka nebo snad hrušky? Ty už má dneska na zahrádce prakticky kdekdo. Co ale takové moruše, jeřabiny, oskeruše nebo rakytník? Tyhle zapomenuté plody zahrad pěstovaly už naše babičky. A moc dobře věděly proč.

29. 1. 2022

Mišpule: Jedlé jsou až po přejití mrazem

Slyšeli jste někdy o mišpuli obecné? Pravděpodobně ne. Tenhle keřík z čeledi růžovitých se vyznačuje nápadnými bílými květy a na podzim krásnými zlatavými listy. Plody mišpule mohou vážit klidně až 40 gramů, ale jedlé jsou až po přemrznutí. To jejich dužina změkne a zhnědne a můžete s nimi nakládat podobně jako s jablky. Skvělé je třeba pyré z mišpule okořeněné skořicí a špetkou hřebíčku nebo želé, které si zamilují především děti.

bigstock-loquat-fruits-eriobotrya-japon-414398966.jpg

mišpule
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mišpule je jedlá až po prvních mrazících.

Jeřabiny: Plody, o které se nebudete chtít dělit 

Jeřáby ptačí dnes rostou doslova na každém kroku. Málokdo ale ví, že jejich plody se hodí nejen k podzimním dekoracím, ale také ke konzumaci. Pokud si chcete jeřáb vysadit na zahrádku, volte jeho sladkoplodou odrůdu (např. Sorbus aucuparia ’Edulis’ú).

Jeho plody nenesou stopy hořkosti, je ale potřeba počkat, až se z oranžové zbarví na šarlatově červenou. Se sklizní pak neotálejte dlouho. Na sladkých plodech si totiž rádi pochutnají kosi a další ptáci.

bigstock-branch-with-bright-red-rowanbe-384035240.jpg

jeřabiny
Zdroj: 
Bigstockphoto
Možná vás to překvapí, ale i jeřabiny jsou jedlé.

Moruše: Ovoce, které na první pohled připomíná ostružiny

Jakmile plody moruše uvidíte, pravděpodobně je v první chvíli zaměníte za obyčejné ostružiny. Vyznačují se velmi osvěžující sladkou chutí, posilují obranyschopnost organismu, regulují krevní cukr a snižují vysoký tlak. Šťáva z nich navíc mírní kašel, snižuje horečku a dokonce dokáže odbourat stres. 

Zapomenuté moruše: Dejte šanci extra zdravému ovoci, které pekelně barví

Oskeruše: Ovoce, ze kterého připravíte džem i pálenku

Další zajímavou, avšak dávno zapomenutou lahůdkou, jsou i plody jeřábu oskeruše. Tenhle nenáročný strom vyžaduje pouze slunné stanoviště. Plody jsou sice trpčí než u zmíněného jeřábu ptačího, po dozrání a přemrznutí je ale můžete bez obav zpracovat na marmeládu nebo džem. Pokud by vám oskeruše přišly příliš kyselé, smíchejte je s jablečným nebo hruškovým moštem.

Rakytník: Bohatá zásobárna vitamínu C

Tahle vitamíny nabitá superpotravina dokáže tělu poskytnout denní dávku „céčka“ v pouhé jedné bobulce. Kromě toho obsahuje i beta-karoten a vitamíny B1, B2, B6, D, E, F, K a P. Je i zdrojem nenasycených mastných kyselin omega-3, 6, 7 a 9. Připravit z rakytníku můžete nejrůznější džemy, marmelády, ale i sirupy, které oceníte v případě nachlazení.

Použité zdroje:

  • https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/zapomenute-ovoce-2/
  • https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/zapomenute-mispule-jerabiny-moruse-se-hodi-do-prirodnich-zahrad
  • https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/zapomenute-plody.A120820_135900_hobby-zahrada_bma
     

Morusi si s ostruzinou opravdu splest nemuzete. Moruse je plodem stromu Morusovniku (lat. Morus). Nejspis mate na mysli ostruzinik morusku (Rubus chamaemorus). Ostruzinik moruska je v Cechach zakonem chranena!!!! Az priste budete posilat ctenare na sber prisne chranenych plodu, upozornete je i na z toho plynouci sankce..... Nebo se radeji naucte hledat lepe na Googlu.....

Bohužel se Vám do článku, v kterém zmiňujeme mišpule, které pěstovaly naše babičky, tj. mišpuli obecnou či německou (Meschpula germanica) vloudil chybný obrázek mišpule japonské, neboli lokvátu japonského (Eryobotria japonica), který v našich podmínkách venku pěstovat nejde a tedy rozhodně neplodi. Tyto plody lze jen občas koupit v obchodech. Doporučuji se řídit pro příště latinskými názvy