Jste zde

Fenomén mobilních domů: Extrémně levné bydlení, ve kterém se dá bydlet po celý rok

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Mobilheim, mobile home, mobilní dům. Rozhodně nejde o něco tak primitivního, co se dá jako stan složit a přenést na jiné místo. Může jít totiž o pěkné bydlení obyvatelné po celý rok. A ano, můžete s ním změnit lokalitu!

10. 11. 2017

Zase to ale není tak, že byste celý dům mohli zapřáhnout jako karavan za Felicii a popojet s ním jednou za dva dny někam jinam. Představují spíš možnost sezónního bydlení, takže se nemusíte starat o pamětihodnou chalupu, ale přesto máte kam vyjet mimo město, nebo celoročního pobytu na svém pozemku. Nezřídka se dnes mobilní domy využívají jako ubytování pro dělníky, malé kancelářské jednotky na stavbách nebo jako moderní ubytovací kapacity v tradičních kempech.

Žádné stavební povolení, nižší pořizovací cena

Oproti domu má mobilheim jednu nespornou výhodu – postavit si ho můžete i tam, kde by vám v žádném případě úřady nepovolili klasickou stavbu, pokud na místě nechcete mít trvalé bydliště a nejedná-li se o území chráněné krajinné oblasti. Ušetřit si spousty papírování a zařizování, to zní lákavě, že?

S mobilními domy se můžete setkat třeba i v kempech v jihoevropských státech.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jaké jsou další výhody?

  • Stěhovat se můžete s celým svým domovem.
  • Pořizovací cena je oproti klasickým, i menším domkům mnohem nižší – pohybuje se kolem 500 tisíc korun.
  • Životnost kvalitního mobilheimu je dlouhá a náročnost na údržbu nízká.
  • Pořídit si můžete hotový domek, takže budete vědět, do čeho jdete.
  • K mobilheimu se dá přidat i pergola, uvnitř může být krb.
  • Některé mobilní domy disponují zateplením a izolačními dvojskly, takže je můžete obývat celoročně – v kombinaci s krbem naprosto ideální až pohádkové.
  • Mobilheimy jsou ideální pro starší osoby, které se už nechtějí nebo nemohou starat o velkou nemovitost, ale nechtějí žít v panelovém nebo bytovém domě.

Mobilní dům je dnes možné pořídit i se zateplením. To znamená, že v něm můžete prožít celý rok.Zdroj: www.bigstockphoto.com

A nevýhody?

K nevýhodám patří především to, že s mobilními domky nelze manipulovat tak snadno, jak si lidé často představují. K přestěhování domu je třeba mít auto odpovídajících možností. Druhou nevýhodou je to, že na mobilheim si nemůžete vzít hypotéku

Odzvonilo chalupám? Možná ano!

Tradiční chalupy, pro které máme my Češi takovou slabost, mnohdy vyžadují spoustu péče, a tak místo víkendového odpočinku na ní jen pracujeme, aby nám nespadla na hlavu. S mobilheimem se to ale mění. Místa je v něm dost, když se interiér chytře rozvrhne, a údržba je minimální. Zabydlíte se?

Až takhle extrémní stěhování obvklé není. Nicméně, jak už název napovídá, mobilní dům můžete skutečně přestěhovat. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zdravím vás, autor článku by se měl informovat na stavebním úřadu jak je to s povolováním umístění těchto domů. Ve stavebním zákonu byla provedena změna. Není to tak úplně jednoduché. Už vůbec si nedovedu představit, že bych měl dům přestěhovat jen tak někam jinam. Není to karavan. Je nutný poměrně velký jeřáb s nosností 35 tun a výše, přepravní kamion a povolení převozu nadměrného nákladu. Vše stojí nemalé peníze. To vše by si měl případný zájemce o koupi uvědomit. Jinak je to pro 1 až 2 osoby super řešení. Mohu doporučit.

Lživý a zavádějící článek - je nutno se seznámit se stavebním zákonem, minimálně v § 2 odst. 3. Toto je matoucí sdělení.

Měl jsem sice jen sezonní,ale v létě přes den hic jak v pekle,
ráno zima jak venku.Už ho nechci ani vidět.Když je chalupa složitá na údržbu, pak si postavte malou zděnou chatu.

