Jste zde

Co nepatří do záchodu. Zapomeňte na vlhčené ubrousky i kočkolit

toaletní papír vedle záchodové mísy Zdroj: www.bigstockphoto.com
Splachujete vlasy, hygienické potřeby nebo vlhčené ubrousky do záchodu? Pak zpozorněte! Problémy můžete způsobit nejen sobě, ale i sousedům. Víme, co do záchodové mísy rozhodně nepatří.

17. 12. 2019

Je alarmující, že každý druhý z nás si plete toaletu s odpadkovým košem! Vyhodit zbytky od oběda nebo spláchnout použitý olej do záchodové mísy je nejjednodušší a nejrychlejší řešení. Ale! Víte, že takovým jednáním porušujte kanalizační řád a zaděláváte si na opravdu velký problém? Chovejte se zodpovědně a nepleťte si toaletu s odpadkovým košem!

Ucpaný odpad, prasknutí trubky, zničení čerpadla v čerpacích stanicích odpadních vod a v konečném důsledku vyšší stočné. I takové „odměny“ vás mohou potkat za vaši nezodpovědnost. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Raději kompostujte!

Ať už z nedbalosti, nebo z nevědomosti. V záchodové míse velmi často končí i odpad z kuchyně. Velký problém způsobuje fritovací olej a tuk, kávová sedlina, odpad z kuchyňského drtiče i zbytky jídla, které jsou nejen výbornou pochoutkou pro potkany a krysy žijící v kanalizaci, ale i potenciální ucpávkou.

Problém moderní doby

Splachování jakýkoliv vlhčených ubrousků je v současné době velmi populární nešvar. V záchodové míse mizí nejen čistící a odličovací ubrousky, ale zejména ty, které pečují o dětské prdelky. Oproti toaletnímu papíru se však vlhčené ubrousky nerozkládají, protože nejsou z papíru, ucpávají kanalizaci a poškozují čerpadla. Stejný problém představují i kuchyňské utěrky a jednorázové papírové kapesníčky, které do záchodové mísy hází většina z nás.

Nikdy nesplachujte zvířecí výkaly ani kočkolit, u kterého výrobce tvrdí, že ho můžete bez problémů spláchnout. Není to pravda! Zdroj: www.bigstockphoto.com

A zapomenout byste rozhodně měli i na veškeré hygienické potřeby jako například dámské vložky, tampony, vatové tyčinky, odličovací polštářky či dětské pleny.

Neprůchodný špunt mohou způsobit i vlasy nebo zubní nit. Snadno se v potrubí k něčemu přichytí a velmi rychle se obalí hromadou dalších nečistot.

Léky vraťte zpět do lékárny!

Zvláště problematické jsou také léky a různé chemikálie. V čistírnách odpadních vod mohou zničit mikroorganismy, které mají za úkol odstraňovat biologicky odbouratelné látky, nebo se dokonce v nepatrném množství mohou dostat zpět do oběhu. Do vodních toků i do pitné vody! Sice v takovém množství, které pro lidské zdraví není nebezpečné, ale pro životní prostředí rozhodně ano. S mírou je také vhodné používat různé dezinfekční a čisticí prostředky.

Pamatujte na to, že do záchodové mísy nepatří ani roličky od toaletního papíru. A to i přesto, že výrobce uvádí možnost roličku spláchnout! Zdroj: www.bigstockphoto.com

Věděli jste, že do záchodové mísy nepatří ani kočkolit?

Spláchnutím nikdy nelikvidujte nerozpustné materiály. Zejména žvýkačky, písek, kamínky ani kočkolit – a to i přesto, že výrobce na obale uvádí možnost ho spláchnout. Ve vodě totiž několikanásobně zvětší svůj objem a záchod ucpe.

A v neposlední řadě, byste také měli zapomenout na splachování akvarijních rybiček, pavouků, mrtvých křečků i jiných drobných živočichů.