Jste zde

Kauza matrace: Na jejím nákupu nešetřete a po deseti letech přemýšlejte o výměně

Zdroj: Dormeo.cz

Investice do matrace není zanedbatelná a spousta lidí se proto odbývá. Špatně vybraná matrace nicméně může odstartovat vleklé zdravotní problémy. Málokdo navíc ví, že i kvalitní matrace potřebuje po deseti letech vyměnit. Jinak vám zničí zdraví.

25. 6. 2013

V obchodech narazíte na velké množství různých variant matrací s různou tvrdostí, které zaručují nepřekonatelný odpočinek. Základem je ale vybrat matraci, která má různé anatomické zóny a body, které vždy ideálně podporují danou část těla. Další důležité hledisko představuje prodyšnost matrace, její záruka a možnost si ji předem vyzkoušet – lehnout si na ni.

Nejznámější typy výplní matrací – od paměťové pěny po sendvič

Paměťová pěna v současné době patří k nejpopulárnějším typům výplně matrace. Materiál, vyvinutý NASA ke snížení tlaku na těla astronautů, reaguje na teplotu a přizpůsobuje se tvaru těla. Díky tomu spíte v přirozené poloze a zlepšuje se vám krevní oběh.

Jakmile si na postel lehnete, začne viscoelastická polyuretanová pěna měknout a po celou dobu spánku udržuje stejnou teplotu jako vaše tělo. Protože je paměťová pěna příliš měkká na to, aby z ní byla celá matrace, používají se pro další vrstvy výplně tvrdší materiály. Těmi bývá např. syntetický materiál Ecocell, který tělu dodává kýženou oporu. Matrace s línou pěnou, jak se jinak paměťové pěně říká, se hodí na všechny typy roštů. Ne však na pevnou podložku. Paměťová pěna se používá i k výrobě zdravotních polštářů.

Studená pěna odvádí teplo

S línou pěnou se často spojuje pěna studená. Tyto materiály se běžně kombinují. Studenou pěnu lze považovat za náhradu nekvalitního molitanu. Jedná se o materiál, který drží tvar a odvádí teplo. Ve spojení s línou pěnou tvoří skvělou podporu páteře.

dormeo2

Takzvaná paměťová pěna byla vymyšlená vědci z NASA, dnes patří k nejoblíbenějším náplním v matracích. Zdroj: Dormeo.cz

Latexové matrace se tělu nepřizpůsobují tak jako paměťová pěna, ale jsou více prodyšné, velmi elastické a odolné proti deformaci. Tento typ výplně bývá vybaven podpěrnými anatomickými body a provzdušňovacími otvory.  Vyrábí se ze syntetického latexu a přírodního kaučuku. Čím více přírodního materiálu se k výrobě použije, tím dražší matrace je. Matrace s výplní pouze z latexu je vhodná pro ty, kteří preferují měkčí materiály.

Proto se často, stejně tak jako tomu je u paměťové pěny, doplňuje latex o jádra z tvrdších pěnových materiálů.  Latexovou matraci můžete používat na jakémkoli typu roštu.

Stále oblíbenější sendvičová matrace

Tento typ představuje spojení latexu, PUR paměťové pěny a kokosových nebo jiných tvrdších vláken. Každá strana takové matrace nabízí jinou tvrdost. Výhodou těchto matrací je tvarová stálost a odolnost proti deformacím.  Cena matrace se odvíjí od použitého materiálu a technologie. Sendvičové matrace ale bývají nejdražší.

Vybavení pro alergiky – zaměřte se na latex

Postel je rájem pro všechny roztoče, kteří se živí odumřelou kůží člověka. Přítomnost prachu, bakterií a roztočů vám může v noci způsobovat dýchací potíže a jiné projevy alergií. Ve výplních z latexu a umělých pěn se ale roztoči nemnoží. Usazují se proto nejvíce v povlečení, přikrývce, polštáři a potahu na matrace.

dormeo3

Kvalita spánku a následně i našeho zdraví je úzce propojena s kvalitou matrace, na které trávíme noc. Zdroj: Dormeo.cz

Pro polštář i matraci tedy raději volte umělé materiály, ve kterých se těm všem malým potvůrkám příliš nelíbí. Pro potah matrace je dobrý bambus, který dokáže dobře absorbovat a odvádět vlhkost. Stříbrná vlákna zase zabraňují množení mikrobů a zadržování pachů.

Nejčastější chyby při nákupu – vyvarujte se jich!

Nekupujte si měkkou a nízkou matraci. Takové bývají zpravidla nekvalitní. Hodí se do postele pro hosty nebo na příležitostné spaní na chatě. Rozhodně ale nepatří do vaší ložnice. Dlouho nevydrží, a ani se vám na ní nebude dobře spát.

