Jste zde

Barvy v kuchyni: Oranžová povzbuzuje chuť k jídlu, na zelenou pozor!

bílá kuchyně v rustikálním stylu Zdroj: www.bigstockphoto.com
Kuchyně je srdcem domova. Jde o místo, kde se scházíme, hodujeme, komunikujeme a bavíme se. Jak kuchyni vymalovat, aby tady vládla příjemná atmosféra? A proč se sem některé barvy hodí víc než jiné? Čtěte dál a dozvíte se to.

31. 1. 2020

Malování je věda

Když máte chuť obléknout si žluté tričko, tak si ho prostě obléknete. S malováním pokojů je to ale přece jen o poznání komplikovanější. Pokud zvolíte špatnou barvu, nejen, že se na ni budete muset několik dlouhých měsíců koukat, také může ovlivnit vaši náladu nebo dokonce stravovací návyky. Víte, jaké barvy se do kuchyně hodí, a kterým se pro změnu vyvarovat?

Dřív, než sáhnete po konkrétní barvě, pečlivě si nastudujte, jak v interiéru "funguje" a jaké účinky má třeba na naši psychiku.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Žlutá prostor zútulní, nehodí se ale do malých kuchyní

V kuchyni by měly převládat teplejší barvy, které působí útulným a přátelským dojmem. Vedle rozhodně nešlápnete se žlutou, oranžovou nebo červenou. V potaz je ale potřeba brát také psychologii barev, tedy to, jak na nás barvy v interiéru působí.

Třeba zmíněná žlutá zútulní prostor a skvěle se hodí k přírodním doplňkům. Pokud ale vaše kuchyně nepatří k největším, se žlutými plochami šetřete a vyvarujte se tmavých odstínů.

Na zelenou v kuchyni pozor. Při nesprávně zvoleném odstínu může vyvolávat pocit, že vaše jídlo je zkažené.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Oranžová podporuje chuť k jídlu a komunikaci

To oranžová je jasný favorit. Mimoto, že opět prostor zútulní a navodí v něm přátelskou atmosféru, podporuje chuť k jídlu a komunikaci. Do moderní lesklé kuchyně se hodí i svítivě oranžové prvky, které dají vyniknout celkovému konceptu místnosti.

Červená povzbudí, nebo naštve

Červená je při výmalbě maličko kontroverzní. Asi nikoho nepřekvapí, že je barvou vášně a lásky. Citlivější jedince ale může rozčilovat, v krajním případě v nich dokonce probouzet agresivitu. V menší míře a v kombinaci s béžovou, šedou nebo černou ale působí povzbudivě.

Tmavé barvy josu efektní, ale pozor na to, že prostoru opticky ubírají na jeho velikosti. Do malých kuchyní tedy opatrně!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Se zelenou opatrně

Nenáviděnou a milovanou barvou v kuchyni je nestárnoucí zelená. Tady ale pozor. Ačkoli působí uklidňujícím dojmem a má v nás evokovat přírodu, pokud se zelené plochy nachází blízko jídelního stolu nebo kuchyňské linky, na které je položené jídlo, může náš mozek vyhodnotit, že zmíněné jídlo je zkažené a nás tak rázem přejde chuť.

Bílá může nadělat víc škody než užitku

Nesmrtelnou klasikou je určitě bílá. I s ní ale opatrně. Místnost sice bude působit čistým dojmem, někomu může ale takové prostředí evokovat sterilní lékařskou ordinaci. A z čistě praktického hlediska – už jste zkoušeli z bílé linky dostat skvrny od mrkvového příkrmu nebo kari koření?

Oranžová podporuje chuť k jídlu. Je tedy dobrou volbou pro kuchyňskou linku nebo pro barvu stěn.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Čarujte s prostorem v kuchyni

Ať už zvolíte oranžovou, zelenou, nebo jinou barvu, pamatujte na to, že samotný tón nátěru byste měli přizpůsobit rozměrům a dispozicím kuchyně.

Pokud jde o menší místnost, vyvarujte se příliš sytých a tmavých barev. Raději sázejte na světlejší pastelové odstíny. Naopak příliš rozlehlou kuchyni můžete opticky zmenšit použitím tmavších prvků.

U jiných se mi líbí jakákoliv barva, já mám kuchyň modrobílou a jiné barvy tam nesnesu, maximálně na utěrkách a chňapkách. Oranžová a červená je na mě moc teplá, červená až agresivní, a modrá pro mě není studená, ale teplá - barva nebe a moře. Ale nikomu neberu zářivé, křiklavé a jiné barvy. :-)