Jste zde

Vyrobte si doma jar na nádobí: Jde to snadno a za pár korun

dvě lahve jaru u nerezového dřezu Zdroj: Bigstockphoto
Šetřete přírodu i vaše ruce! Vyrobte si s námi domácí prostředek na mytí nádobí z běžně dostupných ingrediencí, který účinně odmastí a odstraní každou nečistotu. Jednoduše, rychle a bez chemických látek.

13. 2. 2024

Jedlá soda s teplou vodou, ocet nebo citronová šťáva se solí. Poznejte přírodní mycí prostředky našich prababiček a vyrobte si s námi účinný saponát, který nedráždí pokožku a jeho používání vyjde až 8krát levněji než používání kupovaných prostředků.

Nebezpečná chemie

Kupované mycí prostředky na nádobí jsou plné chemických látek. Zatěžují životní prostředí, vysušují ruce a jsou naprosto nevhodné pro alergiky a lidi trpící ekzémy. Navíc zbytky saponátu, které mohou zůstat na vašem nádobí, nemusejí udělat dobře ani vašemu zažívacímu ústrojí! Věděli jste, že pokud se chcete zbavit veškerého saponátu, který ulpěl na nádobí, je nutné nádobí důkladně opláchnout nejméně 5krát?

bigstock-dish-soap-liquid-detergent-con-284458909.jpg

žlutý saponát na nádobí
Zdroj: 
Bigstockphoto
Saponát na nádobí v dnešní době často stojí už malé jmění. A často bývá i zbytečně agresívní.

Vyrobte si kvalitní domácí saponát svépomocí

Výroba domácího prostředku na nádobí není vůbec složitá a nezabere mnoho času. Důležité je pouze správné dávkování a kvalitní výběr surovin.

K přípravě domácího saponátu si připravte najemno nastrouhané přírodní neparfemované mýdlo, sodu na praní, jakýkoliv ocet, horkou vodu, vaši oblíbenou silici a kokoglukosid - přírodní činidlo, které zajistí, že vámi vyrobený saponát bude pěnit.

Zhruba 36 gramů mýdla nechte rozpustit v 375 ml horké vody. Přidejte lžíci kokoglukosidu, půl lžíce sody na praní, která nádobí zbaví mastnoty, a jednu lžíci kvasného, lihového, jablečného nebo vinného octa, který nádobí dodá lesk, vydezinfikuje ho a odstraní zápach.

bigstock-pink-or-lilac-dishwashing-liqu-323865877.jpg

přípravek s levandulí
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pár kapek esenciálního olejíčku můžete nahradit i snítkou levandule, několika lístky máty nebo květy heřmánku.

Po vychladnutí přidejte pár kapek oblíbeného esenciálního olejíčku. Citronový éterický olej při mytí zregeneruje pokožku na vašich rukách, tea tree olejíček přispěje svými antibakteriálními účinky a eukalyptový éterický olej dodá nádobí osvěžující vůni.

Správně připravený mycí prostředek má gelovou konzistenci. Mýdlo se vám nesmí srazit! Kokoglukosid, díky kterému prostředek krásně pění, můžete nahradit i odvarem z mydlice lékařské. Vývarem postačí nahradit jen část vody v receptu.

Překvapí vás svou účinností

Výsledný přírodní saponát vás překvapí. Skvěle si poradí s mastnotou, připáleným mlékem i skvrnami od černého čaje či kávy. Z nádobí zmizí i skvrny od vodního kamene a vaše ruce zůstanou krásné a jemné.

Zdroje:

  • https://www.kosmetikahrou.cz/recepty/domaci-jar-na-nadobi/
  • https://bydleni.instory.cz/2502-ekologicky-prostredek-na-myti-nadobi-vyrobite-jen-ze-tri-ingredienci.html
  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/navod-na-prirodni-pripravek-na-myti-nadobi.A170131_102049_hobby-domov_mce
  • https://www.snadnobydlet.cz/neutracejte-zbytecne-jar-muzete-podomacku-vyrobit-z-par-korun/

To co uvádíte je přesně to proč hledám informaci kde sehnat kvalitní saponát na mytí nádobí. Používám dlouhodobě Jar , který kdysi výborně odmašťoval a lehce se dal opláchnout s nádobí , nyní spolu s novým balením je vše jinak. Stále se s ním výborně myje nádobí ale daleko více vody a času potřebuji na odstranění zbytku Jaru s nádobí. Dokonce více než na samotné mytí. Nádobí vypadá čistě , ale já mám pořád pocit, že je na něm určitá vrstvička nějaké mastnoty nebo nevím čeho. Vysvětluji si to tím, že se jedná o nějakou látku která má ošetřit pokožku proti vysychání ale já ji logicky nechci na umytém nádobí.Mám obavy je-li zdravotně nazávadná a vůbec, nemá to tam prostě co dělat.