Jste zde

Chcete víc soukromí? Vyberte ten správný plot!

Zdroj: redakce

Plot by kromě estetické funkce a ochrany před zloději měl splňovat ještě jednu důležitou věc – měl by být nejen hlukovou ale hlavně pohledovou bariérou a chránit soukromí a intimní sféru okolo domu. Jaké možnosti tedy máte, když vybíráte plot?

23. 4. 2011

Důležitým faktorem je samozřejmě výška plotu. Metrová zídka vám příliš soukromí neposkytne, dvou metrový zděný val sice ano, ale zase si zastíníte polovinu zahrady. Ideální je prý výška okolo 150 centimetrů.

Asi ještě důležitější než výška plotu je materiál, z kterého je postavený. Drátěným plotem vám budou lidé z ulice koukat až do talíře, betonové prefabrikáty naopak zaručují maximální soukromí. Zase si ale připlatíte. Pojďme se tedy společně podívat na nejčastější materiály a porovnání ceny a výsledného „ukrývacího výkonu“.

Drátěné a kovové ploty

Je sice pravda, že drátěné ploty jsou asi nejlevnější plotovou variantou. Příliš soukromí vám ale neposkytnou (pokud je tedy nevybavíte třeba nevzhlednou plachtou). Drátěný plot může být úplně obyčejný z pozinkovaného drátu, popřípadě potažený plastem, natahuje se potom mezi plotové sloupky, které jsou ve vzdálenosti zhruba tří metrů od sebe. 

Alternativou, která vám poskytne více soukromí, jsou potom mřížové drátěné výplně, které je možné zasadit do podezdívky. Díky větší hustotě poskytují soukromí mnohem víc. Z podobného pytle je ještě plot umělecky vykovaný. Jeho cena se ale může vyšplhat až na desítky tisíc korun a spíš než jako pohledová bariéra slouží na okrasu.

Živé ploty

U živého plotu se budete potýkat s tím nejzásadnějším problémem hned na začátku – trvá totiž několik let než získá potřebnou hustotu, která vám zaručí absolutní soukromí. Živé ploty jsou taky poměrně náročné na údržbu. Je potřeba je několikrát do roka zastřihovat, celkově o ně pečovat.

Můžete volit mezi opadavou a neopadavou variantou. Pokud chcete, aby vás plot ochraňoval po celý rok, pak sáhněte po tůji nebo tisu. Ty patří k nejoblíbenějším.

Dřevěné ploty

Nejlevnější variantou jsou v tomto případě ploty z latěk. Samozřejmě platí, že čím hustěji je vedle sebe nasázíte, tím méně bude z vaší zahrady vidět. Můžete volit variantu s podezdívkou nebo bez. I dřevěný plot ale potřebuje čas od času péči. Dlouhou životnost zaručí pravidelné nátěry.

Kamenné a cihlové ploty

Podobný typ plotu je sázka na jistotu. Není jen pohledovou bariérou, ale perfektně izoluje i hluk z okolí. Pokud máte dům nebo zahradu u rušnější cesty a vadí vám to, popřemýšlejte právě o tšchto materiálech. Zároveň ale počítejte s vyššími pořizovacími náklady.

Ploty z betonových prefabrikátů

Stavěli jste rádi stavebnice? Pokud ano, pak si výstavbu tohoto plotu užijete. Betonové dílce je možné pořídit v různých barvách, velikostech a tvarech a plot si vystavět podle vlastního gusta. Stavba je jednoduchá, ceny přijatelné a výsledný plot naprosto neprůhledný.
 

Inzertní sdělení: Hledáte dobrou firmu na ploty?

Zkuste Boppe, výrobce a odborníka na ploty, pletiva, oplocení a brány. Potřebujete postavit plot nebo koupit oplocení? Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

My chceme mít na zahradě také soukromí, proto máme kolem domu vysázené túje. Za pár let k nám nebude vůbec vidět, akorát vraty. Ty máme ze železa, abychom se o ně nemuseli starat a každý rok je natírat. Na jaře jsem si koupili pohon na vrata z https://www.pohonnavrata.cz/ , takže už nemusím ztrácet čas s jejich otevíráním a zavíráním.