Děs a hrůza. I "luxusní" Mobilhaim rychle stárne,podvozek rezaví a při 5.přesunu praskne.Plastové lamely pláště a lišty křehnou a se lámou.Okna a dveře hrůza,brzy se rozpadnou.Lupič se dostane dovnitř šroubovákem za 20 vteřin.Vnitřní instalace brzy zpuchří,vestavěný nábytek je z lisovaných pilin,hnije a vlhne. Na přesun třeba těžký jeřáb nebo 2 lehké a spec.trajler, sháněl jsem firmu na přemístění 70km 4 týdny a nejlevnější chtěla 20 tis.Kč bez dokladu. Při každém kroku uvnitř se celý mobilhaim houpe jako loď,drnčí,vrže. Zateplení na zimu iluze,zmrznete! Plášť obrůstá mechem a špínou,na sněhově bílou barvu z prospektů zapomeňte.Děs a hrůza, 1000x budiž nebe pochváleno že jsem se svého mobilhaimu i s velkou ztrátou zbavil.

V článku se nepíše pravda. Dle našich zákonů "mobilní dům" je u nás stavbou, takže jej nalze postavit kdekoli. Podléhá stejnému schvalování jako jiné stavby. Mobilní dům není ani vozidlo, nesmí tedy na silnici. Lze jej přepravovat naložený jako nadrozměrný náklad, tedy velmi draho. U nás jsou mobilní domy spojené se samými nevýhodami.
fous

Nedávno jsem se o mobilní domy zajímal a není pravdou, že si ho můžete postavit kam chcete. Vždycky je potřeba minimálně souhlas místního úřadu s jeho umístěním na daný pozemek, což se nemusí vždy povést. Takže před koupí pozemku se na příslušném úřadě přesvědčte, že vám tam povolí mobilní dům umístit.

Dobrý den.

Z článku vyplývá, že pokud mám svůj pozemek, mohu si mobilheim postavit kde se mi zlíbí?
Tak to ale není?!
Nebo se pletu?

Domečky jsou to moc pěkné,ale o soukromí se mluvit nedá.
Bakelitové stěny ve všech pidi pokojíčcích včetně WC a sprchy.
Úložné prostory veškeré žádné,ale ať si každý bydlí kde mu libo jest :-)

Proč matete lidi informacemi, že si můžete umístit mobilhome tam, kde nelze postavit "normální" dům. I mobilhome vyžaduje rozhodnutí o umístění stavby podle regulativu území. Přečtěte si celý stavební zákon, ne jenom jeden paragraf!

Nevím co nás v novém stavebním zákoně příští rok čeká, ale některé údaje jsou zavádějící. Současná legislativa má pojem "výrobek ve funkci stavby" ve spojitosti se stavbou, není pravdou že na to není potřeba žádné povolení. Zastřešená pergola je také stavbou. Hypotéku na mobilní dům nelze, jelikož se jedná o movitý majetek, nelze zapsat do katastru z důvodu nepevného spojení se základem. Jinak jsou super že mají plnou výbavu.

V článku je lživé tvrzení. Není pravda, že mobilheim si můžete postavit i tam, kde by vám úřady klasickou stavbu nepovolili. Naopak. Umístění musí být vždy v souladu s územním plánem, stejně jako jakákolliv jiná stavba, což znamená, že ho lze umístit pouze tam, kde by bylo možno umístit stavbu stejného účelu užívání. Mobilheim sice není stavbou, ale z pohledu stavebního práva se posuzuje jako tzv. výrobek plnící funci stavby, a jeho umístění na pozemek vždy vyžaduje vydání územního rozhodnutí, popř. územního souhlasu, a dále ohlášení.

Není pravda, že mobilní dům nepotřebuje žádné povolení stavebního úřadu. Jedná se o výrobek plnící funkci stavby, který je podle stavebního zákona stavbou vyžadující příslušná povolení nebo opatření stavebního úřadu. Proč píšete takové nesmysly?!

Opět velmi zavádějící článek- mobilní dům si můžete postavit na základě územního rozhodnutí a to pouze v území, na kterém je to v souladu s platným územním plánem. A těchto území zas tak moc není.