Jste zde

Jan Kaplický jako designér: Podívejte se na kávový set nebo pohovku, které vytvořil

Zdroj: Resort Living

Jan Kaplický – jméno, při jehož vyslovení snad každému naskočí projekt Národní knihovny. Jan Kaplický byl ale nejen výborný architekt. Na svém kontě má i návrhy kuchyňských setů nebo pohovek.

3. 10. 2012

Architektura a design k sobě mají blízko. O tom není třeba diskutovat. Takže když si architekt Jak Kaplický čas od času odskočil do světa designu a navrhl tu kávový set, tu porcelánový servis nebo pohovku, nemohlo z toho vzniknout nic špatného. Zvlášť, když i do těchto zdánlivých drobností promítl svou fascinaci organickými oblými tvary. Pokochejte se designovými klenoty, které patří do portfolia Jana Kaplického.

Kávový set za sta tisíce

Psal se rok 2003 a italská společnost Alessi zahájila unikátní projekt Tea and Coffee Towers. Jeho cílem bylo přesvědčit slavné a uznávané architekty, aby navrhli kávové nebo čajové sety inspirované právě architekturou. Oslovený byl i Jan Kaplický, v té době už držitel prestižní Stirling Prize,  a jeho studio Future Systems.

kaplicky5

Kávový set z projektu Tea and Coffee Towers měl být inspirovaný architekturou. Setů se nakonec vyrobilo 99 v limitované edici. Zdroj: Alessi.com

Jejich projekt Futurcaf pak sklidil zasloužený úspěch. Kávový set ze skla, pryskyřice a hliníku upoutal sci-fi pojetím, tvary, které byly typicky zaoblené, připomínající slzy, a barvami zcela netradičními pro kávové sety. Ostatně podobné barevné pojetí měla i plánovaná Národní knihovna.

Set, který tvořily konvice s filtrováním, šálky, cukřenka, nádoba na mléko a zásobník na kávu, nakonec firma Alessi vytvořila v limitované edici 99 kusů. Šlo tedy o exkluzivní záležitost za podobně exkluzivní cenu (cena se šplhala asi ke čtvrt milionu korun) – nicméně zájemců o Futurcaf bylo dost a dost.

Stolovací set pro „běžné smrtelníky“

Běžní smrtelníci si mohli „Kaplického“ pořídit až o pár let později. To totiž pro stejnou firmu vytvořil stolovací set, který následně šel do sériové výroby. Porcelán, sklo a dokonce i příbory se ostatně dají pod značkou Bettina koupit i dnes, a to i v českých desénových obchodech. Pravdou sice je, že pořízení kompletního servisu také vyjde na řádově desítky tisíc, Kaplický má ale ve světě obrovské jméno.

kaplicky6

Pro Kaplického designové počínání jsou typické oblé tvary a minimum hran. Zdroj: Alessi.com

A ani Bettina nezapře Kaplického rukopis, elegantní, jednoduchý, ale zároveň futuristický a odvážný. Při pohledu na oválné misky a jemně oblé tvary člověk nemůže popřít inspiraci přírodou a jejími tvary.

Příbory inspirované českým letadlem

Přírodu Kaplický částečně opustil až při tvorbě třetího projektu pro Alessi. Zadáním byly příbory vhodné pro použití v letadle. A nebyl by to Kaplický, aby se neispiroval právě v odvědví, pro které tvořil. Příborový set Zlin tak nese prvky odkazující na slavná stejnojmenná letadla československé výroby.

kaplicky

Sada příborů Zlin je inspirovaná stejnojmenným letadlem, které se vyrábělo v Československu. Zdroj: Alessi.com

Veřejnosti byl tento designérský počin Jana Kaplického představený až po jeho smrti. V roce 2010 na veletrhu Maison & Objet v Paříži. Následně byla zahájena sériová výroba a celý set je dnes ve volném prodeji. Smutné je, že v Česku ale stojí i dvakrát víc než v zahraničí.

Pohovka z budoucnosti?

Původně ji Kaplický navrhoval jen pro svůj vlastní byt, dnes je možné si ji za zhruba 650 tisíc korun za základní verzi pořídit i domů. Člověk ale musí počítat s poměrně velkým prostorem – ovál, ve kterém je integrovaná i televize a kterému ve středu dominuje stoleček, má totiž délka 3,7 a šířku 3 metry.

kaplicky4

Kaplický povýšil pohovku na místo komunikace, na srdce celé místnosti. Zdroj: Resort Living

Sezením v kruhu Kaplický nicméně povýšil klasickou obývákovou pohovku na místo, kde k sobě mají všichni blízko, na místo souznění, na srdce a centrum rodinného života. 

Přidejte se k nám na Facebooku a žádná novinka vám neuteče!

Stolovací set Bettina je dost dobrý, elegantní i účelný, naproti tomu jsem už dlouho neviděl něco tak nepraktického, jako je ta pohovka. Prostě není každý den posvícení a není každý návrh geniální.

Mně se pohovka naopak moc líbí. Je pravda, že co do nároků na prostor je dost nepraktická. Na druhou stranu měla sloužit jako místo setkávání, místo, kde k sobě budou mít lidé blízko. A to myslím splňuje beze zbytku. Lucka Štěrbová