Matraci vybírejte i podle typu roštu. Dáte-li například matraci s paměťovou pěnou na pevnou podložku, solidně tak zkrátíte její životnost.

Matrace má trvanlivost zhruba 5 – 10 let. Záleží, jak se o ni staráte. Vězte, že po 10 letech pravidelného užívání si na matraci stoprocentně neodpočinete tak, jako když byla nová.

Chcete-li si nově vybavit své dvojlůžko, kupte si dvě samostatné matrace. Jednak si může každý vybrat tu, která mu je pohodlnější, a jednak vás už nikdy nebude budit převalování druhého. V případě, že se jedna matrace zdeformuje, nebude nutné kupovat celé nové dvojlůžko.

Každá kvalitní matrace musí mít opěrné body a různě tvrdé zóny. Zabraňuje to špatné poloze těla při spánku a předčasné deformaci výplně. Ideál představují tři zóny tvrdosti a nejméně pět opěrných bodů.

Dbejte na to, aby měla matrace snímatelný a pratelný potah. Pokud byste jej prali například čističem na koberce, mohli byste výplň matrace příliš namočit nebo poškodit nevhodnou chemikálií.

Tvrdé a tuhé matrace se hodí pro těžké váhy, jejichž tělo potřebuje větší oporu. Při nákupu se ale neřiďte jen čísly udávající stupeň tuhosti. Matraci je jednoduše nejlepší si předem vyzkoušet.

Autor hodnotí materiály podle prodejních textů a ne podle fyzikálních vlastností.
Např. tvrzení HR pěna odvádí teplo, není přesná, pouze méně tepelně izoluje podobně jako ocelové pružiny.
Líná pěna je absolutně nevhodná na matrace. Původně se uplatnila na ucpávky do uší. V uchu změkne a tlačí mémě než HR pěna (vysoce pružná). Chybný název je paměťová, protože si nic nepamatuje. Prostě jen teplem měkne a vychlazením tuhne.
A to není vhodné u matrace. Představte si, že byste měli pružinovou matraci, jejíž pružiny teplem měknou. Po zahřátí by se pod vámi více stlačila. Jenže jakmile se začnete převalovat na studenější část, klade odpor, namáhá svaly a některé lidi to i budí a narušuje spánek.
Když se převalujete na HR pěně, tak se převalujete úplně bez námahy. Jako ponoření do mrvého moře.

Líná pěna má další nevýhody -
1) vnitřní tlumení, odpor proti stlačování i za studena a vrací se do původní polohy mnohem pomaleji.
2) velmi malá prodyšnost a tím i izolační shopnosti - zahřívá spodní polovinu těla, což vede k bušení srdce, které musí vyrovnávat žeplotu kůže nahoře a dole.

Proč se tedy ta líná pěna u tolika výrobců drží na špičce prodejnosrti i když je nevhodná na matrace? Je to proto, že se začala propagovat jako něco extra a umožnilo to zvyšovat ceny.
Lidi ve zkušební místnosti stráví na matraci maximálně pár minut a vůbec nepoznají efekt měknutí teplem. Líná pěna je na dotyk měkká, i když platická, nepružná, a tak působí sympaticky. 95% lidí nemá povahu na to, aby matraci vrátili a nějak si zvyknou.
O negativech líné pěny svědčí i negativní komentáře uživatelů.
Správná matrace by neměla mít žádné zóny. Nejvíce se stlačuje pod pánví. Proto se už lamelové rošty dělají pod pánví zdvojené, tužší. Tím pádem víc zasahovat do tuhosti jednotlivých zón není potřeba. Ideální je, aby v dolní části byl tužší materiál, třeba i pružiny, nad ním měkčí a nad ním ještě měkčí. To jde docílit prořezem, a tak stačí 2 vrstvy a horní změkčená prořezy. Nahoře měkčí, oby vás netlačila na ruky a nohy.
To je vše. Nic lepšího nenaděláte, protože jak latex, tak líná pěna jsou málo prodyšné, izolují, hřejí od spoda (pálí). Dobrá matrace se dělá tím, že se správně zkombinují tuhosti, aby nahoře byla minimálně 2 krát měkčí než spodní. A proděravěné dírkami kvůli větrání jako řešeto. Nakonec i potah hraje roli. Musí být z pružné natahovací látky, ne jak v IKEA, kam dávají nepoddajnou podšívku, která není vidět. Tím se stává matrace na pohmat tvrdší a sednutím na ní se zvedají konce. A také se přenáší tah na spoluležníka.