Jste zde

Tipy, jak na zahradě šetřit vodou: Zalévejte motykou a využívejte dešťovku i šedou vodu

zalévání zahrádky Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zatímco v posledních letech jste šetřením vody mohli ulehčit hlavně rodinnému rozpočtu, vzhledem k dlouhodobému suchu, které v Česku panuje, se bez něj už téměř neobejdeme. Jak šetřit vodou na zahradě? Máme pro vás několik praktických tipů.

21. 7. 2020

Už při plánování zahrady přemýšlejte, kam kterou rostlinu umístit. Při výsadbě tak respektujte charakter půdy a polohu pozemku. Pro vlhká místa proto zvolte vlhkomilné rostliny, na sušší místa sázejte suchomilné rostliny.

Zálivku si správně načasujte

Zalévat rostliny byste měli zejména ráno nebo večer. To je totiž doba, během níž rostliny přijmou nejvíc vláhy. Přebytečná voda se navíc tolik neodpařuje a lépe se tak dostává hlouběji do půdy. Zahrádku taky čas od času pořádně prolijte místo toho, abyste s konvicí běhali sem a tam každý den.

bigstock-watering-flowers-in-the-garden-332389285_1.jpg

zalévání pomocí konve
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Občas zahrádku pořádně prolijte - lehké zalití z konve nepromokří spodní vrstvy půdy.

Zastíněním ušetříte

Zalévat zahrádku během léta je tak trošku otročina. Abyste maximalizovali množství, které dokážou rostliny přijmout, vsaďte na jejich dostatečné zastínění (třeba rákosovou rohoží nebo jutovou plachtou). Zastíněním osázené půdy totiž snížíte vypařování až o 60 %, což v období sucha ocení nejen vaše peněženka, ale především příroda.  

Zkuste „zalévání motykou“

Že jste o tomhle netradičním způsobu kypření půdy ještě neslyšeli? Kouzlo spočívá v narušení tvrdé krusty na povrchu půdy, které přeruší kapiláry, jimiž se voda z hlíny snadněji odpařuje. Zalévání motykou sníží náklady na spotřebu vody a rostlinám umožní efektivně využít přijatou vláhu.

Využijte „dešťovku“ na maximum

Namísto vody ze studny se pokuste zahrádku zalévat dešťovou vodou, která je pro rostliny mnohem přirozenější. Ve vodě ze studny je totiž rozpuštěno značné množství minerálů, které zahrádku zbytečně zasolují. 

bigstock-gardening-tools-and-plants-in-357067775.jpg

holinky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Dešťovka je pro rostliny mnohem přirozenější, voda ze studny může půdu lehce zasolovat.

Pochytejte „šedou“ vodu

Pojem „šedá voda“ se používá pro vodu odtékající z umyvadel, dřezů, van apod. Tedy vodu, která není znečištěna fekáliemi a močí. Její znovuvyužití je jednou z cest, jak snížit spotřebu pitné vody a redukovat množství vypouštěných vod.

Vsaďte na mulčování

Během parného léta zahrádku mulčujte. K tomu vám dost dobře poslouží posekaná tráva, drcená kůra nebo kompost. Vhodně zvolený mulč totiž zabraňuje prosychání a přehřívání půdy a pomáhá v ní udržovat vlhkost. 

Zakryjte bazén

Pokud bazén zrovna nevyužíváte, jednoduše ho zakryjte vhodnou plachtou. Tím předejdete vypařování vody a opětovnému dopouštění. Zkuste se vyhnout napouštění bazénu během velkého sucha (na některých místech to dokonce zakazují vyhlášky).

Kontrolujte postřikovače i hadice

Zahradní postřikovače je potřeba čas od času prohlédnout a vyčistit. To samé platí také pro zahradní hadice. Pokud je hadice děravá, zbytečně přicházíte o cenné litry životadárné tekutiny. 

Jako že si mám ve dřezu umýt nadobí a pak tim jarem mydlem,a podobně zalejvat rostliny??? nene :-D.....pokud doma nemám čističku odpadních vod nechápu k čemu by mi ta voda měla být??