Jste zde

Podlahové vytápění si tyká jen s některými typy podlah. Tak pozor na to!

Zdroj: ratgeber.immowelt.de

Příjemné teplo od nohou a navrch účet za teplo, ze kterého vám nebude na omdlení. Podlahové vytápění je stále oblíbenější. Myslet na něj musíte ale už při samotné pokládce podlahy!

17. 12. 2012

Ceny energií rostou, a tak není divu, že lidé stále častěji pátrají po způsobech jak ušetřit. Jedním z nich je podlahové vytápění – pro vytopení prostoru mu stačí dosáhnout mnohem menší teploty než klasickému topení.

Jaké jsou přednosti podlahového vytápění?

Přednosti, které přináší podlahové vytápění, jsou nesporné. V místnosti je udržováno příjemné klima, aniž by se zvedal prach nebo překážela otopná tělesa, současně se dosahuje finančních úspor díky topení při nižších teplotách. Podlahovému topení totiž stačí dosahovat nižších teplot, než běžnému vytápění konvekčními otopnými tělesy díky jeho velké teplosměnné ploše a rovnoměrnému ohřevu prostoru.

Pod jakou podlahu se podlahové vytápění hodí?

Podlahové topení se ideální instaluje před pokládkou podlahy. Je tedy při zařizování nového bydlení třeba se zavčas rozhodnout o využití tohoto způsobu vytápění. Kombinovat jej lze prakticky se všemi typy podlah. Musejí ovšem splňovat základní podmínky, kterými jsou nízká tepelná izolace a malá tepelná roztažnost. Vysoké tepelné izolační vlastnosti podlahy by bránily prostupu tepla od topných těles pod povrchem podlahy. Jedná se tedy o zcela opačný požadavek na izolace podlahy, než u konvekčního způsobu vytápění.

podlahove-vytapeni2

Takto to vypadá, když se pokladá podlahové vytápění. Zdroj: hottenrott.de

Korek, laminát nebo dlažba?

Z podlahových krytin, které může běžně podlahář do domu nebo bytu položit a které jsou vhodné pro spojení s podlahovým topení je ideální například laminát, dlažba, PVC či korek. Podlaha by měla být co nejtenčí, aby jí teplo mohlo dobře prostupovat. Z tohoto hlediska jsou PVC či vinylové podlahy jedním z nejvhodnějších materiálů. Hodí se pro všechny typy podlahového vytápění a udržuje si své vlastnosti i při náhlých změnách teploty.

U dřevěných podlah je potřeba vybírat takové typy dřevěných podlah, které jsou buď speciálně vyvinuté k použití s podlahovým topením, nebo parkety, jejichž tloušťka není větší, než jeden centimetr. Skvělou volbou jsou keramické dlaždice, které díky své stálosti a vynikající tepelné propustnosti dokonale spolupracují s podlahovým vytápěním. Podobně jsou na tom také kamenné podlahy. Pro plovoucí podlahy platí to, co pro dřevo, tj. že je vhodné použít jen materiály s malou tloušťkou.

Pro více informací se můžete podívat na adresu www.podlahovevytapeni.eu. Spoustu užitečných rad, zkušeností a informací pak najdete v seriálu o podlahovém vytápění na portále istavitel.cz - http://istavitel.cz/clanek/vytapeni-a-klimatizace/vytapeni/podlahove-vytapeni-1-dil---specifika_90

"V místnosti je udržováno příjemné klima, aniž by se zvedal prach" - tak to není pravda. Mám vytápěnou podlahu víc jak dvacet let a jedno vím jistě, prach to zvedá. Zcela logicky, lehké částečky prachu se na podlaze ohřejí a vystoupají vzhůru a ukládají se na místech, kam se jen tak nedostanete. Na jedné velmi vysoké skříni (do stropu mám 3,2m) kam se dostaneme jen jednou za čas, skoulím prach do velikosti tenisáku. Jakmile máte doma jakéhokoliv tvůrce prachu, tedy textil, děti nebo zvířata, počítejte s tím, že prachu budete mít na výše uložených místech dost a dost.
Na druhou stranu, neměl jsem na vybranou, při výšce mých stropů, jak za rozumné peníze tyto ratejny vytopit. vzhledem k tomu, že pocit tepla jde od nohou, stačí celkově v místnosti menší teplota, než kdyby jste měli hlavu v teple a na nohy vám táhlo.